Zmiany w podatku od spadków i darowizn 2018 r.
28 lis 2017
Amortyzacja dziedziczonego majątku w 2018 r. będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. Zmiany dotyczą darowizn.
Zwolnienie z obowiązku zapłaty zaliczki na podatek od 2018 r.
18 paź 2017
Resort finansów chce zwolnić z obowiązku zapłaty zaliczki na podatek dochodowy (bądź zaliczki od dochodów osiągniętych przez kilka następujących po sobie okresów rozliczeniowych), gdy nie przekracza ona 1000 zł. Zmiana ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej przez małych przedsiębiorców. Nowe regulacje, które znajdą się w ustawie o PIT oraz ustawie o CIT, mają wejść w życie od 2018 r.
Zasady dotyczące obrotu bezgotówkowego zmienią się już od 1 stycznia 2017 r.
12 gru 2016
Zmiany dotyczą obrotu bezgotówkowego pomiędzy przedsiębiorcami. Będą one miały wpływ na rozliczenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Jaki limit płatności gotówkowych w 2017 r.?
18 sie 2016
Od 1 stycznia 2017 r. limit płatności gotówkowych zostanie obniżony z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Jakie to oznacza konsekwencje dla przedsiębiorców?
Nowy program e-Podatki od 2015 r.
30 wrz 2014
Ministerstwo Finansów wprowadzi nowy program e-Podatki, zgodnie z przyjętym harmonogramem w 2015 r. Możliwe opóźnienia w jego wprowadzeniu są związane z ulepszeniami, które zapewnią wyższy standard produktu.
Opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych
25 cze 2014
Sejm w drugim czytaniu rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy o CIT, PIT i innych ustaw, który zakłada m.in. opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.
Szkolenie "Świadczenia na rzecz pracowników w świetle PIT, CIT I VAT" - 16 maja 2014 r.
13 maja 2014
Zapraszamy na szkolenie "Świadczenia na rzecz pracowników w świetle PIT, CIT I VAT", które odbędzie się 16 maja 2014 r. w Warszawie.
Zeznanie CIT – 8 należy złożyć do końca marca
26 mar 2014
Podatnicy rozliczający się podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) powinni do końca marca 2014 r. złożyć wypełnione zeznanie roczne CIT – 8. Jakich przedsiębiorców obejmuje ten obowiązek?
Kredyt na innowacje od 2014 roku?
17 cze 2013
Kredyt na innowacje od 2014 roku ma szanse funkcjonować w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Jest to instytucja, której wprowadzenie postulują we wniesionym do Sejmu projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób pranych, posłowie klubu poselskiego Ruchu Palikota. Instytucja ta miałaby zastąpić funkcjonującą obecnie ulgę na nowe technologie.
Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?
08 sie 2011
Od lipca tego roku na terenie wybranych odcinków autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce działa elektroniczny system poboru opłat viaTOLL, który zastąpił dotychczasowy system winietowy. Aby korzystać z sieci dróg płatnych, objętych systemem viaTOLL, należy wyposażyć pojazd w urządzenie zwane viaBOX, które można otrzymać po wniesieniu kaucji w odpowiedniej wysokości. Ekspert wyjaśnia, czy kaucja ta może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT.
Czy stawka CIT w Polsce jest za wysoka?
23 maja 2011
Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród państw członkowskich Unii Europejskiej w zestawieniu wysokości obowiązującej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Czy stawka jest korzystna dla rodzimych firm?
Forum podatkowo-rachunkowe ECDDP
29 mar 2011
Grupa doradców ECDDP zaprasza na forum podatkowo-rachunkowe, które odbędzie się w Katowicach 30 maja br. w Hotelu Angelo. Tematem forum będą aktualności i bieżące problemy z zakresu prawa podatkowego, prawnych i rachunkowych aspektów funkcjonowania firmy oraz Specjalnych Stref Ekonomicznych.
Wzrost notowań eurodolara na wieść o decyzji EFSF
14 mar 2011
Eurodolar błyskawicznie zareagował na decyzję o zwiększeniu gwarancji kapitałowych w ramach funduszu EFSF, który może już udzielić pożyczek o wartości 440 mld EUR, a nie, jak dotychczas, w kwocie 250 mld EUR. Wcześniej ograniczenie stanowiła konieczność gwarancji pożyczki ze strony krajów o ratingu AAA. W rezultacie jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek kurs EUR/USD zwyżkował w okolice 1,3970.
Duże spadki na japońskim parkiecie
14 mar 2011
W dniu dzisiejszym Nikkei był 6,2 proc. na minusie. Niektóre azjatyckie giełdy uniknęły spadków, a skala zniżek na zamknięciu na pozostałych parkietach była niewielka. Taka reakcja na wydarzenia w Japonii pozwala żywić nadzieje, że Europę ominą większe trudności.
Czy odszkodowanie za wypadek drogowy jest przychodem firmy?
01 mar 2011
Samochód wykorzystywany przeze mnie w działalności gospodarczej (środek trwały) uległ wypadkowi z winy innego użytkownika drogi. Samochód ten nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC. Za naprawę tego auta zapłaciła firma ubezpieczeniowa z polisy sprawcy wypadku – pieniądze zostały przelane bezpośrednio na konto warsztatu naprawczego. Czy kwota wypłaconego odszkodowania za naprawę powypadkową stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Czy samochód ciężarowy można jednorazowo wrzucić w koszty?
27 lut 2011
Tak. Mogą to jednak zrobić tylko przedsiębiorcy zaczynający działalność i tzw. mali podatnicy, a suma jednorazowych odpisów amortyzacyjnych u danego podatnika nie może przekroczyć w 2011 roku 197 tys. złotych.
Główne zmiany podatkowe w 2011 roku - szkolenie
02 lut 2011
Belgijska Izba Gospodarcza (Belgian Business Chamber) oraz CTN Polska Sp. z o. o. zapraszają na szkolenie poświęcone najważniejszym zmianom w prawie podatkowym jakie obowiązują od początku 2011 roku. Szkolenie odbędzie się 22 lutego 2011 roku w Warszawie. Szczegóły poniżej.
Czy koszty egzekucyjne mogą obniżyć podatek?
06 gru 2010
Firmy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kosztów egzekucyjnych związanych ze swoimi zaległościami w zobowiązaniach finansowych. Mogą to uczynić jedynie wtedy, gdy dotyczą one wydatków poniesionych na skutek obrony interesów przedsiębiorstwa.
Sprawdź jaki zapłacisz podatek występując ze spółki
06 gru 2010
Dotychczas nie było jasne, czy w przypadku likwidacji spółki osobowej bądź wystąpienia wspólnika zwrot przysługującego wspólnikowi majątku skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Rozbieżności te prowadziły do licznych sporów podatników z fiskusem, nierzadko rozstrzyganych przez sądy. Ich wyroki były zresztą z reguły korzystne dla podatników. Wygląda na to, że wątpliwości te ustawodawca postanowił ostatecznie rozstrzygnąć.
Sprzedaż domeny internetowej – konsekwencje podatkowe
27 sie 2010
Handel domenami w dzisiejszych czasach jest rzeczą powszechną. Czy jednak w przypadku umów, w wyniku których zmienia się abonent domeny, można mówić o „sprzedaży” czy „zbyciu”? Jakie konsekwencje podatkowe wywołuje taka umowa?
Leasing samochodów a podatek CIT
07 gru 2009
W przypadku samochodów ciężarowych i osobowych cała rata oraz wszelkie koszty związane z eksploatacją stanowią koszt uzyskania przychodu. Do tych kosztów nie zalicza się m.in. amortyzacji, prywatnego samochodu pracownika i jazdy zamiejscowej.
Płatnicy pobiorą PIT i CIT
14 paź 2009
Minister finansów sprecyzował zasady poboru podatków dochodowych (PIT i CIT) od podmiotów zagranicznych.
Jadąc w delegację można zaplanować podróż prywatną
12 paź 2009
Po delegacji można na kilka dni zostać prywatnie na miejscu. A pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bilet powrotny z podróży służbowej.
Poczęstunek w firmie kosztem uzyskania przychodu
07 paź 2009
Czy wydatki sekretariatu w celu poczęstowania klientów mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodu? Tak. O tym zadecydował dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.
Coraz mniej czasu na nowelizację ustaw podatkowych
06 paź 2009
Ministerstwo Finansów ma coraz mniej czasu na nowelizację ustaw podatkowych. Od 2010 roku mają być wprowadzony zmiany m.in. w PIT, CIT i Ordynacji podatkowej.
Ryczałtowiec w 2009 roku
13 sty 2009
Jaki jest limit dla ryczałtu ewidencjonowanego płaconego przez przedsiębiorcę w 2009 roku? Czy ryczałtowcy mogą ulgowo rozliczać sprzedaż nieruchomości?
Kto może płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej
26 cze 2008
Karta jest najbardziej uproszczoną formą opłacania podatku dochodowego. Zasadniczo jest skierowana do mniejszych podmiotów prowadzących działalność wytwórczo-usługową, usługową oraz handlową. Z tej formy opodatkowania mogą korzystać osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych – jednak w odniesieniu do ściśle określonych rodzajów działalności.