REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE zaprasza do składania wniosków na 7,5 mln euro w celu wsparcia ukraińskich firm

Wsparcie ukraińskich firm
KE zaprasza do składania wniosków na 7,5 mln euro w celu wsparcia ukraińskich firm
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcie ukraińskich firm. Komisja Europejska ogłosiła zaproszenia do składania wniosków na środki w łącznej wysokości 7,5 mln euro w celu wsparcia ukraińskich małych i średnich firm. Środki mają pomóc ukraińskim przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom w czerpaniu korzyści z jednolitego rynku.

Wsparcie ukraińskich firm

Zaproszenia to efekt niedawnego porozumienia dotyczącego przystąpienia Ukrainy do unijnego programu, podpisanego przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen i ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala.

REKLAMA

Pierwsze z zaproszeń, „Business Bridge”, którego budżet wynosi 4,5 mln euro, zapewni wsparcie finansowe dotkniętym wojną ukraińskim małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) w formie bonów na dostęp do usług i udział w targach handlowych w UE. Projektem zarządzać będą organizacje wspierające przedsiębiorstwa, takie jak Europejska Sieć Przedsiębiorczości, europejska sieć klastrów i inne organizacje.

Celem zaproszenia jest utworzenie konsorcjum organizacji biznesowych, które wyłoni do 1500 ukraińskich MŚP ukierunkowanych na wzrost gospodarczy i zrównoważony rozwój, które skorzystają z bezpośredniego wsparcia w wysokości do 2500 euro.

REKLAMA

To bezpośrednie wsparcie pokryje koszty ukraińskich MŚP, które będą ponoszone na usługi wspierające przedsiębiorstwa, takie jak: badania rynku w celu zidentyfikowania partnerów europejskich; doradztwo prawne, organizacyjne lub finansowe związane z założeniem nowej spółki lub dostosowaniem istniejącej spółki; pomoc w uczestniczeniu w targach handlowych w UE lub w podróżowaniu na targi w UE; doradztwo prawne w zakresie praw własności intelektualnej.

Drugie z zaproszeń, „Program Erasmus dla młodych przedsiębiorców – Ukraina”, dysponujące budżetem w wysokości 3 mln euro, umożliwi nowym ukraińskim przedsiębiorcom zdobycie doświadczenia zawodowego w innych krajach europejskich. Projekt ten będzie realizowany w ramach już ustanowionego programu „Erasmus” dla młodych biznesmenów, który zaoferował ponad 22 tys. przedsiębiorców z całej Europy możliwość dzielenia się wiedzą fachową w zakresie przedsiębiorczości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zaproszeniu zostaną wybrane organizacje na Ukrainie i w UE, które zatrudnią do 430 nowych ukraińskich przedsiębiorców i skontaktują ich z biznesmenami przyjmującymi w UE. Następnie zapewnią tym przedsiębiorcom wsparcie finansowe i dofinansują ich koszty życia i podróży.

Zaproszenia do składania wniosków są otwarte od 28 lutego, a ukraińskie przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ ap/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA