Gospodarcze priorytety UE
REKLAMA
REKLAMA
Wiceminister Pawłowski poruszył w swoim wystąpieniu kwestie dotyczące realizacji Strategii Lizbońskiej. Zwrócił uwagę, że choć założenia Strategii nie zostały w pełni zrealizowane, przyniosła ona Unii wymierne korzyści takie jak utworzenie 18 milionów nowych miejsc pracy czy wyraźne nakreślenie priorytetów rozwoju gospodarczego.
REKLAMA
– Nie sposób nie zauważyć, że proces lizbonizacji polityki spójności umożliwił ukierunkowanie wydatków z funduszy unijnych na innowacje oraz badania i rozwój – podkreślił.
REKLAMA
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek i wiceminister Pawłowski mówili także o wyzwaniach, którym powinna sprostać powstająca właśnie „Strategia UE–2020". - Polska bierze aktywny udział w dyskusji nad Strategią UE 2020. Zależy nam na tym, by polityka spójności nie została zmarginalizowana.
W styczniu Komitet Rady Ministrów przyjął rządowe stanowisko wobec projektu strategii. Podkreślono w nim rolę, jaką powinna odegrać polityka spójności w realizacji nowych celów strategicznych UE, które zostaną zawarte w finalnej wersji dokumentu – zaznaczył wiceminister.Prof. Jerzy Buzek w wystąpieniu „Wizja Unii Europejskiej w świetle dyskusji o Strategii Unii Europejskiej 2020” zarysował najważniejsze cele tworzonej strategii.
- Konieczna jest równowaga pomiędzy funduszami przeznaczonymi bezpośrednio na konkurencyjność, a tymi, które wydamy na zrównoważony rozwój. Dzięki temu możliwe będzie odblokowanie potencjału rozwojowego słabszych regionów - stwierdził.
Wiceminister Pawłowski zauważył, że kwestie związane z polityką spójności i konkurencyjnością nie zawsze muszą być stawiane w opozycji do siebie.
– Polityka spójności może i powinna być obecna w działaniach zmierzających do podniesienia konkurencyjności gospodarki europejskiej – zaznaczył wiceminister.
Konferencja została zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą z okazji jubileuszu dwudziestolecia organizacji.
MRR/IN
Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA