Jaka stawka VAT dla książek?
10 sty 2011
Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?
Jak szybko uzyskać odszkodowanie?
10 sty 2011
Wiele firm narzeka na wydłużone okresy oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Wbrew pozorom można jednak uniknąć i uzyskać pieniądze szybko i sprawnie. Wystarczy trzymać się prostych zasad, którym ten artykuł będzie poświęcony.
Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?
10 sty 2011
Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.
Sprawdź, czy masz prawo do podatku liniowego
07 sty 2011
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym, zwanym także podatkiem płaskim. Na czym polega podatek liniowy i kto ma do niego prawo?
Składka ZUS większa o prawie 600 zł!
05 sty 2011
W tym roku osoby prowadzące własną firmę będą musiały zapłacić ZUS-owi kilkaset złotych więcej. To prawie tyle, ile wynosi jedna miesięczna składka. Już od lutego w portfelach przedsiębiorców zostanie miesięcznie kilkadziesiąt złotych mniej. W tym bowiem miesiącu należy opłacić pierwszą tegoroczną składkę ZUS – za styczeń. Niestety, sporo wyższą niż do tej pory.
Czy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest kosztem firmy?
04 sty 2011
Jeśli zatrudniasz na dzień 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty musisz utworzyć Zakładowego funduszu Świadczeń Socjalnych. Gdy zatrudniasz mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, masz dwie możliwości. Jakie? Czytaj w poniższym artykule.
Jakie dotacje dla zwalnianych pracowników w województwie pomorskim?
04 sty 2011
Utrata pracy nie musi już spędzać snu z powiek. Może być szansą na zdobycie nowych kwalifikacji oraz na otrzymanie unijnej dotacji na założenie własnego biznesu. Takie możliwości oferuje Europejski Fundusz Społeczny w województwie pomorskim. Właśnie trwa rekrutacja uczestników projektu, którego celem jest wsparcie pracodawców i pracowników pomorskich firm przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne.
Jakie są zalety a jakie wady karty podatkowej?
04 sty 2011
Musisz wiedzieć, że nie każda działalność gospodarcza może być rozliczana w formie karty podatkowej. Kto zatem może skorzystać z karty podatkowej i jakie są jej zalety i wady?
Własny biznes - papierologia bez dochodu?
03 sty 2011
Zdarza się, że człowiek wpadnie na pomysł własnego biznesu, jakiegoś pomysłu na zarabianie pieniędzy. Co do pomysłu to inwencję twórczą pozostawię po stronie Państwa. Za to zajmę się drugą istotną rzeczą jaką jest „papierologia”. Jest to ta część działalności, która sama w sobie nie przynosi dochodu (zazwyczaj), za to jej zaniedbanie może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz straty wielu pieniędzy.
Jak zarejestrować pojazd drogą elektroniczną?
31 gru 2010
Od Nowego Roku możemy zarejestrować pojazd także przez Internet. Jest to możliwe dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. z 2009 r., nr 74, poz. 634). 1 stycznia 2011 r. weszły w życie przepisy dotyczące zasad rejestracji pojazdu drogą elektroniczną.
Pozycja za kierownicą – jaki wpływ ma na jazdę oraz nasze bezpieczeństwo
30 gru 2010
Chcąc przyjąć odpowiednią pozycję za kierownicą powinniśmy na samym początku zastanowić się jaki jest jej wpływ na prowadzenie przez nas samochodu.
Czy przedsiębiorca może być inwestorem giełdowym?
30 gru 2010
Właściciele firm wielokrotnie cierpią na deficyt wolnego czasu. Czy wobec tego, przedsiębiorcy w ogóle powinni myśleć o inwestowaniu na giełdzie?
Kiedy powtórnie firma skorzysta ze zwolnienia VAT?
30 gru 2010
Prawo do skorzystania ze zwolnienia w zakresie podatku VAT przysługuje podatnikom, którzy dokonali rejestracji dla potrzeb podatku VAT w 2010 r. Ustawodawca wymaga jednak, aby kwota obrotu w 2010 r. przekroczyła 100 000 zł, ale nie przekroczyła 150 000 zł.
Jak długo operator może przechowywać dane osobowe w serwisach internetowych?
29 gru 2010
Korzystając z usług oferowanych w ramach serwisów internetowych takich jak serwisy ogłoszeniowe, czy serwisy aukcyjne, nierzadko przesyłamy ich operatorom swoje dane osobowe. Z danych tych operator serwisu korzysta na potrzeby świadczonej nam usługi, w tym aby skutecznie kontaktować z nami, lub by dokonywać rozliczeń za zamieszczenie ogłoszenia lub aukcji w serwisie. Przesłane operatorowi dane są gromadzone na jego serwerze. Powstaje jednak pytanie – jak długo operator może te dane przechowywać.
Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia
28 gru 2010
Klinikę weterynaryjną może otworzyć i prowadzić każdy (czy to osoba
fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości
prawnej). Ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie ograniczeń prawnych.
Jak przygotować samochód przed zimowymi podróżami?
28 gru 2010
Patrząc za okno, można uznać, że na tegoroczne przygotowania samochodu do zimy jest już za późno, ale niebawem ferie i czas wzmożonych podróży szczególnie w góry, gdzie przyda się nie tylko dobry samochód, ale i szereg niezbędnych zimowych akcesoriów.
Jak założyc klinikę weterynaryjną - lokal
28 gru 2010
Lokal przeznaczony na taki gabinet powinien być wyposażony w szczególności w pokój przyjęć z poczekalnią, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych, sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, zaplecze sanitarne i socjalne.
Czy samochody służbowe mogą być monitorowane przez GPS?
28 gru 2010
Głównymi użytkownikami urządzeń GPS do monitorowania floty są spółki transportowe,
dostawcze. Bardzo rzadko zaś tego typu praktyki stosują firmy, które biorą w
leasing lub wynajem długoterminowy auta (typowo) osobowe.
Jak założyć klinikę weterynaryjną - pomysł
28 gru 2010
Każdy może zostać właścicielem gabinetu weterynaryjnego, ale pracownicy, w tym kierownik, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Podejmując decyzję o otwarciu takiego przedsięwzięcia trzeba przede wszystkim dokonać wyboru rodzaju placówki.
Czym są programy vendorskie?
28 gru 2010
Programy vendorskie to programy sprzedaży znanych marek oparte na umowie między daną marką a firmą leasingową, która finansuje dane produkty/usługi. Inaczej mówiąc, program vendorski umożliwia finansowanie poprzez leasing produktów oferowanych przez określonego dostawcę.
Jakie są tryby udzielania zamówień – negocjacje z ogłoszeniem?
28 gru 2010
Ustawa Prawo zamówień publicznych nakłada na zamawiającego liczne
obowiązki oraz nadaje mu nie mniej uprawnień. Zasadniczym przywilejem
zamawiającego jest możliwość wyboru trybu postępowania.
Jakie są zasady doboru kryteriów oceny w zamówieniach publicznych?
28 gru 2010
Cena, a może koszty eksploatacji, długość gwarancji lub termin wykonania? Jakie kryteria oceny stosowane są w przypadku zamówień publicznych? Przeczytaj.
Jakie są kompetencje komisji przetargowej?
28 gru 2010
Komisja przetargowa jest jedynie zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego, powołanym do oceny spełnienia przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz do badania i oceny ofert. Po ostatniej nowelizacji Pzp nie zawiera zapisu, iż komisja przetargowa jest powołana do przygotowania i przeprowadzenia postępowania.
Na czym polega ubezpieczenie OC?
28 gru 2010
W Polsce, jak i w większości innych krajów ubezpieczenie OC jest jednym z komunikacyjnych ubezpieczeń obowiązkowych – według ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy posiadacz pojazdu podlegającego rejestracji, musi posiadać polisę OC. Kilka rzeczy, które o tym ubezpieczeniu warto wiedzieć, znajdziecie poniżej.
Gdzie, kiedy i o interpretację jakich przepisów może zwrócić się przedsiębiorca
28 gru 2010
Prawo to obszerna dziedzina, która często ulega zmianie. Niekiedy
nawet wykwalifikowani prawnicy mają wątpliwości co do interpretacji
przepisów prawnych, a także różne stanowiska w tym przedmiocie. Nic więc
dziwnego, że zwykły przedsiębiorca nie jest pewny bądź po prostu nie
wie jak zastosować to prawo w swojej indywidualnej sprawie. Jednak nie
jest on pozostawiony sam sobie. Ustawa pozwala mu na zwrócenie się o
interpretację przepisów w pewnych sytuacjach. Kiedy jest to możliwe i do
kogo można zwrócić się z takim zapytaniem?
Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?
28 gru 2010
Każdy przedsiębiorca posiadający towary na stanie musi przeprowadzać inwentaryzację, inaczej spis z natury, czy remanent. Remanent jest to zliczenie wszystkich towarów, które obecnie znajdują się w sprzedaży.
Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?
23 gru 2010
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej w skrócie
CEIDG to system rejestracji i ewidencji przedsiębiorców będących osobami
fizycznymi. Zagadnienia dotyczące tej nowej instytucji pojawiły się w
ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej w
rozdziale III. Zgodnie jednak z wolą ustawodawcy przepisy rozdziału III.
zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2011 roku. Zatem to najlepszy moment
ażeby zapoznać się z tym, co czeka nas w najbliższej przyszłości.
Postępowanie zabezpieczające w przypadku dłużnika pozostającego w związku małżeńskim
22 gru 2010
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem zaistnienia sytuacji, w której przedsiębiorca będzie miał trudności z płynnością finansową, a tym samym z wykonywaniem swoich bieżących zobowiązań wobec kontrahentów. W takiej sytuacji wierzyciel może wystąpić do sądu o udzielenie pomocy w odzyskaniu swojej należności. Oprócz tego może, jeszcze przed zakończeniem postępowania, wnioskować o zabezpieczenie jego roszczenia.
Zabezpieczenie roszczenia poprzez ustanowienie zarządu przymusowego
22 gru 2010
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej i niemożliwością uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że wierzyciel wystąpi do sądu w celu ochrony swojego roszczenia. Oprócz tego może on żądać zabezpieczenia roszczenia.
Na czym polega odroczenie terminu płatności składek do ZUS?
22 gru 2010
Płatnik składek ZUS ma w określonych okolicznościach prawo do ubiegania
się o odroczenie terminu ich płatności. Podstawową przesłanką są
chwilowe problemy płatnicze.
Czy firma może rozłożyć należności wobec ZUS na raty?
22 gru 2010
Spłata zobowiązań firm wobec ZUS uzależniona jest od możliwości
płatniczych przedsiębiorcy. Jeżeli firma ma problemy z finansami możliwe
jest złożenie wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty.
Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?
22 gru 2010
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia
rehabilitacyjnego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego
przedsiębiorcom odbywa się na tych samych zasadach, które obowiązują
przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Jak złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności składek do ZUS?
22 gru 2010
Składki bieżące lub przyszłe, ale nie przeszłe – jest to podstawowa zasada odnosząca się do przedmiotu wniosku o odroczenie terminu płatności składek do ZUS. O czym jeszcze należy wiedzieć, decydując się na negocjacje z ZUS-em?
Jak wypłacane są przedsiębiorcom świadczenia z ZUS?
22 gru 2010
Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, tak jak pracownicy,
podlegają systemowi ubezpieczeń. Kiedy przedsiębiorca uzyskuje wypłatę
zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz świadczeń
rehabilitacyjnych? Kto je wypłaca?
Jakie prawa przysługują przedsiębiorcy składającemu wniosek o odroczenie płatności do ZUS?
22 gru 2010
Wystąpienie do ZUS-u z wnioskiem o odroczenie płatności powoduje rozpoczęcie procedury, która kończy się w momencie podpisania umowy cywilnoprawnej. Warto jednak pamiętać, że określone uprawnienia przysługują zarówno stronie decydującej, jak i przedsiębiorcy.
Jak obliczyć wysokość świadczenia rehabilitacyjnego?
22 gru 2010
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego,
jak również zasiłku opiekuńczego, ustalana jest w oparciu o podstawę
wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nie może być wyższa od 100% przeciętnego wynagrodzenia.
Czy zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia?
22 gru 2010
Zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko w okresie trwania ubezpieczenia
chorobowego. Prawo do niego trwa również po ustaniu tytułu. W jakich sytuacjach?
Kiedy przedsiębiorcy przysługują świadczenia rehabilitacyjne?
22 gru 2010
Wyczerpanie zasiłku chorobowego, dalsza niezdolność do pracy, odpowiednie rokowania –
to warunki, które muszą zaistnieć, aby przedsiębiorca miał prawo do
świadczeń rehabilitacyjnych. Niektóre osoby są jednak wyłączone z
katalogu uprawnionych.
Jak ustalić okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy?
22 gru 2010
217 dni, czy 31 tygodni? Ile dni zasiłku macierzyńskiego przysługuje przy porodzie jednego dziecka, a ile z tytułu przyjścia na świat bliźniąt? Przepisy prawne są stosunkowo złożone. Przeczytaj, aby odnaleźć się w gąszczu regulacji przygotowanych przez ustawodawcę.
Kiedy firma może ubiegać się o ratalną spłatę należności do ZUS?
22 gru 2010
Prawo do ubiegania się o ratalną spłatę należności do ZUS mają co do
zasady dłużnicy. W jakich przypadkach? Jakie świadczenia mogą oni
spłacać w wydłużonym okresie?
Kiedy przedsiębiorca nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?
22 gru 2010
Uprawnienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą do świadczeń wynikających z ubezpieczenia wypadkowego, może zostać ograniczone. W jakich przypadkach?
Jakie dokumenty są konieczne do odroczenia terminu płatności składek do ZUS?
22 gru 2010
Wniosek płatnika, dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi
oraz obrazujące kondycję finansową – stanowią podstawę do ubiegania się o
odroczenia terminu płatności składek do ZUS.
Jak ustalany jest okres zasiłkowy?
22 gru 2010
Osoba prowadząca działalność pozarolniczą oraz podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku chorobowego. Jak zatem w praktyce przedsiębiorca może obliczyć okres zasiłkowy? Przeczytaj.
Kiedy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy?
22 gru 2010
Przedsiębiorcy, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz
jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje zasiłek chorobowy.
Przeczytaj kiedy i na jakich zasadach będziesz z niego korzystał.
Kiedy przedsiębiorca ma prawo do zasiłku opiekuńczego?
22 gru 2010
Osobom, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje na zasadach takich, jak ubezpieczonym obowiązkowo podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu. Jakie warunki muszą jednak spełnić, aby uprawnienie uzyskać?
Kiedy wypłacane są przedsiębiorcy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?
22 gru 2010
Niezbędne dokumenty przewidziane dla ubezpieczenia chorobowego oraz potwierdzające wypadek lub chorobę – to podstawa do wypłaty przysługujących przedsiębiorcy świadczeń.
Jaki jest okres wypłaty zasiłku opiekuńczego?
22 gru 2010
Okres przez jaki wypłacany jest zasiłek opiekuńczy przedsiębiorcy
uzależniony jest m.in. od stanu zdrowia podopiecznego. Przeczytaj jak
warunkuje on długość świadczenia.
Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty zasiłku opiekuńczego?
22 gru 2010
Podstawowym dokumentem pozwalającym na wypłatę zasiłku opiekuńczego
jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA. Czasem
jednak niezbędne jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie
zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. W jakich
przypadkach wymagane są poszczególne dokumenty?
Kiedy przedsiębiorczej mamie przysługuje zasiłek macierzyński?
22 gru 2010
Uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego przysługuje nie tylko kobiecie, która urodziła dziecko, ale również osobie przyjmującej na wychowanie. Kto i na jakich zasadach może korzystać z opisywanego świadczenia?
Jakie dokumenty są wymagane do rozłożenia na raty zaległości firmy wobec ZUS?
22 gru 2010
Wniosek dłużnika i dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi
oraz obrazujące kondycję finansową i możliwości płatnicze – to
podstawowe dokumenty niezbędne do rozłożenia na raty zaległości firmy
wobec ZUS.