REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jestem dumny, że jestem menadżerem.

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Menadżer /fot.Fotolia
Menadżer /fot.Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kilka lat temu osób posiadających odpowiednie kwalifikacje do zarządzania moglibyśmy szukać ze świecą w ręku. Jednak całkowita ewaluacja, nie tylko naszego myślenia, ale także placówek odpowiedzialnych za „wypuszczanie” dobrych liderów w świat biznesu, przyczyniły się do podwyższenia standardów.

Zatrudniając kompetentnego menedżera, poszukiwanie osób, które mogą pochwalić się jedynie wykształceniem z „zarządzania”, może okazać się błędem. Dzisiejszy dobry menedżer to nie tylko osoba doskonale radząca sobie z tym aspektem swojej pracy, ale również specjalista branży, w której pracuje. Jednak wykorzystanie swojej rozległej wiedzy i wysokich umiejętności to nie wszystko. Czym jeszcze musi wyróżniać się dobry menedżer?

REKLAMA

Kim jest menedżer? 

Cechy dobrego menedżera można wyliczać w nieskończoność. Obok charyzmy, kreatywności i silnej wewnętrznej motywacji wymienić warto umiejętności analityczne, interpersonalne czy zdolność do pracy w warunkach stresowych. A to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ pod powierzchnią kryją się inne wymagania i kompetencje, bez których osoba zajmująca stanowisko menedżera będzie skazana na porażkę. Co więc jest najważniejsze w tej pracy? Przede wszystkim ciągłe samodoskonalenie. Uzmysłowienie sobie potrzeby rozwoju to klucz do sukcesu w zawodzie, od którego tak wiele zależy. Postawa i umiejętności menedżera są często realnymi elementami sukcesu firmy, i decydują nie tylko o zadowoleniu  przełożonych, ale także o satysfakcji podwładnych. Wydajność i efektywność zespołu to czynniki bezpośrednio zależne od pracy menedżera. Konieczność wykorzystywania w swojej pracy zasobów kapitałowych i pracowniczych wymaga nie tylko podejmowania uzasadnionych, i przemyślanych decyzji, ale i przewidywania oraz elastyczności w przystosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych. Szczególnie w czasach kiedy słowo "kryzys" na stałe już zagościło w słownikach każdego przeciętnego obywatela. Jednak zdefiniowanie wachlarza cech przeciętnego bądź wzorcowego menedżera może okazać się zbyt trudne. Powstają różnorodne definicje nieskazitelnego menedżera, które niosą za sobą szeroki zakres kompetencji i obowiązków idealnego przywódcy. Warto więc przyjrzeć się, z jakim typem lidera możemy się spotkać w miejscu pracy.

Zobacz: Ile zarabia polski menadżer?

Typy menedżerów

REKLAMA

Utworzenie jednolitego i spójnego obrazu wzorcowego menedżera jest poniekąd niemożliwe. Typ menedżera, z jakim mamy do czynienia, zależy przede wszystkim od cech charakteru i strategii. Warto jednak zwrócić uwagę na to, kim jest nasz przełożony i jakie podejście do wykonywanej przez siebie pracy reprezentuje. Harold Leavitt, amerykański psycholog zarządzania, wyróżnił trzy typy menedżerów, które stanowią bazę do kolejnych podziałów. I tak, będąc pracownikiem szeregowym, możemy spotkać się z menedżerem pierwszego typu, którego najbardziej widocznymi cechami są charyzma i wizjonerstwo. To jeden z najbardziej błyskotliwych kierowników, z jakim możemy mieć do czynienia. Jego działania charakteryzuje nowatorskie podejście do zagadnienia, odbiegające od ogólnie przyjętych i stosowanych standardów. Poznamy go również po bezkompromisowej postawie, jaką niejednokrotnie przyjmuje.

Nasz kolejny przełożony może natomiast wyróżniać się analitycznym podejściem do realizowanych zadań. Bowiem dla menedżera drugiego typu najbardziej liczą się fakty i suche liczby, którym ufa, i w których widzi sukces swoich działań. Tego typu kierownika łatwo rozpoznamy po systematyczności i łatwości, z jaką udaje mu się kontrolować swój zespół. To człowiek konsekwentny, dobrze zorganizowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak zawsze możemy też spotkać na swojej drodze menedżera trzeciego typu, który chociaż wykazuje się efektywnością w działaniu, to jednak brakuje mu wizjonerstwa i oryginalności. Taki przełożony będzie starał się podporządkować nas swojej woli, co jest jego sposobem na rozwiązanie skomplikowanych problemów i przezwyciężenie piętrzących się trudności. 

Zobacz: Żądza władzy najlepszą motywacją dla menadżera

Kwalifikacje to nie wszystko 

REKLAMA

Z różnorodnych typów charakterów i osobowości, które możemy spotkać na stanowiskach menedżerskich, wyłania się klarowny obraz tego, kim tak naprawdę powinien być wzorcowy przywódca, kierujący swój zespół w stronę rozwoju i doskonalenia. Inicjowanie zadań adekwatnych dla danego zespołu, niestety, nie wystarczy. Menedżer musi aktywnie włączyć się w proces realizowania wyznaczonych celów, przyjmując postawę patrona bądź opiekuna. To od niego zależy, w którą stronę pokieruje działania swoich podwładnych, a także jaki będzie efekt końcowy podejmowanych przez pracowników działań. Menedżer musi też starać się reprezentować swoje przedsiębiorstwo  i niejednokrotnie wcielać się w rolę defensora broniącego interesów firmy. To także przede wszystkim odpowiedzialny przywódca, który wykazuje się inicjatywą i zrozumieniem dla postaw swoich pracowników.

Stanowisko menedżera to odpowiedzialność wiążąca się  z delegowaniem zadań i uprawnień, a także powierzaniem możliwości podejmowania suwerennych decyzji przez indywidualnych pracowników, a tym samym późniejsze ich rozliczanie ze zrealizowanych celów. Dlatego też dobry menedżer zna i rozumie podstawy funkcjonowania swojego zespołu, jest świadomy kwalifikacji i umiejętności swoich pracowników, i co najważniejsze: efektywnie z nich korzysta, wspierając samorozwój i samorealizację każdego z członków zespołu. To także przede wszystkim od niego będzie zależał klimat psychospołeczny, charakterystyczny dla danego miejsca. Każda aktywność menedżera musi być ukierunkowana na płynne i ewolucyjne działania zespołu, w którym każdy pracownik jest na wagę złota. Stąd już krótka droga do osiągnięcia sukcesu na stanowisku doskonałego przywódcy.

Być menedżerem -  z pewnością brzmi dumnie. Jednak, by piastować to odpowiedzialne i wymagające stanowisko, sami musimy przejść proces rozwoju osobistego, który tak naprawdę powinien trwać całe życie. Inwestując czas w doskonalenie własnych umiejętności i kwalifikacji, niezbędnych do bycia efektywnym liderem, znajdziemy się na najlepszej drodze do osiągnięcia sukcesu.

Zobacz: Zapotrzebowanie na menedżerów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA