REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ceny, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o VAT związany z nowymi zasadami odliczania VAT od samochodów osobowych i wydatków związanych z ich użytkowaniem. Przedsiębiorcy mają zatem niewiele czasu na zakup samochodów z kratką z odliczeniem pełnego VAT-u.

Rusza kolejna edycja akcji "Weź paragon"

Ministerstwo Finansów uruchamia kolejną, zimową edycję ogólnopolskiej akcji informacyjnej "Weź paragon". Akcja ma na celu zmianę zwiększenie świadomości obywateli w stosunku do korzyści płynących z pobierania paragonów. Akcja będzie prowadzona w okresie od 20 stycznia do 2 marca 2014 r.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych

Wykonawca zobowiązany jest należycie wykonać zobowiązania wynikające z umowy z zamawiającym. Zamawiający może zażądać kaucji od wykonawcy stanowiącej zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Jaka jest podstawa ustalenia jej wysokości?

Badanie oferty zamówienia pod kątem ceny

Na gruncie prawa międzynarodowego i krajowego - oferta w zamówieniach publicznych nie może zawierać rażąco niskiej ceny. W innym przypadku zamawiający ma prawo zbadać ofertę. Jaka jest procedura badania? Jakie są wówczas skutki dla wykonawcy?

REKLAMA

Wkrótce zniknie obowiązek metkowania

Rząd przyjął projekt ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług, który przewiduje zniesienie obowiązku metkowania cen towarów przez przedsiębiorców. Dla przedsiębiorców oznacza to koniec metkowania, dla konsumentów niebudzące wątpliwości oznaczenia ceny w formie wywieszki albo cennika elektronicznego.

Odliczanie VAT od samochodów i paliwa – propozycje zmian

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie pełnego odliczenia VAT od ceny auta i rachunków za paliwo, jeśli pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe przepisy będą lepiej dostosowane do realiów gospodarczych.

VAT od rzeczy używanych w 2014 roku

Od stycznia 2014 roku przestał obowiązywać przepis umożliwiający przedsiębiorcom uzyskanie zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży towarów użytkowanych minimum sześć miesięcy. Jak obecnie wygląda opodatkowanie VAT od sprzedaży rzeczy używanych?

Czy sklep może przekazywać żywność bez VAT?

Nie tylko producenci ale również właściciele sklepów mogą przyłączyć się do świątecznych akcji zbiórek żywności bez konieczności odprowadzania podatku VAT. Darowizny żywności można dodatkowo rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.

REKLAMA

Pełne odliczenie VAT od zakupu samochodu w 2014 roku

W 2014 roku będzie można kupić samochód firmowy z pełnym odliczeniem podatku VAT. Będzie to jednak tylko przejściowe rozwiązanie. Z czasem Komisja Europejska ma ustalić wysokość odliczenia. Będzie to zależeć od tego, czy auto jest wykorzystywane jedynie w celach firmowych czy również prywatnych.

Mały podatnik VAT 2014

Małym podatnikiem VAT jest podatnik spełniający warunek z ustawy o podatku od towarów i usług. Kto będzie małym podatnikiem VAT w 2014 roku?

Ostatni moment na obniżenie VAT za 2013 r.

Przedsiębiorcy mają ostatni miesiąc na zakup sprzętu biurowego, czy wyposażenia sklepów z możliwością obniżenia VATu. Muszą jednak pamiętać o obowiązujących regułach, aby nie zapłacić kary.

Brak dokumentacji przy WDT skutkuje opodatkowaniem 23% VAT

Wśród transakcji najczęściej dokonywanych przez przedsiębiorców można wymienić transakcje wewnątrzwspólnotowe takie jak: WNT, WDT czy wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Co do zasady podlegają one odmiennym regulacjom niż te krajowe. Jedną z największych trudności dla podatników jest ustalenie prawa do zastosowania odpowiedniej stawki podatku VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Ewidencja niskocennych środków trwałych

Definicja środków trwałych, ujęta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wskazuje, jakie pojazdy, maszyny czy grunty muszą być amortyzowane. Jednakże przedsiębiorcy niejednokrotnie mają kłopot z takim sprzętem, który w rozumieniu potocznym powinien stanowić środek trwały firmy, jednak w praktyce nie spełnia jednego z podstawowych warunków - mianowicie odpowiedniej wartości.

Koniec metkowania towarów - trwają prace

Trwają prace nad zwolnieniem przedsiębiorców z obowiązku metkowania wszystkich towarów, które sprzedają. Na zmianie przepisów skorzystaliby nie tylko handlowcy, ale również klienci, bowiem metkowanie sporo kosztuje. Zamiast na metkach ceny miałyby być czytelnie umieszczone na sklepowej półce.

Czy warto przeprowadzić remont pod koniec roku?

Osoby, które planują remont mieszkania czy domu powinny zastanowić się nad nim pod koniec roku. Wówczas koszt remontu może zmniejszyć się nawet o kilkanaście tysięcy. Z czego to wynika? Czy można ubiegać się o zwrot VAT?

Zwolnienie z VAT od charytatywnie przekazywanej żywności

Dzięki zwolnieniu żywności przekazywanej potrzebującym z podatku VAT sklepy spożywcze i producenci żywności mogą brać większy udział w pomocy charytatywnej. Oznacza to także ograniczenie marnowania żywności. Potrzebne są jednak kolejne zmiany w prawie – m.in. w zakresie przepisów o zbiórkach publicznych.

Zakaz odliczania VAT na podstawie krajowych i unijnych regulacji

Trybunał Sprawiedliwości orzekł zakaz równoczesnego zwolnienia z podatku VAT na podstawie krajowych przepisów oraz odliczania VAT wedle regulacji unijnych. Jakie znaczenie będą miały wprowadzone zmiany dla państw członkowskich?

Czy zakupy na koniec roku mogą obniżyć podatek?

Zakupy firmowe na koniec roku mogą obniżyć podatek za 2013 r. Zakupione przedmioty należy użytkować od grudnia, a wartość każdego z przedmiotów nie powinna może być wyższa niż 3500 zł.

Odliczenie VAT od aut z kratką w 2014 roku

Od stycznia przedsiębiorcy będą mogli znowu odliczać cały VAT od aut „z kratką”. Możliwość ta będzie jednak obowiązywała prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy.

Od 2014 r. można odliczyć cały VAT od aut "z kratką"

Przedsiębiorcy będą mogli odliczać cały VAT od aut z "kratką" od stycznia 2014 r. Jednakże będzie to możliwe jedynie przez kilka miesięcy.

Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Niezapłacenie VAT w terminie może narazić płatnika podatku VAT na konsekwencje. Gdy brak zapłaty VAT w ustawowym terminie ma charakter trwale przedłużający się, wówczas podatnik może ponieść dodatkowe koszty, które istotnie podwyższą kwotę zobowiązania głównego wobec urzędu skarbowego.

Sprzedaż wysyłkowa 2014 - obowiązki podatkowe na gruncie VAT

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług od stycznia 2014 r. wprowadza drastyczne zmiany w zakresie zasad określania momentu powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT. Ma to duże znaczenie dla sprzedaży wysyłkowej, gdyż od nowego roku znika przepis szczególny dotyczący sposobu rozliczania tak zwanej sprzedaży internetowej. Obecnie, w przypadku sprzedaży wysyłkowej z płatnością za zaliczeniem pocztowym (za pobraniem) obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania zapłaty. Rok 2014 przyniesie w tym zakresie istotne zmiany.

VAT 2014 - koniec zwolnienia dla towarów używanych

Nadchodzące zmiany w przepisach ustawy o VAT wprowadzą niemałą rewolucję. Przedsiębiorcy chcący dokonać wyboru rozwiązań jak najkorzystniejszych dla swojej firmy, już dziś powinni wiedzieć, co zmieni się od 2014 roku w kwestii podatku od towarów i usług. Znajomość przyszłych, znowelizowanych przepisów może zaowocować większą ilością pieniędzy pozostających w kieszeni przedsiębiorcy, a nie fiskusa.

Darowizna żywności bez VAT

Osoby prowadzące sklepy spożywcze, od października mogą po raz pierwszy wesprzeć darowizną potrzebujących, bez konieczności naliczania VAT-u. Jak dotąd ze zwolnienia korzystali tylko producenci żywności.

Obowiązek uzyskania VAT-25

Rejestrujący samochody sprowadzone z UE muszą dostać z urzędu skarbowego zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty VAT. Dane te równie dobrze mogłyby przekazywać jednostki celne.

Próbkowanie i ocena jakości paliw na potrzeby rozliczeń. Wyroby węglowe i biomasa

W imieniu Organizatora – Zespołu CBE Polska – zapraszamy do udziału w drugiej edycji specjalistycznego szkolenia „Próbkowanie i ocena jakości paliw na potrzeby rozliczeń. Wyroby węglowe i biomasa”, które odbędą się 9 października 2013 w Katowicach.

Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury

Zapraszamy do udziału w specjalistycznych warsztatach „Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury”, które odbędą się w 26 września 2013 roku w Warszawie. Wydarzenie przygotowane zostało przez Zespół CBE Polska.

Odliczanie podatku VAT od samochodów w 2014 roku

Od 2014 roku miały zmienić się zasady odliczania podatku VAT od samochodów. Miały bowiem zacząć obowiązywać przepisy, które faktycznie realizowałyby wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Magoora. Jak będzie wyglądało odliczanie podatku VAT od samochodów w 2014 roku?

Podatek VAT od samochodów - odliczenie

Odliczenie podatku VAT od samochodów z kratką i od paliw do nich możliwe jest na mocy wyroku TS w sprawie Magoora. Odliczenie jest jednak czasowo ograniczone ustawą do końca 2013 roku. Jak obecnie wygląda możliwość odliczenia podatku VAT od samochodów?

Odliczenie podatku VAT przez korzystającego z przedmiotu leasingu

Podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT wykorzystujący przedmiot umowy leasingu do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zarówno od poszczególnych rat leasingowych, jak i na fakturze wystawionej przez finansującego z góry w sytuacji leasingu finansowego przewidującego przejście prawa własności na korzystającego.

Leasing towarów używanych

Leasing operacyjny towarów używanych, mimo że ich dostawa może być zwolniona od VAT, podlega co do zasady opodatkowaniu podstawową stawką VAT. Jak wygląda opodatkowanie leasingu towarów używanych?

Odszkodowanie na rzecz finansującego a podatek VAT

Umowa leasingu może się wiązać z koniecznością wypłaty odszkodowania na rzecz finansującego – chociażby w związku z niewywiązywaniem się przez korzystającego z obowiązków wynikających z umowy. Czy odszkodowanie na rzecz finansującego jest opodatkowane podatkiem VAT?

Podatek VAT przy leasingu konsumenckim

Na gruncie podatku VAT skutki podatkowe umowy leasingu operacyjnego zawartej z konsumentem są identyczne do skutków umowy zawartej z przedsiębiorcą. Jakie są skutki podatkowe leasingu konsumenckiego na gruncie podatku VAT?

Podatek VAT od leasingu prawa użytkowania wieczystego gruntów

Prawo użytkowania wieczystego może być przedmiotem umowy leasingu. W jaki sposób leasing prawa użytkowania wieczystego gruntów jest traktowany na gruncie podatku VAT?

Leasing jako świadczenie usług

Czynności wykonywane przez finansującego na gruncie umowy leasingu operacyjnego i finansowego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak umowa leasingu może być traktowana w dwojaki sposób na potrzeby podatku VAT – raz jako świadczenie usług, kiedy indziej jako dostawa towarów.

Nabycie rzeczy po zakończeniu leasingu operacyjnego

Po zakończeniu leasingu operacyjnego korzystający ma możliwość nabycia przedmiotu umowy leasingu. Finansujący może również sprzedać przedmiot leasingu osobie trzeciej. Jak wygląda nabycie rzeczy po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego?

Status małego podatnika dla celów VAT

Posiadanie przez podatnika statusu małego podatnika dla celów VAT umożliwia stosowanie szczególnych zasad rozliczania VAT. Osiągnięcie statusu małego podatnika uzależnione jest od wysokości rocznego obrotu. Status umożliwia m.in. korzystanie z ulg podatkowych oraz wybór sposóbu rozliczania VAT.

Za hotel dla pracownika nie odliczysz VAT-u

Opłacając hotel dla pracownika w związku z wyjazdem służbowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u. Jest tak pomimo faktu, że zakup ten dokonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ceny prądu dla gospodarstw domowych 2013 - taniej już od lipca

Od II półrocza 2013 r. gospodarstwa domowe zapłacą za prąd ok. 4% mniej niż dotąd, choć. To skutek zatwierdzenia przez Prezesa URE nowych taryf na sprzedaż energii przedsiębiorstwom Enea SA, Energa - Obrót SA, PGE Obrót SA i Tauron Sprzedaż. Wszystkie zatwierdzone taryfy zakładają obniżenie ceny energii elektrycznej dla odbiorców z grup G, tj. gospodarstw domowych od ok. 3,9 do 4,6%. Warto pamiętać, że rachunek za prąd obejmuje też opłatę za przesył, która do końca roku się nie zmieni.

Kontraktowanie węgla. Realizacja i egzekwowanie umów

W imieniu Organizatora – Zespołu CBE Polska – zapraszamy do udziału w specjalistycznych warsztatach „Kontraktowanie węgla. Realizacja i egzekwowanie umów”, które odbędą się 22 maja 2013 roku, w Warszawie.

Wynajem bardziej opłacalny od lokat i obligacji

Na tle gwałtownie spadającego oprocentowania bankowych depozytów i malejącej atrakcyjności skarbowych obligacji, inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się propozycją coraz bardziej wartą rozważenia.

Obowiązkowe elementy faktury VAT

Obowiązkowe elementy faktury VAT znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jakie elementy musi zawierać faktura VAT?

Ceny energii dla przedsiębiorców w 2013 roku

W ostatnich latach ceny energii dla przedsiębiorców rosły zdecydowanie wolniej niż ceny dla gospodarstw domowych. Czy w 2013 roku ten trend został utrzymany?

Ceny energii dla gospodarstw domowych w 2013

Nowy rok zwykle przynosi nowe cenniki ofert sprzedaży energii. Zmianom często towarzyszy obawa o to, jak bardzo wzrosną obciążenia. Rok 2013 nie przyniósł jednak rewolucji.

Czy każdy produkt musi mieć naklejoną cenę?

Obecnie każda sztuka towaru musi być obowiązkowo oznaczona ceną. Rząd przyjął jednak założenia do projektu ustawy, który ma znieść ten obowiązek.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE korzystny dla branży leasingowej

17 stycznia 2013 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. C-224/11), który pozytywnie rozstrzygnął spór jaki od wielu lat toczył się pomiędzy polskimi firmami leasingowymi a fiskusem. W artykule przedstawiamy komentarz Związku Polskiego Leasingu dotyczący tego wyroku.

Polska Wódka określona ustawowo

Polska wódka, której nowa definicja wchodzi właśnie w życie mocą ustawy, jest jedyną polską produktową marką globalną, cenioną od pokoleń na rynkach całego świata i jednocześnie silnie kojarzoną z Polską.

Firmy szybciej dostosowują się do zmianiającej się koniunktury

W ostatnich latach przedsiębiorstwa dojrzały i teraz znacznie lepiej reagują na zmieniającą się sytuację w gospodarce. W czasie obecnego kryzysu szybciej dostosowują się do słabszej koniunktury gospodarczej niż 3-4 lata temu.

Prezydent podpisał trzecią ustawę deregulacyjną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki. Ustawa ma na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności ograniczenie zatorów płatniczych oraz zbędnych obowiązków informacyjnych.

Przedsiębiorcy zadowoleni z trzeciej ustawy deregulacyjnej

Ustawa o o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce zawiera wiele rozwiązań podatkowych , które mają w korzystny sposób wpłynąć na warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

REKLAMA