REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawcy chcą jasnego stanowiska w sprawie OFE

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) domaga się jasnego stanowiska rządowego w sprawie OFE.

Wzrost stóp procentowych w Australii

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów australijski bank centralny podniósł we wtorek stopę procentową o 25 pkt bazowych do poziomu 4 proc.

Rozliczenie podatkowe będzie łatwiejsze

- Wprowadzanie dwóch stawek podatku dochodowego, zmiany w rozliczaniu ulgi na dzieci oraz otwarcie podatnikom drogi do rozliczenia straty z udziału w funduszach kapitałowych z innymi dochodami kapitałowymi - to kluczowe innowacje w tegorocznych rozliczeniach podatkowych. Do ważnych zmian należy także zaliczyć rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami z fiskusem i odliczaniem 1 proc. podatku na cele dobroczynne - oceniają eksperci firmy Deloitte.

Mniej udzielonych kredytów, mniejszy wzrost PKB

Ograniczenie liczby udzielanych kredytów to zła wiadomość dla gospodarki. Jeżeli banki przykręcą kurek, skutki ograniczeń odczują nie tylko deweloperzy, ale też sprzedawcy AGD czy dilerzy aut

REKLAMA

Prognoza dynamiki cen konsumpcyjnych w lutym br.

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat na temat prognozowanej dynamiki cen konsumpcyjnych w lutym 2010 roku.

MSWiA: stabilna sytuacja hydrologiczna

Zmniejsza się liczba przekroczonych stanów ostrzegawczych i alarmowych w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Stan wody w rzekach w tym rejonie powoli obniża się. Jednocześnie rośnie poziom wody w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły.

DK Notus: udany początek tygodnia na gieładch

W poniedziałek (1 marca br.) na giełdach europejskich indeksy kontynuowały piątkowe zwyżki. Optymizm wśród inwestorów utrzymywał sięprzez całą wczorajszą sesję.

TK rozpatrzy wniosek dotyczący egzekuzcji opłat abonamentowych

W dniu 16 marca 2010 roku Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący pobierania i egzekucji opłat abonamentowych.

REKLAMA

Spółki komandytowo-akcyjne wciąż nie mogą zadebiutować na giełdzie

Bez zmian w zakresie opodatkowania zysków w spółkach komandytowo-akcyjnych spółki te nie mogą zadebiutować na giełdzie.

Wdowa rozliczy się jak samotny ojciec

Podatniczka wychowująca dziecko, której w trakcie roku zmarł mąż, może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia przewidzianego dla samotnych rodziców.

Brak chętnych do pracy w polskiej słuzbie cywilnej

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ponownie zainteresowała się zagadnieniem braku naboru obcokrajowców będących obywatelami Unii Europejskiej do pracy na stanowiskach w polskiej służbie cywilnej.

Euro traci zdobyte pozycje

Tendencja umacniania się wspólnej waluty z ostatnich dni ubiegłego tygodnia została dość gwałtownie przerwana.

Nerwowo na giełdach zagranicznych

Piątkowa sesja (26 lutego br.) za oceanem przebiegała w dość nerwowej atmosferze, mimo że przeważały dobre informacje, dotyczące amerykańskiej gospodarki. Indeksy zakończyły dzień niewielkim wzrostem.

Inwestorzy czują się niepewnie

Wczorajsza sesja (1 marca br.) pokazuje, jak zmienne potrafią być nastroje giełdowych inwestorów. Piątkowy szał okazał się krótkotrwałym i niezbyt znaczącym epizodem.

Wzrosty na giełdzie przy niskiej aktywności

Po mocnym otwarciu, które 1 marca br.wprowadziło WIG20 na poziom najwyższy od 10 sesji, notowania udało zakończyć się zwyżką, a zamknięcie wypadło na najwyższym poziomie od miesiąca. Wzrostom towarzyszyły niskie obroty.

Polski przemysł wraca do formy

Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego sektora przemysłowego PMI, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z HSBC, wyniósł w lutym 52,4 punktu.
Po styczniowym niewielkim osłabieniu wrócił więc do poprzedniego poziomu potwierdzając, że nasza gospodarka wciąż trzyma się mocno.

Nowelizacja ustawy o VATszkodzi firmom

Projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT przygotowany przez Ministerstwo Finansów spowoduje powstanie kolejnych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Przepisy zostały napisane w sposób niejasny, niespójny i niezgodny z dyrektywą 112, a Ministerstwo Finansów z całą świadomością godzi się, aby spowodowały szereg niezwykle negatywnych skutków, m.in. poważną destabilizację warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

KE: sytuacja gospodarcza jest wciąż trudna

Komisja przewiduje, że PKB w UE stopniowo będzie powracać do poziomów sprzed recesji, choć sytuacja gospodarcza jest nadal trudna.

Islandia jest gotowa na rozpoczęcie rozmów w sprawie członkowstwa w UE

Komisja Europejska uznała, że Islandia jest gotowa na rozpoczęcie rozmów w sprawie jej członkostwa w UE.

UKNF o statusie prawnym i zadaniach w Polsce

Pod koniec lutego br. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Komisja Nadzoru Finansowego – status prawny i zadania nadzoru finansowego w Polsce”, zorganizowana przez UKNF oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Unijne wsparcie dla początkujących przedsiębiorców

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy, a może już odnosisz sukcesy jako przedsiębiorca? Jeśli tak, to możesz skorzystać z programu „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” uczestnicząc w projekcie „Going Global since from the early stage – GoGlobal”.

KIG: więcej kontroli ograniczy wolność gospodarczą

Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) negatywnie ocenia prezydencką propozycję nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wyłączającą de facto spod reżimu tej ustawy przeprowadzanie kontroli przedsiębiorcy przez Państwową Inspekcję Pracy, Inspekcję Ochrony Środowiska, Państwową Straż Pożarną oraz organy nadzoru górniczego.

Zmiana ceny wzbudza największe obawy kupujących wycieczki

Im bliżej sezonu, tym niższe rabaty – wiedzą o tym wszyscy ci, którzy już teraz korzystają z wakacyjnych ofert first minute. Czy w każdym przypadku wcześniej znaczy taniej?

Deloitte na czele rankingu firm business consulting

Firma doradcza Deloitte została liderem rankingu firm business consulting w 15 edycji Book of Lists 2010.

Lewiatan partnerem Stowarzszenia Konsumentów Polskich

PKPP Lewiatan został partnerem strategicznym "Certyfikatu SKP", nowej inicjatywy Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.

Trwa tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości w 2000 roku. Ma ona na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw obchodzonym w dniu 22 lutego.

Aktywniej w polskim przemyśle

Wiele publikacji makroekonomicznych danych oraz kolejne gorące dyskusje europejskich urzędników na temat pomocy finansowej dla Grecji gwarantują interesujący tydzień na rynkach finansowych.

Sytuacja na giełdach jest ciągle otwarta

Ubiegły tydzień na giełdach zakończył się niespodziewanymi wzrostami, na które wpływ miały publikacje danych makroekonomicznych. Zaskakująca rewizja danych o PKB w górę do poziomu 5,9 proc. w IV kwartale 2009 roku, jak również tylko minimalnie gorsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym sprawiły, że europejskie indeksy zakończyły piątkową sesję pokaźnymi wzrostami.

Ostatnia szansa na zaplanowanie długoterminowych korzyści z Euro 2012

W Polsce potrzebna jest intensyfikacja działań, które pozwolą na długofalowe wykorzystanie inwestycji związanych z organizacją Euro 2012, gdyż istnieje ryzyko, że impreza nie przyniesie oczekiwanych efektów. Firma Deloitte, na bazie doświadczeń zdobytych podczas doradztwa na rzecz wielkich imprez sportowych, opracowała raport prezentujący zalecenia płynące dla państwa, które jest gospodarzem takiego wydarzenia.

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS od 1 marca

Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dokona od 1 marca 2010 r. waloryzacji emerytur i rent, podwyższenia świadczeń najniższych oraz dodatków do emerytur i rent.

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie

O blisko 150 mln zł musiał zmniejszyć lub cofnąć świadczenia chorobowe Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w 2009 roku. To wynik przeprowadzonych w ciągu całego roku kontroli zwolnień lekarskich.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Koreą Południową

Z dniem 1 marca 2010 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczyna realizację umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei, podpisanej 25 lutego 2009 roku w Warszawie.

Fiskus może zabrać zwrócony z zagranicy PIT

Zapłacony za granicą podatek można odliczyć od polskiego podatku dochodowego. Jeśli podatnik odzyska zagraniczny podatek, będzie musiał wykazać go przed fiskusem. Za nieujawnienie zwróconego podatku w zeznaniu grożą sankcje karne skarbowe.

PIT: pracodawcy chętnie składają e-deklaracje

Od początku roku podatnicy przesłali przez Internet ponad milion e-deklaracji. Najczęściej z tej możliwości korzystali pracodawcy, którzy przesłali prawie 840 tys. PIT-11.

Resort pracy walczy z wykluczeniem społecznym

„Budujmy społeczeństwo dla wszystkich” – polska inauguracja Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.

MG wspiera przedsiębiorców

Ministerstwo Gospodarki rozpoczyna realizację w 2010 roku projektu pn. „Wsparcie udziału organizacji przedsiębiorców w pracach międzynarodowych grup lub organizacji branżowych”.

Bezpieczne wyroby pirotechniczne w UE

Przedsiębiorcy wytwarzający i wprowadzający do obrotu wyroby pirotechniczne będą musieli zapewnić, aby spełniały one zasadnicze wymagania i potwierdzić to poprzez oznakowanie CE.

MG szuka polskich specjalności eksportowych

Do 5 marca br. został przedłużony termin składania opracowań propozycji dotyczących branż, grup produktowych lub usługowych, które mają potencjał by wykreować specjalności eksportowe polskiej gospodarki. Poprzedni termin upłynął 26 lutego br.

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska o poprawie efektywności energetycznej

- Poprawa efektywności energetycznej to jeden z priorytetów „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”, dlatego MG wspiera inicjatywy, które wpływają na usprawnienia sieci przesyłowych w naszym kraju - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, podczas Forum „Energia–Efekt-Środowisko”. Spotkanie odbyło się 26 lutego br. w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie.

XIV sesja Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej

Ocena dotychczasowych kontaktów gospodarczych, perspektywy rozwoju wymiany handlowej, wzrost wzajemnych inwestycji oraz udział chińskich firm w modernizacji polskiej infrastruktury – to główne tematy obrad XIV sesji Wspólnej Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, która odbyła się 26 lutego br. w Warszawie.

MG o zmianach klimatu na Komisji Trójstronnej

Informacja o stanowisku Polski w sprawie zmian klimatycznych po szczycie w Kopenhadze była jednym z głównych tematów posiedzenia plenarnego Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Spotkanie odbyło się 26 lutego br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

Nowy kształt polskiej kolei

Najważniejsze sprawy wymagające rozwiązania zawarte w „Programie działań dla rozwoju transportu kolejowego do roku 2015” to oddłużenie kolei oraz dokończenie restrukturyzacji Grupy PKP – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt podczas debaty z cyklu „Lunch z Kurierem”.

MI: nagrody "Budowlana Firma Roku" i "Polski Herkules" rozdane

- Obecnie jesteśmy skoncentrowani na regulacjach, które będą równoważyć rynek popytu i podaży mieszkań, których dostępność wspiera budżet państwa - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród przyznawanych przez miesięcznik Builder Podsekretarz Stanu Piotr Styczeń. Podczas uroczystości 25 lutego br. w Pałacu Lubomirskich w Warszawie wręczono wyróżnienia za rok 2009: Laury Buildera, Budowlana Firma Roku, Polski Herkules.

Polska i Rosja rozmawiają na temat międzynarodowych przewozów drogowych

W dniu 24 lutego 2010 roku w Moskwie pod przewodnictwem wiceministrów odpowiedzialnych za transport drogowy, odbyły się polsko – rosyjskie rozmowy na temat międzynarodowych przewozów drogowych.

Polska liderem gospodarczym w UE

Wzrost gospodarczy w Polsce ma wynieść w 2010 roku 2,6 proc. PKB – wynika z opublikowanej 25 lutego br. zaktualizowanej prognozy Komisji Europejskiej. To najlepszy wynik wśród największych gospodarek UE.

Posiedzenie Komitetu Honorowego Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego

Mamy nadzieję, że już wkrótce system partnerstwa publiczno-prywatnego będzie wykorzystywany przez samorządy dla rozwijania sieci szerokopasmowego Internetu. Stanie się to możliwe po uchwaleniu ustawy, którą rząd przyjął na początku listopada 2009 r., a obecnie pracuje nad nią parlament  - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas otwarcia posiedzenia Komitetu Honorowego Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego 2010.

Chińczycy chcą rozwijąć współpracę gospodarczą z Polską

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk spotkał się w siedzibie resortu z delegacją chińską pod przewodnictwem Wiceministra Handlu ChRL Gao Hucheng.

Polska promuje przemysł spożywczy na Węgrzech

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzięło udział w największych targach przemysłu spożywczego na Węgrzech FOODAPEST’ 2010.

MF o zasadach rotacji na stanowisku wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego

W nawiązaniu do doniesień medialnych z dnia 25 lutego br. w sprawie zasad obsady stanowiska Wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Ministerstwo Finansów informuje, że Polska respektuje i w związku z tym w pełni wywiąże się z zawartych do tej pory porozumień w tym zakresie w gronie Konstytuanty EBI, w której znajduje się Polska.

Minister finansów działa skutecznie w czasie kryzysu

Minister finansów Jacek Rostowski odebrał w czwartek 25.02.br. nagrodę Krzesło Roku 2009 tygodnika The Warsaw Voice.

REKLAMA