REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odznaczenia dla prokuratorów

Prokurator Izabela Dołgań – Szymańska z Prokuratury Rejonowej Warszawa – Wola oraz prokurator Mikołaj Rydz z Prokuratury Rejonowej w Goleniowie zostali odznaczeni Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości.

Resort rolnictwa chce wzmocnić polską branżę chmielarską

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, kontynuując wcześniejsze rozmowy, spotkał się z przedstawicielami branży chmielarskiej - związków plantatorów i przedsiębiorstw skupowo-przetwórczych.

Branża cukrownicza dyskutuje o perspektywach rozwoju

Z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego odbyło się dziś spotkanie przedstawicieli plantatorów buraków cukrowych i producentów cukru.

Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa

Ministerstwo Finansów podało szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa za styczeń 2010 roku.

REKLAMA

MF o stanie środków walutowych

Ministerstwo Finansów poinformowało o stanie środków walutowych oraz operacji związanych z zarządzaniem długiem zagranicznym Skarbu Państwa

Ambitny program dla nowej KE

Kiedy José Manuel Barroso po raz pierwszy objął stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, gospodarka kwitła, a bezrobotnych ubywało. Pięć lat później, w następstwie największej recesji od dziesięcioleci, Komisję wyznaczoną na lata 2010–2014 oczekują zupełnie nowe wyzwania.

GPW wykorzystała szansę

Sytuacja na giełdach Europie w poniedziałek potoczyła się po myśli kupujących. Brak wczorajszej sesji w USA ze względu na Święto Waszyngtona pomógł w pozytywnym zakończeniu notowań. Inwestorzy nie musieli z niepokojem spoglądać na zachowanie indeksów za Oceanem.

Podatek od nieruchomości zapłacimy do 15 marca

Osoby, które kupiły lub wybudowały w zeszłym roku mieszkanie lub dom, muszą zapłacić pierwszą ratę podatku do 15 marca.

REKLAMA

PIT: problemy z ulgą prorodzinną

W 2009 roku nie wprowadzono istotnych zmian w rozliczeniach PIT. Nie oznacza to, że zeznanie za ubiegły rok będzie kopią deklaracji za 2008 rok. Po raz pierwszy w rocznym PIT stosujemy dwie stawki podatku: 18 i 32 proc.

Wzrosty na warszawskim parkiecie

Nieobecność amerykańskich inwestorów europejskie parkiety wykorzystały do zwyżek. Najbardziej skorzystała GPW.

Stratne lokaty

W pięciu bankach zakładane rok temu depozyty przyniosły straty, bo ich oprocentowanie nie przekroczyło inflacji.

Kraje unijne zadłużają się na nieruchomości

Tylko w jednym kraju unijnym – Belgii – stosunek kredytów hipotecznych do PKB zmniejszył się w 2009 roku. W pozostałych krajach rynek rozwijał się i to szybciej niż do tej pory.

Inflacja wciąż nie chce spadać

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w styczniu 3,6 proc. Był więc nieco wyższy niż spodziewane 3,5 proc. Inflacja wciąż więc nie chce spadać.

Home Broker przejął Finamo

Finamo, firma działająca na rynku doradztwa finansowego na podstawie umowy zawartej z Home Broker, zbyło zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą zarówno aktywa, jak i zobowiązania związane z siecią sprzedaży, oddziałami oraz wsparciem sprzedaży.

Czy outsourcing się opłaca

W ostatnich latach dynamicznie rośnie popularność outsourcingu na świecie i w Polsce ze względu na ewidentne oszczędności i zwiększenie jakości usług. Outsourcing w dobie profesjonalnych dostawców specjalizowanych usług oraz coraz powszechniejszemu dostępowi do szybkiego Internetu jest już wyraźnym trendem rynkowym i sposobem nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny według Open Finance

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny w złotych? Według rankingu Open Finance i Dziennika Gazety Prawnej najkorzystniejsze warunki tego typu kredytu oferuje obecnie bank Millennium.

Trwa nabór kandudatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Trzy zgody na koncentracje firm

Polpharma otrzymała zgodę na nabycie części Biotonu, Lovells może połączyć się z Hogan&Hartson, a Wind Investment przejąć kontrolę nad Smulders Holdco. Prezes UOKiK uznała, że transakcje nie przyczynią się do ograniczenia konkurencji w Polsce

KNF ukarała spółki za naruszenie obowiązków informacyjnych

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ukarała trzy spółki za naruszenie obowiązków informacyjnych.

Wzrost polskiego eksportu

Przedstawione przez NBP 12 lutego dane o bilansie płatniczym w grudniu ubiegłego roku wskazują, że eksport był wyższy o 12,3 proc. niż rok wcześniej.

Niższa podaż pieniądza w styczniu

Tylko nieznacznie wzrosły depozyty i kredyty dla gospodarstw domowych, spadły oszczędności przedsiębiorstw i nadal nie rosną kredyty dla nich.

ZUS: seniorzy mają punkt informacyjno-doradzcy

W Żoliborskim Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów ruszył punkt informacyjno-oradczy. Eksperci z różnych instytucji, w tym także z ZUS, w wyznaczonych dniach udzielają informacji, doradzają i wyjaśniają zawiłości prawne.

Trwa sprzedaż certyfikatów funduszu Investor FIZ

W dniach 8-23 lutego 2010 roku prowadzona jest sprzedaż certyfikatów inwestycyjnych serii O funduszu Investor FIZ. Cena emisyjna wynosi 2.772,26 zł za jeden certyfikat.

Pogorszenie natrojów na parkiecie zagościło na dłużej

Ostatnie giełdowe dni nie poprawiły perspektyw koniunktury. Po wygenerowaniu na przełomie stycznia i lutego wyraźnych średnioterminowych sygnałów
sprzedaży, odbicie okazało się dość rachityczne.

Inflacja wciąż nie przyciąga uwagi

Publikowane dane o styczniowej inflacji w Polsce po raz kolejny nie będą miały większego znaczenia z punktu widzenia decyzji władz monetarnych
w naszym kraju.

Odpowiedź dysplinarna lekarza

Trybunał Konstytucyjny zarejestrował skargę dotyczącą zasad funkcjonowania sądownictwa dyscyplinarnego w samorządzie lekarskim.

Złoty oparł się spadkowi mimo kryzysu w Grecji

Pozytywne zaskoczenie – tak eksperci oceniają to, co stało się z polską walutą w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czyli w czasie, kiedy rynek zaczął spekulować na temat przyszłości Grecji.

Unia dyskutuje na temat praw polskiej mniejszości na Białorusi

Minister Radosław Sikorski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Baronessą Catherine Ashton - Wysokim Przedstawicielem ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE. Głównym tematem rozmowy były ostatnie wydarzenia związane z działaniami władz Republiki Białorusi wobec Związku Polaków na Białorusi.

Więcej wniosków o zasilki z pomocy społecznej

Więcej osób ubiega się o przyznanie pomocy w gminach. Niektóre z nich otrzymały jednak w tym roku niższe dotacje na wypłatę świadczeń.

MSWiA przypomina o odśnieżaniu dachów

W związku z zapowiadanymi na najbliższe dni okresowymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina o konieczności odśnieżania dachów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w województwach: dolnośląskim, lubuskim
i mazowieckim została przekroczona norma obciążenia śniegowego.

Giełda: kupujący nie mają zbyt wielu argumentów

Końcówka ubiegłego tygodnia zakończyła się spadkami europejskich giełd. Przyczyny słabej postawy indeksów można upatrywać głównie w rozczarowujących doniesieniach dotyczących wzrostu PKB w IV kwartale w strefie euro. Na pogorszenie nastrojów na giełdach w Europie, wpłynęła także informacja o niespodziewanej ponownej podwyżce stopy rezerwy obowiązkowej w Chinach w 50 punktów bazowych.

Gold Finance: GPW nie zaliczyła udanych sesji

Ostatnich pięciu sesji warszawska giełda z pewnością nie może zaliczyć do udanych. Choć główne indeksy zdołały powstrzymać trwającą od trzech tygodni spadkową serię, to o poprawie nastrojów trudno mówić. Wskaźnik największych spółek zyskał niemal 1 proc. a indeks szerokiego rynku 1,15 proc.

Już cztery banki pożyczą więcej niż warte jest mieszkanie

Kredyty hipoteczne o wartości przekraczającej cenę nieruchomości zaczynają wracać do gry. Po Allianzie, na finansowanie w całości mieszkania i kosztów okołokredytowych zdecydowały się również mBank i MultiBank (oba należą do BRE Banku).

Zasady podwyższania emerytur wojskowych niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad podwyższania emerytur wojskowych.

Zmienią się zasady zatrudniania na czas określony

Partnerzy społeczni, przy poparciu rządu, pracują nad zmianą przepisów m.in. o czasie pracy. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość zawierania długoterminowych umów. Z dopłat do pensji mają korzystać firmy z branż lub regionów, które będą przechodzić kryzys.

Co oznacza stwierdzenie trwałości decyzji ostatecznych

W postępowaniu podatkowym obowiązuje zasada trwałości decyzji ostatecznych. Oznacza to, że decyzje, od których nie służy odwołanie w postępowaniu podatkowym, są ostateczne.

Odstąpienie od umowy z deweloperem może być bardzo kosztowne

Średnio w przypadku jednej na 10 inwestycji deweloperskich występują opóźnienia w przekazywaniu mieszkań nabywcom – wskazują dane Home Broker. Opóźnienia zwykle nie przekraczają kwartału, aczkolwiek sytuacja różni się w poszczególnych miastach. Kupujący rzadko korzystają z przysługującego im prawa odstąpienia od umowy z deweloperem.

Kredytobiorcy czekają na publikację projekcji stóp procentowych

Sławomir Skrzypek chce publikować projekcję stóp procentowych banku centralnego. Jeśli będzie ona wiarygodna, może stać się użytecznym narzędziem dla kredytobiorców.

Opłaca się złożyć wniosek o emeryturę w lutym

O 5,3 proc. wzrośnie od marca kwota bazowa. Jednak marcowa waloryzacja prawie wyrówna zysk osoby, która poczeka na złożenie wniosku o emeryturę do marca i otrzyma ją wyższą ze względu na podniesioną kwotę bazową. Wniosek o emeryturę w marcu oznacza jednak na pewno brak lutowej wypłaty.

Warsztaty dla wnioskodawców w Programie dla Europy Środkowej

9 marca 2010 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie adresowane do wszystkich polskich instytucji przygotowujących wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Programu dla Europy Środkowej. Termin rejestracji upływa 25 lutego br.

Łódź: szkolenia dla zainteresowanych pozyskaniem dotacji unijnych

Portal Funduszy Europejskie zaprasza osoby zainteresowane pozyskiwaniem dotacji unijnych do udziału 22-23 lutego 2010 r. w bezpłatnym szkoleniu pt.: „W drodze po unijne pieniądze – wypełnianie wniosku w ramach Regionalnego Programu Województwa Łódzkiego i studium wykonalności - działania I.5, II.2, oraz biznes plan - działanie IV.3”.

Kolejne monety na aukcji Kolekcjoner

„Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I” to kolejny temat w serii monet „Historia Jazdy Polskiej”, którą NBP emituje od 2006 r. Już od poniedziałku, 15 lutego br., srebrne i złote monety ze szwoleżerem będzie można nabyć na aukcjach w serwisie Kolekcjoner.

KIG zaprasza do współpracyorganizacje pozarządowe

Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” poszukuje w ramach projektu: "Regionalny monitoring swobody działalności gospodarczej w Polsce", organizacji pozarządowych, które podejmą się monitorowania swobody działalności gospodarczej (SDG) na szczeblu gmin, powiatów i województw.

KIG ocenia ustawy z IV kwartału 2009 roku

Nowelizacja ustaw o podatku od towarów i usług, nowela ustawy PZP oraz ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych – to najbardziej progospodarcze zmiany, uchwalone przez Sejm w IV kwartale 2009 r. Tak wynika z opublikowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą „Barometru przyjazności Sejmu dla przedsiębiorców i gospodarki w IV kwartale 2009r.”

MS o działalności sądów w 2009 roku

Ministerstwo Sprawiedliwości podało informacje jak wyglądała działalność sądów w roku 2009.

Zaskarżenie postanowienia w przedmiocie kosztów procesów niekonstytucyjne

Uniemożliwienie zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów procesu zasądzonych po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji jest niezgodne z konstytucją.
W dniu 9 lutego 2010 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną spółki "Metal Color Polska" dotyczącą braku prawa do zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów procesu zasądzonych po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji.

Ulga prorodzinna czasem tylko dla biologicznych rodziców

Ojczym czy macocha, która wychowuje ze współmałżonkiem jego dzieci z poprzedniego związku, nie może odliczyć ulgi prorodzinnej.

Gdańsk: warsztaty „Euro dla przedsiębiorców”

W dniach 25-26 lutego 2010 r. w Gdańsku odbędą się warsztaty poświęcone zdobywaniu wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności, związanych z pozyskiwaniem Funduszy Europejskich na rozwój firmy.

Banki chętnie udzielą kredytu na całą nieruchomość

W ciągu ostatnich kilku tygodni aż sześć banków zwiększyło maksymalną wartość kredytów, jakich mogą udzielić w relacji do ceny kupowanego domu czy mieszkania. Ale uwaga: banki finansujące zakup całej nieruchomości zwykle restrykcyjnie liczą zdolność kredytową.

MF: 1 proc. podatku – dodatkowe wyjaśnienia

W związku z medialnymi doniesieniami Ministerstwo Finansów raz jeszcze podaje szczegóły przekazywania 1 proc. podatku.

REKLAMA