reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polski przemysł wraca do formy

Polski przemysł wraca do formy

Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego sektora przemysłowego PMI, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z HSBC, wyniósł w lutym 52,4 punktu.
Po styczniowym niewielkim osłabieniu wrócił więc do poprzedniego poziomu potwierdzając, że nasza gospodarka wciąż trzyma się mocno.

W lutym br. wskaźnik PMI wyniósł 52,4 punktu, czyli tyle samo, co w listopadzie i grudniu 2009 roku. Po styczniowym przejściowym osłabieniu, gdy jego wartość obniżyła się niespodziewanie do 51 punktów, znów wraca na ścieżkę wzrostu. Na jego większą wartość „zapracowały” głównie: wzrost produkcji, liczby nowych zamówień oraz krótszy czas realizacji dostaw.

Produkcja rośnie w znacznie większym tempie niż w styczniu, a liczba zamówień zwiększa się już piąty miesiąc z rzędu. To znak odbudowywania się popytu zarówno krajowego, jak i zza granicy. Wciąż zmniejszają się jednak zaległości produkcyjne, co świadczy o niepełnym wykorzystaniu mocy wytwórczych. To zaś skłania przedsiębiorców do dalszego redukowania zatrudnienia.

Liczba miejsc pracy zmniejsza się od maja 2008 roku, jednak w lutym tempo tego zjawiska było niższe niż w poprzednich miesiącach. Rosną wciąż koszty produkcji, choć znacznie wolniej.

Jednocześnie firmy zmuszone były do obniżania cen swoich wyrobów, chcąc utrzymać poziom sprzedaży. Sygnalizowali to głównie eksporterzy, wskazując, że zmusza ich do tego nasza waluta umacniająca się w stosunku do euro.

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama