REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii

energia klimat
energia klimat
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na aspekty dot. bezpieczeństwa dostaw energii. Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii musi rozwijać też źródła zapasowe, czyli paliwa kopalne - podkreślali eksperci, którzy wzięli udział w debacie organizowanej przez Business & Science Poland w Brukseli.

„Przed kryzysem przyglądaliśmy się głównie aspektowi dekarbonizacji. Teraz bardziej przyglądamy się innym aspektom, czyli bezpieczeństwu dostaw i przystępności cenowej” - mówił. Jak dodał, nie powinno to jednak budować sporów między biznesem a KE. "To nie Europejski Zielony Ład spowodował obecny kryzys. To Rosja grała cenami gazu, a potem wpływem wojny w Ukrainie” – powiedział.

REKLAMA

Czy dostawy paliw kopalnych do UE są bezpieczne?

W dyskusji poruszono też kwestię stabilności dostaw paliw kopalnych do UE. Zdaniem Adama Czyżewskiego, Głównego Ekonomisty PKN Orlen, równolegle do rozwoju odnawialnych źródeł energii, UE musi zabezpieczać dostawy gazu i ropy naftowej. "Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii musimy rozwijać się i inwestować w źródła zapasowe, czyli paliwa kopalne, takie jak gaz i ropa. I to nie znaczy, że musimy je spalić, ale musimy mieć zapasy do wykorzystania w sytuacji awaryjnej" - uzasadniał.

Stabilność inwestycji w sektorze energetycznym

REKLAMA

„W obliczu wojny i gwałtownej deglobalizacji pukającej do naszych drzwi, Europa nie może sobie pozwolić na igranie z ogniem. Potrzebujemy odpowiedniego otoczenia dla inwestycji, aby stabilnie i nieprzerwanie rozwijać naszą gospodarkę” – stwierdził europoseł Bogdan Rzońca, członek komisji budżetowej PE.

W ocenie polityka „nawet najlepsze ramy prawne i najbardziej ambitne pomysły nie mogą zastąpić stabilnego i przewidywalnego otoczenia inwestycyjnego dla uczestników rynku". "Dzisiaj wszyscy w Unii płacą za niedofinansowaną infrastrukturę energetyczną, czy to w LNG czy w energetyce jądrowej” - powiedział Rzońca. Jak podkreślił, takie źródła energii, jak gaz i energia jądrowa nie mogą być dyskryminowane.

Zdaniem mec. Katarzyny Lachowicz, dyrektor BSP w Brukseli, sukces będzie zależał od zapewnienia przedsiębiorstwom i społeczeństwom jasnej i prostej do przejścia ścieżki transformacyjnej, biorąc pod uwagę znaczne potrzeby inwestycyjne i pilną potrzeba wsparcia w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Obecna nowa sytuacja geopolityczna, pilna potrzeba transformacji energetycznej i dekarbonizacji, a także nadzwyczaj gwałtownie rosnące ceny energii mają wpływ na wszystko – od przemysłu po konsumentów. Innowacyjne rozwiązania to synergia biznesu i nauki, którą uważamy za jedną z najlepszych dróg. Ale ten kierunek wymaga silnego wsparcia finansowego" - wskazała Lachowicz.

Debata była okazją do omówienia roli taksonomii UE w kontekście inwestycji na rzecz zrównoważonych projektów oraz realizacji celów klimatyczno-energetycznych. „Osiągnięcie celów klimatycznych i innych celów środowiskowych nie może być wyłącznie dokonywane przez Unię Europejską – są to cele globalne i wymagają globalnej pracy” – zauważyła Elisabetta Siracusa z Dyrekcji Generalnej ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych Komisji Europejskiej.

Konieczność prawidłowego wykorzystania środków na inwestycje energetyczne

„Miliardy euro trafiają do sektora energetycznego. Upewnijmy się, że te miliardy zostaną wykorzystane w taki sposób, abyśmy mogli zarówno rozwiązać problemy krótkoterminowe, ale także przyspieszyć wymiar do celów klimatycznych do 2030 roku" - przekonywał z kolei Ruud Kempener z Dyrekcji Generalnej ds. energii Komisji Europejskiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA