Energia elektryczna dziś i w przyszłości
04 lis 2011
Z trzynastego raportu European Energy Markets Observatory (EEMO) wynika, że zużycie energii w krajach rozwijających zwiększy się, w przeciwieństwie do bezpieczeństwa dostaw. W dłuższej perspektywie czasu prawdopodobne jest, że za energię trzeba będzie płacić więcej, a emisja gazów cieplarnianych w Europie wzrośnie. Mimo awarii w Fukushimie budowa nowych elektrowni jądrowych będzie kontynuowana, a przemysł energetyki jądrowej nie wyhamuje.
Dlaczego rośnie polski eksport?
12 paź 2011
Dobre wyniki polskich przedsiębiorców eksportujących towary za zachodnią granicę są podyktowane... wzrostem niemieckiego eksportu. Dlaczego?
Spada import aut używanych
27 wrz 2011
W porównaniu do ubiegłego roku, w sierpniu 2011 spadł import samochodów używanych. Jednocześnie liczba aut sprowadzonych w sierpniu tego roku była mniejsza niż miesiąc wcześniej, czyli w lipcu 2011.
Jak przedstawić w deklaracji VAT-7 transakcję importu towarów w procedurze uproszczonej
16 wrz 2011
Firma planuje rozpocząć dokonywanie importu towarów w ramach procedury
uproszczonej. Chce rozliczać import w deklaracjach VAT-7. Ma jednak
wątpliwość w jakim momencie (kiedy) oraz w jakich pozycjach deklaracji
VAT-7 wykazywać te transakcje?
DHL uruchamia agencję celną na lotnisku we Wrocławiu
06 wrz 2011
DHL Global Forwarding uruchomił nowy Dział Celny i Magazyn Czasowego Składowania na terminalu lotniczym we Wrocławiu.
DHL Express i Raiffeisen Bank Polska: Promocja dla klientów biznesowych
22 sie 2011
DHL Express (Poland), nawiązał współpracę z Raiffeisen Bank Polska.
Firmy, które skorzystają z usług obu firm, mogą liczyć na preferencyjne
warunki
Jakie wymagania dla produkcji, sprzedaży i importu zabawek - poradnik
28 lip 2011
Rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek dostosowuje prawo krajowe do przepisów Unii Europejskiej. Nowe regulacje określają obowiązki przedsiębiorców, zarówno właścicieli sklepów, jak i producentów oraz importerów. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
Polska pokonała Niemcy
28 lip 2011
Polska zajęła 6 miejsce w raporcie ONZ oceniającym atrakcyjność inwestycyjną państw. Resort gospodarki zapowiada wsparcie innowacyjnych przedsiębiorców.
W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?
01 lip 2011
1 lipca Polska objęła prezydencję w Unii Europejskiej. Przez najbliższe pół roku mamy szansę na to, aby zrehabilitować wizerunek Polaka za granicą. Jak podają menedżerowie logistyki, w drugi kwartał wchodzimy ze słabszymi ocenami koniunktury w polskim przemyśle. Jakie problemy i zagrożenia dotykają nasz kraj?
Jak zastosować 0 proc. VAT przy imporcie dokonanym poza Polską
10 cze 2011
Jakie dokumenty są niezbędne do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT, gdy import jest dokonywany w innym kraju niż Polska?
Stabilny wzrost gospodarczy
31 maja 2011
Jak zauważyła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, w ciągu roku nakłady na środki trwałe zwiększyły się o 6 proc. Wzrost gospodarczy w I kwartale 2011 roku sięgnął 4,4 proc. Przedstawicielka Lewiatana wyraziła zadowolenie z powodu wzrostu udziału inwestycji w tworzeniu PKB.
Rynki grają na zwłokę
27 maja 2011
W czwartek o 14.30 poznaliśmy amerykański PKB, który wyniósł 1,8%, a nie – jak się spodziewano – 2,2% r/r. Również ilość zasiłków dla bezrobotnych przekroczyła prognozowane 401 tys., sięgając 424 tys. Mimo to indeksy giełdowe szły w górę – S&P 500 o 0,55%, a nasz rodzimy WIG 20 o 0,08%.
Jak korzystać z elektronicznego zgłoszenia celnego w imporcie
20 maja 2011
Szybka obsługa zgłoszeń celnych to klucz do udanej wymiany towarowej z zagranicą. Obecnie wszystkie zgłoszenia mogą być dokonywane drogą elektroniczną. O korzyściach płynących z tej formy obrotu dokumentami pisze Monika Olesińska, kierownik ds. Obsługi Celnej DHL Global Forwarding Sp. z o.o.
Rośnie skala strat indeksu WIG
12 maja 2011
Przed kolejnym krajem rysuje się perspektywa podniesienia stóp procentowych. W środę Mervyn King, szef Banku Anglii, narzekał na „niekomfortowo wysoką” inflację w Wielkiej Brytanii i przyznał, że ta sytuacja może doprowadzić do podwyżek kosztów pieniądza jeszcze w tym roku. Nie tylko poinformował o projekcji wysokiej inflacji, ale także zapowiedział zwolnienie tempa rozwoju gospodarczego.
Grecja kładzie się cieniem na kursie EUR/USD
10 maja 2011
W poniedziałek notowania eurodolara poszły w dół, co było dziś szczególnie odczuwalne w Azji. Na starym kontynencie inwestorzy śledzą z zainteresowaniem sytuację, panującą w Grecji. Groźba restrukturyzacji długu tego państwa z pewnością odbije się na kursie wspólnej waluty.
Chwiejna szala z surowcami
10 maja 2011
Na początku tygodnia ropa naftowa drożała o 5,6 proc., ale już dzisiaj rano potaniała o 2 proc. Ceny czarnego złota od kilku dni nie są stabilne. To znak, że hossa dobiega końca – zarówno na rynku surowców, jak i akcji.
Wysoka dynamika niemieckiego eksportu z korzyścią dla polskiej gospodarki
09 maja 2011
Niemal o 16 proc. r/r wzrósł w marcu niemiecki eksport, opiewając na 98,3 mld euro. Mimo że nie są to najświeższe dane, trudno przejść obok nich obojętnie. To najlepszy wynik od 1950 roku, kiedy zaczęto gromadzić informacje na temat handlu zagranicznego.
Jak przedsiębiorca może zabezpieczyć się przez ryzykiem kursowym?
28 kwi 2011
Ryzyko zmiany kursów walutowych stanowi nieodłączny problem
przedsiębiorców, których firmy działają opierając się na imporcie lub
eksporcie. Znaczna zmiana kursu waluty może zarówno zwiększyć zyski jak
i doprowadzić firmę do bankructwa. Aby wyeliminować czynnik zmiany
kursu waluty zarządzający muszą stosować rozwiązania ochronne. Jakie
możliwości ma przedsiębiorca aby przeciwdziałać ryzyku kursowemu?
Dowiesz się z poniższego artykułu.
Odprawy importowe bez zabezpieczeń na granicy. Ułatwienia w rozliczaniu VAT przy imporcie od 1 kwietnia 2011 r.
13 kwi 2011
1 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, która zniosła obowiązek składania przez importerów kosztownego zabezpieczenia. Warunkiem jednak skorzystania z rozliczenia podatku VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej jest przedstawienie organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty należnego podatku VAT z tytułu importu towarów z tejże deklaracji w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.
Eurodolar złamał opór na 1,45
12 kwi 2011
Obietnice chińskiego rządu, który zapewnił, że w dalszym ciągu będzie kupować hiszpańskie obligacje, wspólna waluta wykorzystała do zwyżki na światowych rynkach. Każdy tego typu komunikat sprawia, że bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, zgodnie z którym żaden kraj nie pójdzie w ślady Grecji, Irlandii i Portugalii, a „bailoutu” nie będzie.
Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji
11 kwi 2011
W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.
Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji
11 kwi 2011
W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.
Dlaczego warto inwestować w srebro?
11 kwi 2011
Recesja, spowodowana przez kryzys w 2008 roku, stała się przyczyną spadku zaufania społeczeństwa do instytucji finansowych. Czy powszechna awersja do ryzyka i obawa przed kolejną odsłoną kryzysu powinny zniechęcać nas do inwestowania? Ekspert podpowiada, jakie są alternatywne możliwości ochrony kapitału.
Drożejąca ropa napędza inflację
08 kwi 2011
W piątek za baryłkę ropy naftowej w Londynie trzeba było płacić 124 dolary – to najwyższa cena od dwóch lat. Taki stan rzeczy ma negatywne przełożenie na inflację w Polsce. Jeżeli polska waluta nie umocni się, nie da się powstrzymać tego mechanizmu.
Polscy handlowcy największymi optymistami w UE
04 kwi 2011
Ponad połowa polskich eksporterów i importerów, 57 proc., przejawia optymistyczne nastawienie do wzrostu obrotów. Jedna trzecia osób z tej grupy nastawia się na przychody na niezmienionym poziomie. Do takich wniosków prowadzą badania nastrojów w handlu HSBC.
Wymiana euro sposobem na szybkie zmniejszenie inflacji
02 kwi 2011
Rząd nie poprzestaje na podnoszeniu stóp procentowych. Wymienia na rynku euro, które pochodzi z UE i emituje obligacje, nominowane w walutach. Działania te zmierzają to zmniejszenia presji inflacyjnej poprzez umocnienie złotego.
Złoty traci na wartości
30 mar 2011
Dzisiaj został podany do wiadomości publicznej Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Zakłada on redukcję deficytu budżetowego oraz zadłużenia państwa w kolejnych latach, nie przewiduje natomiast przekroczenia 55 proc. progu, określonego w konstytucji jako maksymalny, możliwy to tolerowania stosunek długu publicznego do PKB.
Jak prawidłowo rozliczyć import towarów
16 mar 2011
Jak prawidłowo rozliczyć import towarów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz księgach rachunkowych? Pod jaką datą ująć dokument SAD oraz fakturę w księgach podatkowych (zapisy dokonywane do 20 dnia miesiąca następnego), a pod jaką w księgach rachunkowych (poprzednie okresy rozrachunkowe są zamknięte) oraz jaki zastosować kurs do przeliczenia wartości faktury przy prowadzeniu tych ewidencji? Jak rozliczyć różnice kursowe, skoro zapłata następuje przed ujęciem kosztu w księgach?
Japonia przestała na chwilę być w centrum uwagi
15 mar 2011
We wtorek rano inwestorzy zareagowali na niepokojące informacje z Japonii szybkim zamykaniem ryzykownych pozycji na wszystkich rynkach, zwracając się w stronę amerykańskiej waluty, która traktowana jest jako bezpieczna oaza na pustyni globalnych zawirowań. Jednak po kilku godzinach racjonalne podejście wzięło górę nad emocjonalnym zachowaniem.
Wydarzenia w Japonii wstrząsnęły giełdami
15 mar 2011
Inwestorzy potrzebowali kilka dni, aby dotarła do nich skala zniszczeń w Japonii. We wtorek światowe giełdy gwałtownie zareagowały na kataklizm w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Z jakimi problemami boryka się chińska gospodarka?
15 mar 2011
Ceny na rynku nieruchomości w Państwie Środka osiągnęły rekordowe poziomy, a inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Jak Chińczycy usiłują zabezpieczyć się przed uszczupleniem swoich portfeli? Inwestują w złoto i srebro – odpowiadają eksperci.
Jak importer powinien przeprowadzić analizę rynku. Przykład Chin.
15 mar 2011
Analiza otoczenia kraju, z którego ma być sprowadzany towar, jest najważniejszym elementem planowania działalności importera. Jej koszt jest mniejszy niż skutki błędnych decyzji wynikające z braku wiedzy. Na co zwrócić uwagę w przypadku importu z Chin.
Jak rozliczyć import usługi transportu towarów
11 mar 2011
Po jakim kursie wystawić fakturę wewnętrzną i z jaką datą, gdy nabywamy usługę importu (chodzi o transport towaru za granicę). Zagraniczny kontrahent z UE wystawia na nas fakturę za transport towaru z Polski do Holandii. Na fakturze podaje datę wystawienia faktury i datę załadunku towaru, natomiast pod dokumentami potwierdzającymi wywóz towaru poza terytorium Polski jest data odbioru towaru, czyli rozładunku. Czy prawidłowo wystawiamy fakturę po kursie z dnia rozładunku, czyli obioru towaru, jeśli data wystawienia faktury przez zagraniczną firmę jest inna? W tym momencie powstają różnice kursowe w VAT, bo do przeliczenia VAT w fakturze wewnętrznej bierzemy kurs z daty wykonania usługi, natomiast do VAT naliczonego i do podatku – kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Dalsze spadki notowań EUR/USD
10 mar 2011
Przez większą część środkowej sesji USA kurs EUR/USD lawirował wokół poziomu 1,3900. Dzisiaj na azjatyckim parkiecie notowania tej pary walutowej spadły poniżej wymienionej wartości, zatrzymując się w rejonie 1,3870.
Jak rozliczyć import towarów z odprawą celną w UE
10 mar 2011
Jaki VAT zastosować przy rozliczaniu transakcji zakupu towaru w Chinach, odprawie celnej na terenie Niemiec (transakcja wewnątrzwspólnotowa) i zleceniu transportu z Niemiec do Polski? Szczegółowe informacje w artykule Anety Szwęch, specjalisty w zakresie podatku VAT.
PKB w IV kwartale 2010 r. wzrósł o 4,4 proc.
02 mar 2011
W roku 2010 wzrost gospodarczy sięgnął 3,8 proc., jak wynika z szacunków, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czwartym kwartale 2010 roku przyrost PKB wyniósł 4,4 proc. Dla porównania, w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 3,8 proc.
Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu może byc importem usług
14 lut 2011
Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu wykazuję w deklaracji VAT-7 jako import usług?
Dziś kolejna runda rodeo przy Wall Street
14 lut 2011
W piątek giełda przy Wall Street narzuciła tempo innym parkietom i światowe indeksy poszły w górę. Byki nie powinny jednak nastawiać się na to, że będą wiecznie wygrywać. Wyniki rodeo mogą się jeszcze odwrócić.
Indie importują srebro
09 lut 2011
Żaden kraj nie kupuje tyle metali szlachetnych co Indie. W 2010 r. zwiększyła się liczba importowanego tutaj srebra, ponieważ lokalna produkcja nie jest w stanie wyjść naprzeciw wzrastającemu popytowi.
Nowa deklaracja importowa VAT-IM
08 lut 2011
W zmieniającym rozporządzeniu w sprawie deklaracji importowej dla
podatku od towarów i usług określono wzór deklaracji importowej dla
podatku od towarów i usług VAT-IM. Nowy wzór deklaracji został oparty na
obecnie obowiązującym wzorze deklaracji VAT-IM. Konieczność dokonania
zmiany wzoru deklaracji VAT-IM wynika ze zmiany stawek VAT.
Upoważniony przedsiębiorca (AEO) korzysta z ułatwień celnych
08 lut 2011
Upoważniony przedsiębiorca (AEO) jest to przedsiębiorca posiadający siedzibę w Unii Europejskiej, który po spełnieniu przewidzianych przepisami prawa warunków i kryteriów uzyska jedno ze świadectw AEO i jako wiarygodny przedsiębiorca korzysta z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony oraz z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.
Dane o PKB w Polsce opublikowane
28 sty 2011
Podczas wczorajszej sesji złoty nieznacznie stracił na wartości. Agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła rating Japonii. Na wieść o tym wzrosła awersja do ryzyka. Wczoraj kurs EUR/PLN zwyżkował w okolice 3,9100, a dzisiaj jeszcze dalej – do obszaru 3,9200. Nie utrzymał się jednak długo na tym poziomie i szybko wrócił pod 3,9100.
Obligacje Portugalii sprzedane
12 sty 2011
Mamy już za sobą przetarg 3-letnich i 10-letnich, portugalskich obligacji. Rozeszły się wszystkie papiery o wartości 1,25 mld EUR, przy czym największy popyt był na te o dłuższym terminie wykupu. Można mówić o stosunku popytu do podaży 3,2, W porównaniu z listopadowym przetargiem średnia rentowność poszła w dół, wynosząc 6,719 proc.
Przyrost PKB wyniesie 3,8 proc.
21 gru 2010
W 2010 r. obserwowaliśmy powolny wzrost gospodarki. Po trzech kwartałach PKB było o 3,6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do końca br. prawdopodobnie zwiększy się jeszcze o 0,2 proc.
Podstawowe elementy kontraktu eksportowego
25 sie 2010
Kontrakt eksportowy jest dokumentem, na który składa się kilka bardzo ważnych elementów. Czego dotyczą i jak powinny zostać ujęte? Przeczytaj.
Co powinno znaleźć się w kontrakcie eksportowym?
25 sie 2010
Zawarcie kontraktu eksportowego może przysporzyć firmie wielu trudności. Jakie elementy powinny się w nim znaleźć i co powinny regulować?
Jakie klauzule można zawrzeć w kontrakcie eksportowym lub importowym?
24 sie 2010
Umieszczone w treści kontraktu eksportowego lub importowego klauzule pozwalają na zabezpieczenie powstałych roszczeń. Jakie to klauzule i czego dotyczą? Przeczytaj.
Jakie elementy powinien zawierać kontrakt eksportowy?
04 sie 2010
Zawarcie kontraktu eksportowego powinno być poprzedzone skonstruowaniem dokumentu o przemyślanej strukturze. Jak to zrobić? Co powinno być w nim zawarte? Przeczytaj.
Jak zawierać kontrakt eksportowy?
04 sie 2010
Zawarcie kontraktu eksportowego dla niektórych firm może być decydującym punktem w ich rozwoju, dlatego ważne jest, aby był on skonstruowany w sposób prawidłowy. Jak tego dokonać?
Jak zdobyć dodatkowe punkty w ocenie merytorycznej fakultatywnej - poddziałanie 4.5.1 POIG
19 kwi 2010
Wśród kryteriów oceny, którym podlega dokumentacja aplikacyjna, dodatkowo premiowane będą projekty zakładające wdrożenie innowacyjnych rozwiązań marketingowych oraz organizacyjnych. Czym jest innowacyjność marketingowa i organizacyjna i jak zdobyć dodatkowe punkty i tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia z UE?