REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zarobić na kryzysie w Grecji

Inwestycja w eurodolara albo giełdowe kontrakty na waluty – to właściwie jedyne dostępne instrumenty, jakie w polskich warunkach można próbować wykorzystać, by zarabiać na kryzysie takim jak grecki.

Trzynasta pensja dla pracowników spoza sfery budżetowej

Prawo do trzynastego wynagrodzenia w ciągu roku przysługuje pracownikom sfery budżetowej. Dodatkową pensję mogą otrzymać jednak także inni podwładni, jeśli tak stanowi np. obowiązujący ich regulamin wynagradzania.

Akcja "Finanse dla wszystkich" cieszy się zainteresowaniem

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zorganizował już trzy edycje ogólnopolskiej akcji „Finanse dla wszystkich”. Do tej pory doradcy pomagali mieszkańcom Łodzi, Katowic i Poznania.

Agencje pośrednictwa pracy chca współpracować z sektorem publicznym

Agencje pośrednictwa pracy domagają się dostępu do usług świadczonych dla sektora publicznego. Headhunterzy uważają, że przeprowadzą rekrutacje szybciej i profesjonalniej niż urzędnicy. Aby firmy mogły szukać pracowników do urzędów, muszą zmienić się przepisy.

REKLAMA

Związek Firm Doradztwa Finansowego zwiększa strefę wpływów

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) powiększył swoje szeregi o kolejną firmę z branży. Tym razem do grona członków organizacji dołączyli Doradcy24.

Podatnicy nie spieszą się ze składaniem PIT

Mamy półmetek rozliczeń podatkowych za 2009 rok. Podatnicy nie spieszą się ze składaniem PIT, na razie tylko kilka procent złożyło zeznania. Rozliczenia z fiskusem dokonały głównie osoby, które wykazały nadpłatę podatku.

Rząd chce udoskonalić system dozoru elektronicznego

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Od 1 marca wzrosną emerytury i renty

Od 1 marca 2010r. zostanie przeprowadzona waloryzacja emerytur i rent, przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji wynoszącego 104,63%. Spowoduje to wzrost świadczeń otrzymywanych z ZUS.

REKLAMA

Gdzie zarobisz najwięcej


Liderem płacowym wśród polskich miast w 2009 roku jest Warszawa. Mediana wynagrodzeń w stolicy wyniosła 5 200 PLN i była o 44% wyższa niż w Krakowie (3 600 PLN) i aż o 86% większa niż w Lublinie (2 800 PLN).

GPW: Gdzie się podziali inwestorzy

Początek tygodnia na giełdach europejskich przebiegał bardzo spokojnie. Brak publikacji makroekonomicznych sprawił, że poniedziałkowa sesja upłynęła pod znakiem małej aktywności inwestorów oraz niewielkiej zmienności. Warto jednak wspomnieć o wypowiedzi rzecznika prasowego Komisji Europejskiej, który zdementował weekendowe rewelacje niemieckiego magazynu „Der Spiegel” o tym, że Grecja otrzyma pomoc finansową na kwotę 20-25 mld euro.

Rząd chce zwiększyć kompetencje doradców podatkowych

Podczas ubiegłego tygodnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów.

Rząd ma koncepcję współpracy z internautami

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przedstawiła w serwisie www.premier.gov.pl koncepcję współpracy z obywatelami w zakresie praw podstawowych w sferze nowych technologii. Przedstawiona propozycja to efekt debaty premiera z internautami, która odbyła się na początku lutego br.

Inwestorzy czekają na dane wskaźników koniunktury

Poznaliśmy konkretne dane dotyczące problemu niespłacalności kredytów hipotecznych w Ameryce. W IV kwartale ub.r. 4,58 proc. zobowiązań z tego tytułu podlegało procedurze egzekucji, co przekłada się na zagrożenie utratą domu.

Niepwność na światowych parkietach

Przebieg dzisiejszej sesji wskazuje, że bez impulsów płynących z gospodarki, rynki nie mogą się zdecydować, w którą stronę podążyć. O rosnącej niepewności świadczą bardzo mizerne obroty, i to nie tylko na warszawskim parkiecie.

Giełda: wzrost przy słabych obrotach

WIG20 rozpoczął wczorajszy dzień (22 lutego) od uderzenia o sufit, za jaki może uchodzić maksimum z ostatniej środy i zarazem górne ograniczenie luki bessy sprzed trzech tygodni. Później było już spokojniej.

Banki przestały ukrywać w sieci oferty kredytowe

Banki powoli przestają naprzykrzać się informacjami wyłącznie o lokatach i zaletach swoich kont osobistych. Coraz częściej klient korzystający z Internetu już na stronie głównej banku dowiaduje się, że instytucja jest zainteresowana również pożyczaniem. Jeszcze dwa, trzy miesiące temu nie było to takie oczywiste, a oferty kredytowe schowane były w zakładkach.

MSP wybrało konsorcjum doradcze dla oferty PZU

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) informuje o wyborze konsorcjum, które będzie świadczyć usługi w ofercie krajowej, w transakcji debiutu publicznego PZU. Wybór uczestników konsorcjum doradczego został dokonany zgodnie z zapisami Umowy Ugody i Dezinwestycji.

Minister sprawiedliwości spotyka się ze środowiskiem sędziowskim

- Bardzo mi zależy na tym, aby przed przejściem do kolejnego etapu prac legislacyjnych nad naszymi propozycjami nowelizacji Ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, wysłuchać zdania najbardziej zainteresowanych, czyli środowisk sędziowskich. Liczę na konstruktywną i merytoryczną debatę – powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podczas spotkania z przedstawicielami środowisk sędziowskich.

Tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości w 2000 roku. Ma ona na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Aresztowanie sprawców porwania polskiego obywatela w Pakistanie

Policja pakistańska potwierdziła informacje o aresztowaniu prawdopodobnych sprawców porwania obywatela RP Piotra Stańczaka we wrześniu 2008 roku.

Pracodawca nie powinien czytać listów do pracownika

Otwieranie prywatnej poczty adresowanej imiennie do poszczególnych pracowników może zostać uznane za naruszenie praw obywatelskich.

Spokój na rynku akcji

Rynki akcji spokojnie przyjęły decyzję Rezerwy Federalnej o podniesieniu stopy depozytowej. Takie zachowanie było zrozumiałe, bo ruch władz monetarnych nie był zaskoczeniem. Nie został też odebrany jako zapowiedź rychłych podwyżek stóp procentowych.

Amerykanie spóźniaja się ze spłaceniem rat kredytów hipotecznych

Prawie 10 proc. Amerykanów spłaca z opóźnieniem raty kredytów hipotecznych.

MG zaprasza na konferencję dotyczącą prywatyzacji pracowniczej

8 marca 2010 roku w Ministerstwie Gospodarki odbędzie się konferencja "Prywatyzacja pracownicza" z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusza Bogdana.

Rozwój gospodarczy zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

W energetyce najważniejsza jest efektywność, zbudowana na współpracy wielu podmiotów. Długotrwałe mechanizmy kooperacji przynoszą więcej korzyści niż doraźne, krótkoterminowe rozwiązania oparte na konfrontacji – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne Europy Północnej”, która odbywała się w Gdańsku.

Spotkanie unijnych ministrów ds. rozwoju regionalnego

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego wzięła udział w nieformalnym szczycie ministrów ds. rozwoju regionalnego w Hiszpanii.

Gospodarcze priorytety UE

- Istotną rolę we wdrażaniu priorytetów Strategii Lizbońskiej odgrywają w Polsce Fundusze Furopejskie. Blisko 64 proc. środków na lata 2007-2013 zostanie przeznaczonych na wydatki związane z celami prolizbońskimi - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski podczas konferencji „Wykorzystanie potencjałów Unii Europejskiej jako źródeł kreowania wzrostu, zatrudnienia i spójności”. Spotkanie odbyło się 18 lutego 2010 r. w Warszawie.

MF: sms-y na cele charytatywne będą zwolnione z VAT

Zwolnienie z 22-proc. podatku od towarów i usług sms-ów przesyłanych na cele charytatywne zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od towarów i usług.

Giełda: udane rozpoczęcie tygodnia

Azjatyckie rynki rozpoczęły tydzień wypełniony publikacjami makroekonomicznymi od wyraźnych wzrostów. Największe gospodarki opublikują dane o PKB, Polska o rynku pracy i sprzedaży detalicznej.

Ubezpieczyciel nie zapłaci odszkodowania niedbałym właścicielom polis

Firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania za zalanie domu, jeśli powodem było niedbalstwo właściciela, który nie usunął śniegu z dachu. Za to w razie powodzi wywołanej wiosennymi roztopami będą odszkodowania za zniszczenia.

Sprzedaż przetworów domowych bez podatku

Przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, np. dżemów czy wędlin, mogą być zwolnione z PIT do 5 tys. zł rocznie.

Nie oplaca się brać kredytu na spłatę PIT

Osoby, które nie mają na zapłatę PIT za 2009 rok, mogą wziąć kredyt z banku. Za spóźnienie z wpłatą podatku trzeba urzędowi skarbowemu zapłacić odsetki. Odsetki podatkowe okazują się korzystniejsze niż warunki kredytów bankowych.

Szybsze wydanie pozwoleń na prowadzenie zbiórek publicznych

MSWiA chce szybciej wydawać organizacjom pozarządowym pozwolenia na prowadzenie zbiórek publicznych, z których zebrane pieniądze mają być przeznaczone na pomoc poza granicami kraju. Proponowane zmiany mają wyeliminować obowiązek opiniowania wniosków przez ministra finansów i ministra spraw zagranicznych.

MSWiA: 19 mln euro dla najlepszych projektów

Do 29 kwietnia 2010 roku organizacje pozarządowe, administracja rządowa i samorządowa oraz szkoły wyższe mogą starać się o środki finansowe na realizację projektów z zakresu zwalczania rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu oraz ochrony praw dziecka. KE przeznaczyła 19 mln euro na realizację programu „Prawa Podstawowe i Obywatelstwo” na lata 2009-2010.

PARP zaprasza do udziału w konferencji „Każdy pracownik jest ważny”

Osoby o niskich kwalifikacjach charakteryzują się niską stopą zatrudnienia i są w największym stopniu zagrożeni wysokim bezrobociem. Ich sytuacja, w porównaniu z pracownikami średnio i wysoko wykwalifikowanymi, systematycznie pogarsza się.

Zostały rozdane Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości

- Polskie projekty nominowane do finału Europejskich Nagród Przedsiębiorczości to inicjatywy pobudzające przede wszystkim aktywność społeczną. Mam nadzieję, że zostaną docenione również w Europie – powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas wręczenia nagród laureatom krajowego etapu konkursu Europejskich Nagród Przedsiębiorczości (ENP). Uroczystość odbyła się 18 lutego w Ministerstwie Gospodarki.

MG o produkcji przemysłowej w styczniu 2010

Produkcja sprzedana przemysłu w styczniu 2010 r. była wyższa o 8,5 proc. w stosunku do danych sprzed roku. Natomiast w porównaniu z grudniem 2009 r. zmalała o 5,4 proc. Wyniki te są lepsze od oczekiwań analityków Ministerstwa Gospodarki.

Ministrowie Polski i Mołdowy rozmawiają o rozwoju infrastruktury

W ramach wizyty w Polsce Premiera Republiki Mołdowy Vlada Filata, odbyło się spotkanie Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka z Ministrem Transportu i Infrastruktury Drogowej Mołdowy, Anatolem Salaru.

Rozwój kolejowych przewozów pasażerskich

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt był gościem specjalnym konferencji „Perspektywy rozwoju kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce. Regulacja rynku a inwestycje przewoźników”. Wiceminister podkreślił, że ze względu na oczekiwania podróżnych, organizatorzy i przewoźnicy kolejowy powinni - zgodnie z zapisami Ustawy o transporcie kolejowym - ściśle ze sobą współpracować w zakresie wzajemnego uzgadniania skoordynowania pociągów.

Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane

Terminy zwrotu części VAT na materiały budowlane zostały skrócone z sześciu do czterech miesięcy, ale będą miały zastosowanie do nowych wniosków.

Rząd chce nawiązać współpracę z brazylijskim sektorem rolniczym

Podsekretarz stanu Marian Zalewski spotkał się z gubernatorem stanu Goiás Alcides Rodrigues Filho. Celem spotkania było omówienie możliwości współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Open Finance: Fed odpina bankom kroplówkę

Fed podniósł w czwartek (18 lutego br.) dyskontową stopę procentową o 25 pkt bazowych do poziomu 0,75 proc. Główna stopa procentowa pozostaje na poziome 0,25 proc.

Polska rozwija współpracę gospodarczą z Mołdawią

Gościem ministra Marka Sawickiego w tym tygodniu był minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdowy Valeriu Cosarciuc. W spotkaniu, ze strony polskiej uczestniczył również prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik.

Polska i Mołdawia rozmawiają na temat sytuacji na rynku pracy

Podsekretarz stanu Czesława Ostrowska i podsekretarz stanu Marek Bucior spotkali się 18 lutego 2010 r. z Valentiną Buligą, minister pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny Republiki Mołdowy.

KE apeluje o pomoc finansową dla Haiti

Komisja Europejska wzywa do przeznaczenia dodatkowych 90 mln euro z funduszy nadzwyczajnych na pomoc dla dotkniętego klęską żywiołową Haiti.

Za nielegalną kratkę w aucie zwrot odliczonego VAT

Żeby uzyskać prawo do odliczenia VAT dla aut osobowych, manipulowano ich wagą. Od ubiegłego roku zjawisko mogło mieć charakter masowy. Kłopoty może mieć zarówno producent, jak i użytkownik samochodu.

Fikcyjne homologacje samochodów z kratką

Żeby uzyskać prawo do odliczenia VAT dla aut osobowych, manipulowano ich wagą. Od ubiegłego roku zjawisko mogło mieć charakter masowy. Kłopoty może mieć zarówno producent, jak i użytkownik samochodu.

Raty kredytów pójdą w górę

W lecie oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych może pójść w górę. Wszystko przez rosnące stawki Wibor, które podskoczą jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych w NBP

Optymistyczne prognozy dla rynków wschodzących

Dr Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management Ltd, uważa, że akcje spółek rynków wschodzących nadal nie są jeszcze przeszacowane. Według analiz ekspertów Franklin Templeton wyceny są obecnie mniej więcej w połowie 10-letniego przedziału historycznego.

Spadek produkcji budowlano-montażowej

Aż o ponad 15 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku spadła produkcja budowlano-montażowa w Polsce w styczniu. Po wyeliminowaniu zjawisk sezonowych, jak różnice w liczbie dni roboczych, regres nie był już tak duży i sięgnął 3,9 proc.

REKLAMA