Rząd chce udoskonalić system dozoru elektronicznego
REKLAMA
REKLAMA
Projektowane rozwiązania usprawniają procedury dotyczące wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego (SDE).
REKLAMA
Zgodnie z oceną Ministerstwa Sprawiedliwości, aktualnie obowiązujące kryteria kwalifikacji skazanych na SDE okazały się w praktyce zbyt wąskie. Z tego względu rozszerzono zakres możliwości objęcia tym system większej grupy skazanych, chodzi o skazanych na karę do 1 roku pozbawienia wolności, którzy dotychczas nie zgłosili się do odbycia kary w jednostkach penitencjarnych (ok. 31 tys. osób). Zgodnie z przepisami, zastosowanie wobec tych osób SDE będzie każdorazowo oceniane przez sąd penitencjarny.
REKLAMA
Kolejną ważną zmianą jest rezygnacja z obowiązku uzyskiwania od skazanych zgody na taką formę odbywania kary. O zastosowaniu dozoru decyzję ma podejmować autonomicznie sąd penitencjarny, a skazany nie będzie ponosić kosztów jej wykonania.
Zrezygnowano również z obowiązującego obecnie przepisu, na podstawie którego skazany, odbywający karę w systemie SDE, objęty był obligatoryjnie dodatkowym dozorem kuratora zawodowego. Przyjęte rozwiązania pozwolą uniknąć dublowania czynności kontrolnych wobec skazanego.
Ważną zmianą jest wprowadzenie przepisu regulującego termin zakończenia kary odbywanej w systemie SDE. Nowy przepis mówi, że jeśli w czasie odbywania kary w tym systemie nie uchylono zezwolenia na odbycie kary w SDE, kara ta jest wykonana z dniem zakończenia okresu objętego dozorem elektronicznym.
Zgodnie z projektem ustawy, począwszy od 1 stycznia 2011 r. (data wejścia w życie nowelizacji) Ministerstwo Sprawiedliwości przejmie Centralę Monitorowania. Sprecyzowano rodzaj danych przeznaczonych do archiwizacji, pozostawiając jednocześnie w systemie elektronicznym możliwość przechowywania odpersonalizowanych informacji, niezbędnych do przeprowadzania analizy działania systemu SDE.
KPRM/IN
Zobacz także: Sprawy karne Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.