| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kierowcy mogą prowadzić pojazd maksymalnie przez 60 godzin w tygodniu

Kierowcy mogą prowadzić pojazd maksymalnie przez 60 godzin w tygodniu

Kierowcy mogą mieć nie więcej niż trzy skrócone dzienne okresy odpoczynku między dwoma tygodniowymi takimi okresami.


Zmiana prawa


Dziś posłowie po raz kolejny zaczną prace nad nowelą ustawy regulującą czas pracy kierowców. Poprzednia, nad którą pracowali, miała wejść w życie 11 kwietnia 2007 r. wraz z unijnym rozporządzeniem regulującym tę kwestię. Sejm jednak nie zdążył głosować do tego czasu poprawek senatorów, dlatego prace nad projektem ustawy trzeba było zacząć od nowa. Rząd, który przygotował propozycję zmiany przepisów, przewiduje ponadto, że w większości wejdą one w życie w 14 dni po ich ogłoszeniu w dzienniku ustaw.


Nowy projekt nowelizacji ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. nr 92, poz. 879 z późn. zm.), podobnie jak poprzedni przewiduje, że kierowcy będą pracować dziennie maksymalnie 10 godzin. Maksymalna norma tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu wynosić ma nie więcej niż 60 godzin. Ponadto utrzymana ma zostać obowiązująca norma dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu, czyli 90 godzin.


Kierowcy przysługiwać ma także co najmniej 30-minutowa przerwa na odpoczynek, w przypadku gdy łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu będzie wynosił od sześciu do ośmiu godzin. Na co najmniej 45 minut przerwy będzie mógł liczyć kierowca wówczas, gdy w ciągu dnia będzie prowadził pojazd dłużej niż osiem godzin. Zmieni się jednak długość tygodniowego odpoczynku. Kierowcy bowiem będzie przysługiwać co najmniej raz na dwa tygodnie prawo do odpoczynku tygodniowego w pełnym wymiarze 45 godzin.


Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK