REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusze unijne, UE

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polki są w czołówce najbardziej przedsiębiorczych kobiet w UE. Wciąż jednak jest ich niewiele w zarządach firm

Polki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Unii Europejskiej. Jednak wciąż jest ich zbyt mało w zarządach i radach nadzorczych firm.

Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Czy będzie więcej chętnych na dofinansowania z UE? Już teraz na projekty badawcze idą miliardy

Blisko 1900 - tyle projektów badawczych było realizowanych z Funduszy Europejskich, a łączne dofinansowanie wyniosło prawie 11,8 mld zł. Gdzie było najwięcej projektów? Jakie czynniki mogą wpłynąć na zainteresowanie pozyskiwaniem unijnych środków w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Minister ds. UE: cel to mobilizowanie do rozszerzenia

Celem majowego szczytu Trójkąta Weimarskiego w Polsce jest mobilizowanie krajów UE do wsparcia procesu rozszerzenia Unii; gościem specjalnym będzie wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna - powiedział w piątek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

UE chce uregulować kryptowaluty. Co zmieni rozporządzenie MiCA?

UE pracuje nad wspólnymi ramami regulacyjnymi dla branży kryptowalut – tzw. rozporządzenie MiCA ma być przedmiotem głosowania Parlamentu Europejskiego w kwietniu. Jednak w branży już mówi się o potrzebie jego zaktualizowania, ponieważ planowane regulacje nie nadążają za błyskawicznym postępem. – Technologia się rozwija. A jeżeli na stworzenie sensownego aktu prawnego potrzeba czterech–pięciu lat, to jest niemożliwe, żeby regulacyjnie za nią nadążyć – mówi Paweł Kuskowski, CEO i współzałożyciel Gatenox. Jak ocenia, unijna regulacja powinna mieć pozytywny wpływ na rynek kryptowalut i obniżyć tzw. próg wejścia dla osób, które dotąd nie miały z nim styczności. Jeśli jednak regulacja nie będzie przystawać do aktualnego kształtu tej branży, może wyhamować jej rozwój. 

UE: Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć zapotrzebowanie na gaz

Podczas wtorkowego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych w rządach swoich krajów za kwestie energetyki Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć zapotrzebowanie na gaz - poinformowała dziennikarzy minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

KE zaprasza do składania wniosków na 7,5 mln euro w celu wsparcia ukraińskich firm

Wsparcie ukraińskich firm. Komisja Europejska ogłosiła zaproszenia do składania wniosków na środki w łącznej wysokości 7,5 mln euro w celu wsparcia ukraińskich małych i średnich firm. Środki mają pomóc ukraińskim przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom w czerpaniu korzyści z jednolitego rynku.

REKLAMA

Premier Morawiecki: 10. pakiet sankcji UE jest zbyt miękki

10. pakiet sankcji UE jest zbyt miękki. Dzisiaj skieruję prośbę do szefowej Komisji Europejskiej o dodanie do niego kilku nazwisk rosyjskich propagandystów - powiedział w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

Dotacje dla wsparcia wschodnich województw

Przedsiębiorcy, samorządy, twórcy startupów z Polski Wschodniej mogą otrzymać 1,39 mld euro wsparcia ze środków unijnych - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

UE przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji

Unia Europejska przedłużyła w piątek o sześć miesięcy, do 31 lipca 2023 r., sankcje wymierzone w określone sektory gospodarki Federacji Rosyjskiej w związku z jej agresją wobec Ukrainy.

Rejestry UBO w Unii Europejskiej nieważne. Holdingi i trusty znowu zachęcają przedsiębiorców

W 2019 r. ustawa luksemburska ustanowiła powstanie w państwach członkowskich Unii Europejskiej rejestrów beneficjentów rzeczywistych (UBO) i zarejestrowanych podmiotów. Od tego czasu kolejne państwa członkowskie wprowadzały odpowiednie systemy. Systemy miały dotyczyć beneficjentów rzeczywistych podmiotów o charakterze korporacyjnym i innych podmiotów prawnych utworzonych na terenie UE. Informacje o tych podmiotach miały być dostępne dla każdego zainteresowanego w każdej sytuacji.

Gazu w UE może zabraknąć. Bruksela określiła strategię długoterminową

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu o oddziaływaniu czynników geopolitycznych na wykorzystanie gazu w UE.

Obowiązek raportowania niefinansowego – nowy obowiązek dla przedsiębiorców

Przyjęta przez Parlament Europejski Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) od 2024 roku zobowiąże duże firmy do raportowania niefinansowego. To początek drogi do zwiększenia odpowiedzialność biznesu za zmiany klimatyczne oraz ważny krok w kierunku zeroemisyjności. Zielona transformacja firm może zostać wsparta nowymi programami dotacyjnymi, takimi jak np. europejski FENG, FEnIKS czy funkcjonującą już od kilku lat ulgą B+R dla prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Synergia wszystkich dostępnych instrumentów to szansa na miliardowe wsparcie dla firm.

Zaproponowany przez KE pułap cenowy na gaz to w dużej mierze iluzja

Po miesiącach oczekiwania Komisja Europejska w końcu przedstawiła swoją formalną propozycję pułapu cenowego na gaz, aby pomóc UE uniknąć wygórowanych cen energii w przyszłym roku; jasne jest jednak, że Bruksela nie chce z niego skorzystać - ocenia przedstawioną przez KE regulację brukselski portal Politico.

Parlament Europejski przyjął dyrektywę CSRD. Biznes przyjazny środowisku?

Dyrektywa CSRD. Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w dniu 10 listopada br.

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na aspekty dot. bezpieczeństwa dostaw energii. Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii musi rozwijać też źródła zapasowe, czyli paliwa kopalne - podkreślali eksperci, którzy wzięli udział w debacie organizowanej przez Business & Science Poland w Brukseli.

UE zatwierdziła dyrektywę o uniwersalnej ładowarce do wielu urządzeń

UE ostatecznie zatwierdziła w poniedziałek dyrektywę o uniwersalnej ładowarce. Oznacza to, że w 2024 r. obowiązkowy dla wielu urządzeń elektronicznych (np. telefonów komórkowych, tabletów i słuchawek) stanie się port USB-C. W efekcie nie trzeba już będzie kupować nowej ładowarki z każdym nowym urządzeniem.

Wspólny rynek gazu w UE. Zakup i podział na wysokim szczeblu

Bruksela proponuje, aby zakup i podział gazu ziemnego stał się kwestią unijną. Rosyjskie błękitne paliwo to już przeszłość. Relacje energetyczne w nowych realiach.

PIE: co piąte miejsce pracy w Polsce zależy od popytu tworzonego w UE

Co piąte miejsce pracy w Polsce zależy od popytu tworzonego w państwach UE – wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów wzrost gospodarczy bez naszego udziału w jednolitym rynku UE wyniósłby niespełna 40 proc., co oznacza że Polska byłaby dziś na poziomie z 2014 r.

Wzrost wartości polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych

Prawie 26 mld euro wyniosły wpływy z eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w okresie 7 miesięcy br., były one o ponad 25 proc. wyższe niż przed rokiem.

Ceny gazu: UE negocjuje z Norwegią obniżkę

Komisja Europejska rozmawia z Norwegią, która w efekcie kryzysu energetycznego stała się głównym dostawcą gazu do UE i czerpie z tytułu wysokich cen surowca ogromne zyski. Unijni urzędnicy chcą, aby ceny gazu z Norwegii były „zrównoważone”.

„Nowy Start” pomoc dla MŚP z Funduszy Europejskich

O pomoc z funduszy unijnych w ramach programu „Nowy Start” mogą wnioskować MŚP, które ponownie rozpoczęły działalność gospodarczą.

Projekt System Wczesnego Ostrzegania - wsparcie dla firm z problemami

Na wsparcie z Funduszy Europejskich mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy doświadczają trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nabór do projektu System Wczesnego Ostrzegania (SWO) ruszył 27 lipca 2022 r.

UE osiągnęła porozumienie ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc.

Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii we wtorek osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.

Rau: UE musi pracować nad siódmym pakietem sankcji wobec Rosji

Musimy zacząć pracować na siódmym pakietem sankcji, który powinien obejmować m.in. całkowite wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i produktów petrochemicznych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po wtorkowym spotkaniu ze swym austriackim odpowiednikiem Alexandrem Schallenbergiem.

Zapowiedź embarga UE na ropę z Rosji to kolejny krok, by ją odcinać od dochodów z handlu

Środowa zapowiedź wprowadzenia unijnego embargo na import ropy to kolejny krok po działaniach USA i Wielkiej Brytanii, by odcinać Rosję od dochodów z handlu z Zachodem – ocenił w komentarzu dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak

Wojna na Ukrainie zakończy się powrotem do lat 90-tych?

Czy wojna na Ukrainie zakończy się powrotem do lat 90-tych? Taką sytuację przewiduje BCC. Konfrontacja polityczna i gospodarcza UE i NATO miałaby trwać kilka, a nawet kilkanaście lat.

Ładowarka USB-C standardem w całej UE

Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

Zaliczki na zalesianie gruntów rolnych

Zalesianie gruntów rolnych. Wypłatę zaliczek za 2021 r. na zalesianie gruntów rolnych w ramach PROW 2007–2013 w wysokości 85 proc. - przewiduje projektowane rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt jest zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

VAT - wchodzą nowe przepisy dotyczący handlu w UE

Od 29.06.2021 r. podatek VAT jest pobierany od wszystkich towarów wprowadzanych na terytorium UE. Sprawdź, co jeszcze się zmieni?

Fundusz Odbudowy - coraz bliżej na uruchomenie środków z UE

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję ws. zasobów własnych w budżecie UE. Jednak, aby środki mogły zostać uruchomione wszystkie państwa unijne muszą ratyfikować decyzję.

Jest porozumienie w sprawie paszportów covidowych

Paszporty covidowe były głównym tematem negocjacji Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Wstępne porozumienie zostało osiągnięte. Na czym mają polegać paszporty covidowe? Kogo będą dotyczyły?

Europejski Fundusz Gwarancyjny już wkrótce na polskim rynku

Europejski Fundusz Gwarancyjny został utworzony dobrowolnie i solidarnościowo przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, jako narzędzie walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.

7,5 mld euro na nowe technologie cyfrowe - program „Cyfrowa Europa”

18 marca 2021 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła w głosowaniu nowy unijny program „Cyfrowa Europa”. Wspomoże on transformację cyfrową: zapewni finansowanie wprowadzania najnowocześniejszych technologii w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, obliczenia superkomputerowe i cyberbezpieczeństwo. Program będzie dysponować budżetem 7,588 mld euro i obejmie lata 2021–2027 retroaktywnie od 1 stycznia 2021 r. Teraz program musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski.

Fundusze norweskie - wydłużono 2 nabory dla firm

Fundusze norweskie cieszą się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Dlatego wydłużono nabory na 2 programy z obszaru energetycznego. Do jakich naborów można złożyć wnioski? Kto może ubiegać się o dotację?

Fundusze norweskie: 500 tyś. zł dotacji na kulturę

Ruszył nabór wniosków w ramach działania 2 "Poprawa dostępu do kultury i sztuki". Jego celem jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami, uczestnikami życia kulturalnego i instytucjami kultury.

UE proponuje zmiany w polityce ceł

Unijne służby celne mają działać bardziej inteligentnie, innowacyjnie i sprawnie - takie założenia ma przedstawiony przez Komisję Europejską plan ich restrukturyzacji. Teraz "27" traci przez oszustwa na granicach miliardy euro rocznie.

Platformy startowe dla nowych firm - nawet 800 tyś na założenie działalności

W przypadku innowacyjnych pomysłów na firmę pomocne są platformy startowe. To wsparcie dla innowatorów. Platformy startowe prowadzone są przez ośrodki innowacji (m. in. parki naukowo‐technologiczne, parki naukowe, parki technologiczne, inkubatory technologiczne). Każda z Platform startowych oferuje co najmniej jedną ścieżkę inkubacyjną przygotowaną na potrzeby konkretnej branży.

Jak uzyskać fundusze na założenie innowacyjnej firmy?

Jeśli chcesz założyć firmę, która będzie się specjalizowała w innowacyjnych technologiach, albo będzie oparta o jakieś nowatorskie pomysły, możesz skorzystać z tradycyjnych funduszy na otwarcie działalności gospodarczej.

Rusza kolejna edycja konkursu e-Pionier, czyli dotacje dla uzdolnionych programistów

Przed interdyscyplinarnymi zespołami uzdolnionych programistów nowa szansa na rozwiązanie ważnych problemów społecznych, zgłaszanych przez instytucje publiczne. Ogłosiliśmy „III konkurs e-Pionier GovTech”, realizowany w ramach Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Budżet tegorocznej edycji e-Pioniera to 15 mln zł. Nabór wniosków będzie trwał do 2 października.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Zgarnij nawet 5 000 zł

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja, której celem jest pokazanie, jak wiele zmienia się w naszym kraju, wokół nas, w naszym codziennym życiu dzięki Funduszom Unii Europejskiej. Akcja trwa już od siedmiu lat, a tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo w całości odbywa się on-line.

Fundusz Wsparcia Kultury - ruszyły konsultacje społeczne

FWK ma zapewnić stabilne funkcjonowanie instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych z powodu epidemii SARS-CoV-2 przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020. Pieniądze trafią do samorządowych instytucji kultury, NGO-sów i przedsiębiorców prowadzących działalność kulturalną.

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej

Do 30 września można składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw bilateralnych (FWD). Projekty mogą dotyczyć m.in. energii odnawialnej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego a także łagodzenia zmian klimatu i adaptacji ekologicznej.

Dotacje dla firm w III edycji Funduszy norweskich i EOG

Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa nadal mogą składać wnioski o dotacje z Funduszy Norweskich. W tym rozdaniu pieniądze przewidziane są na działania związane z energią odnawialną. Norweski Mechanizm Finansowy (NMF) i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), zwane potocznie Funduszami EOG i norweskimi to dwa instrumenty finansowe ustanowione przez Państwa Darczyńców (tj. Norwegię, Islandię i Liechtenstein) w zamian za dostęp do wspólnego rynku UE.

Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą, ale brakuje Ci odpowiedniego kapitału na początek? Przy spełnieniu pewnych warunków możesz w tym celu wziąć udział w specjalnym programie Unii Europejskiej i ubiegać się w jego ramach o dotację albo mikropożyczkę. Odpowiedź na pytanie komu przysługują unijne pieniądze na założenie własnego biznesu oraz gdzie i w jaki sposób złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie znajdziesz poniżej.

Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE

Przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz administracja mogą ubiegać się o granty na ochronę środowiska z unijnego Programu LIFE. Pozostały trzy działania, w ramach tzw. projektów tradycyjnych (traditional projects), w których wyżej wymienione podmioty mogą starać się o dofinansowanie w 2020 roku.

Nowe przepisy dla izb rozliczeniowych - stanowisko Rady UE

Państwa członkowskie UE uzgodniły 4 grudnia 2019 r. podejście do reagowania na ryzyka systemowe wynikające z niektórych kluczowych infrastruktur rynku finansowego. Unijni ambasadorowie zatwierdzili tego dnia stanowisko Rady w sprawie proponowanych ram prawnych dla izb rozliczeniowych i ich organów. Ramy te mają pozwolić im przygotować się na trudności finansowe i poradzić sobie z nimi. Ambasadorowie poprosili prezydencję o jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji z Parlamentem Europejskim.

Fundusze Unii Europejskiej na innowacje w Polsce - jak uzyskać dofinansowanie

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju informuje, że przedsiębiorcy planujący działania innowacyjne mogą uzyskać dotacje z Funduszy Europejskich na różnych etapach tych działań. Zdobycie dofinansowania z funduszy unijnych jest prostsze, niż się powszechnie uważa. Innowacyjny projekt wcale nie musi być zaawansowany by uzyskać dofinansowanie. Eksperci działający przy Funduszach Europejskich pomagają skutecznie w załatwieniu formalności.

Jak rozliczyć dostawę wraz z montażem dla kontrahenta z UE

Porada dotyczy rozliczeń pomiędzy kontrahentami w Unii Europejskiej.

REKLAMA