| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KE: sytuacja gospodarcza jest wciąż trudna

KE: sytuacja gospodarcza jest wciąż trudna

Komisja przewiduje, że PKB w UE stopniowo będzie powracać do poziomów sprzed recesji, choć sytuacja gospodarcza jest nadal trudna.

W trzecim kwartale 2009 roku zakończyła się najdłuższa i najpoważniejsza recesja w historii UE, w następstwie czego realny PKB zaczął ponownie rosnąć. Jednak zgodnie z oczekiwaniami uległ on zahamowaniu w ostatnim kwartale tego roku.

Według prognozy z jesieni 2009 roku ma on wynieść zaledwie 0,7 proc. w 2010 roku.

W drugiej połowie roku 2009 UE mogła odnieść korzyści z nieoczekiwanie wyraźniejszego ożywienia na świecie. Ta ogólna sytuacja gospodarki napawa optymizmem, w związku z czym oczekuje się wzrostu gospodarczego w skali światowej o około 4,25 proc. (wyłączając UE).

Pomimo sprzyjającej koniunktury jest kilka czynników, które mogą zahamować wzrost gospodarczy w 2010 r. Należą do nich osłabione rynki mieszkaniowe w niektórych krajach członkowskich i niższa produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna. Pomimo dobrych wyników osiąganych od początku 2009 roku. perspektywy na rynkach finansowych pozostają niepewne. Przewiduje się wzrost bezrobocia, co znacznie obniży wydatki konsumentów.

W 2009 roku inflacja była bardzo umiarkowana – 1 proc. w UE i 0,3 proc. w strefie euro, odzwierciedlając osłabienie gospodarcze. Stopa inflacji w 2010 roku dla całej UE ma osiągnąć 1,4 proc., co oznacza niewielką poprawę w stosunku do poprzedniej prognozy. Dla strefy euro prognozowana inflacja ma pozostać na niezmiennym poziomie 1,1 proc.

Ryzyko związane z prognozowaną aktualnie poprawą sytuacji pozostaje zrównoważone. Chociaż ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych dają powody do większej niepewności, to jednak silniejsze od spodziewanego ożywienie w skali globalnej może pobudzić gospodarkę UE.

Komisja zazwyczaj publikuje prognozy gospodarcze co kwartał – obszerne wiosną i jesienią oraz skromniejsze, okresowe, w lutym i we wrześniu. Kolejna prognoza gospodarcza ma się ukazać w maju.

KE/IN

Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »