REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Fundusz Gwarancyjny już wkrótce na polskim rynku

Subskrybuj nas na Youtube
Europejskie gwarancje wpływają m.in. korzystnie na zmniejszenie wymogów kapitałowych banków.
Europejskie gwarancje wpływają m.in. korzystnie na zmniejszenie wymogów kapitałowych banków.
/
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Fundusz Gwarancyjny został utworzony dobrowolnie i solidarnościowo przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, jako narzędzie walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.

Czym jest Europejski Fundusz Gwarancyjny?

Ponad 14 miliardów złotych pochodzących z trzynastu instytucji finansowych z Polski trafi jeszcze w tym roku do polskich przedsiębiorców. Szacuje się, że w całym okresie aktywności Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego będą mogli oni skorzystać z finansowania antykryzysowego szacowanego nawet na 20 mld zł.

REKLAMA

Kwoty szacowanego wolumenu są adekwatne do składki, jaką Polska zadeklarowała na poczet EFG w wysokości około 1,1 mld EUR. Europejski Fundusz Gwarancyjny został utworzony dobrowolnie i solidarnościowo przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, jako narzędzie walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Środki zostały powierzone Grupie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na zaoferowanie gwarancji portfelowych oraz palety instrumentów dla funduszy podwyższonego ryzyka w celu poprawy dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania.

Ile państw jest w EFG?

REKLAMA

Do EFG przystąpiły 22 państwa, z czego instytucje finansowe siedemnastu z nich zdołały przejść z sukcesem proces selekcji. Polska zajmuje obecnie wysokie 5. miejsce pod względem liczby zatwierdzonych projektów w EFG - przed m. in. Szwecją, Belgią i Niemcami. W czołówce plasują się zaś takie państwa jak Włochy, Hiszpania czy Francja.

„Bardzo się cieszę, że polski rynek finansowy w sposób odpowiedzialny zareagował i odpowiedział na wezwanie swoich klientów, a także polskiego rządu o skorzystanie z nowego europejskiego funduszu, współfinansowanego przez Polskę. Liczymy na to, że już w czerwcu zostaną udostępnione nowe środki dla polskich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy powinni zyskać w efekcie dostęp do tańszego i prostszego finansowania – powiedział dr Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii.

Jak działa EFG?

REKLAMA

Instytucje finansowe mogą skorzystać z zabezpieczenia ryzyka kredytowego w ramach trzech linii gwarancyjnych oferowanych w ramach EFG. Dwie linie udostępnione przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) ukierunkowane są na finansowanie głównie MŚP, a linia zarządzana przez EBI ukierunkowana jest na finansowanie dużych przedsiębiorstw oraz podmiotów ochrony zdrowia. Gwarancje udzielane są w trybie portfelowym na poziomie indywidualnych transakcji, włączanych do portfela przez uprawnione instytucje finansowe na podstawie delegacji udzielonych przez EBI lub EFI do podejmowania decyzji kredytowych, monitoringu i windykacji. Do współpracy zaproszono zarówno publiczne i prywatne instytucje kredytowe, finansowe (w tym m.in. podmioty leasingowe i faktoringowe) lub fundusze pożyczkowe oraz krajowe banki prorozwojowe (w Polsce BGK). Instytucja finansowa podejmuje decyzje kredytowe w oparciu o własne polityki, zasady i wytyczne, dotyczące głównie ryzyka kredytowego, które podlegają ocenie na etapie procesu due dilligence, który jest przeprowadzany w celu zakwalifikowania danej instytucji do współpracy z EBI lub EFI.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei paleta instrumentów kapitałowych EFG skierowana jest do kandydatów na pośredników finansowych, którymi są fundusze inwestycyjne i spółki celowe, dokonujące długoterminowych inwestycji kapitałem podwyższonego ryzyka, w postaci kapitału własnego, kapitału uprzywilejowanego, instrumentów quasi-kapitałowych, hybrydowych instrumentów dłużno-kapitałowych (instrumentów finansowych typu mezzanine) lub w postaci innego finansowania dłużnego.

Na co wpływają europejskie gwarancje?

Europejskie gwarancje wpływają m.in. korzystnie na zmniejszenie wymogów kapitałowych banków. Warunkiem zaoferowania kredytów lub pożyczek z gwarancjami EFG jest przeniesienie korzyści z gwarancji ze środków publicznych na odbiorców końcowych, czyli na przedsiębiorców. Tym samym gwarancje EFG ułatwiając dostęp do finansowania poprzez stymulowanie nowej akcji kredytowej w obecnych niekorzystnych warunkach rynkowych. Korzyści, które uzyskują klienci to przede wszystkim złagodzenie restrykcji i polityk kredytowych dotyczących pewnych typów dłużników lub sektorów, niższa cena finansowania, brak konieczności ustanowienia innego materialnego zabezpieczenia.

„Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE (KPK), jako szczególny ośrodek rządowy – tj. afiliowany przy rynku finansowym - inicjował lub wspiera polski rynek finansowy w staraniach o instrumenty finansowe z EFG. Wspomagamy wszystkich obecnych polskich wnioskodawców, których wnioski przekraczają już 14 mld zł. Kolejne wnioski są w przygotowaniu. Zapraszamy wszystkie instytucje finansowe, które jeszcze nie podjęły tej możliwości, ponieważ wnioski można składać tylko do października br. KPK będzie oczywiście wspierał także informacyjnie i promocyjnie przedsiębiorców w jak najszybszym dostępie do tych środków” – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Kolejne instytucje finansowe zainteresowane szczegółami oferty EFG i zainteresowane nawiązaniem współpracy z EBI lub EFI mogą skorzystać z bezpłatnego i szybkiego wsparcia Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Do tej pory zainteresowanie współpracą z EFI lub EBI wyraziło kilkadziesiąt instytucji finansowych, z czego pierwszych trzynaście już przeszło z sukcesem w Luksemburgu (siedziba Grupy EBI) proces selekcji. Co ważne - należą do nich niemalże wszystkie rodzaje obsługujących biznes instytucji: banki, spółki leasingowe, fundusze pożyczkowe oraz fundusze podwyższonego ryzyka. Pozwoli to przedsiębiorcy wybrać dogodną formę i sposób finansowania do potrzeb. Zakłada się, że już w połowie roku oferta finansowania z gwarancjami EFG będzie dostępna dla polskich przedsiębiorców, którzy w długiej perspektywie realizowali rentowną działalność gospodarczą i spełnialiby podstawowe wymogi dla udzielenia finansowania komercyjnego przez kredytodawcę lub innych pośredników finansowych, lecz znaleźli się w trudnej sytuacji ze względu na gospodarcze skutki pandemii COVID-19.

Informacja o Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej (KPK)

KPK, działający jako ośrodek Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii we współpracy ze Związkiem Banków Polskich i Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, jest krajowym centrum kompetencyjnym ds. instytucji i instrumentów finansowych programów ramowych UE, wdrażanych przez unijne instytucje finansowe, w tym Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny we współpracy z krajowymi instytucjami finansowymi. Aktywność ośrodka koncentruje się zarówno na wsparciu instytucji finansowych w pozyskiwaniu gwarancji i instrumentów podziału ryzyka, jak również na wsparciu polskich przedsiębiorców w dostępie do oferty instrumentów finansowych UE w Polsce. Adresuje swoją działalność nie tylko w odniesieniu do banków, ale również do spółek leasingowych, faktoringowych, funduszy pożyczkowych, funduszy poręczeniowych oraz funduszy podwyższonego ryzyka. Dzięki profesjonalnej działalności tego ośrodka prowadzonej w zakresie informacyjnym, edukacyjnym i doradczym została zbudowana szeroka oferta produktów dla przedsiębiorców udostępnianych przez narodowych pośredników finansowych. KPK jest również częścią krajowego systemu realizacji Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera) w zakresie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych oraz Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego, w ramach którego jest także akredytowanym punktem kontaktowym współpracującym z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. W obecnej perspektywie finansowej KPK obsługuje unijne instrumenty AntyCovid19, w tym także Europejski Fundusz Gwarancyjny oraz nowe instrumenty finansowe ujęte w Programie Invest EU 2021-2027.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA