REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

UE o zwalczaniu oszustw podatkowych

W Monachium odbyła się międzynarodowa Konferencja w sprawie zwalczania oszustw podatkowych VAT na szkodę państw – członków Unii Europejskiej.

Chłodny styczeń na brytyjskim rynku nieruchomości

Z danych agencji ratingowej Fitch wynika, że w styczniu wzrosła w USA liczba kredytów o dużej wartości (tzw. prime jumbo), w przypadku których występuje opóźnienie ze spłatą. Odsetek takich kredytów, które mają przynajmniej 60- dniowe opóźnienie w obsłudze, wzrósł w styczniu do 9,6 proc. z 9,2 proc. w grudniu.

NBP: nie ma zakłóceń w rozliczeniach międzybankowych

Narodowy Bank Polski informuje, że zakłócenia w funkcjonowaniu systemu SORBNET, które miały miejsce w poniedziałek (8 lutego) zostały usunięte jeszcze tego samego dnia. Od wtorku (9 lutego) obsługa płatności międzybankowych w złotych przebiega bez zastrzeżeń.

Ożywienie na giełdach

Jeśli przeanalizujemy zachowanie giełd europejskich w dniu wczorajszym, to można śmiało stwierdzić, że inwestorzy po serii spadków wreszcie nieśmiało zaczęli kupować mocno przecenione akcje.

REKLAMA

Inwestycje: na wielkie zyski trzeba poczekać

Przekonanie o tym, że 2010 rok nie przyniesie inwestorom takich profitów, jak poprzedni, jest dość powszechne. Czarnowidzów jest niewielu, przeważa optymizm, jednak jest on bardzo umiarkowany. Podobnie jak w ubiegłym roku, wszyscy doradzają ostrożność. W tym roku takie podejście powinno dać efekty.

BRE Bank chce być maszyną do udzielania kredytów

W tym roku bank pożyczy kilka miliardów złotych.

Sprzedaż obligacji jest coraz trudniejsza

Od szczytów z połowy stycznia ze światowych rynków akcji wycofano ok. 440 mld USD. Duża część tych środków trafi na rynek obligacji, gdzie trwa zacięta rywalizacja o kapitał.

Finamo: skuteczne wsparcie dla złotego

Poziom 4,1 zł za euro stał się dobrą obroną przed dalszym osłabieniem się naszej waluty. Złoty odreagowywał poprzednie spadki.

REKLAMA

WIG20 oparł się przy 2200 punktach

Niewielka odwilż na światowych parkietach sprawiła, że i w Warszawie klimat do zakupów akcji był nieco lepszy. WIG20 cały czas jednak stoi na dnie poziomu 2200 punktów.

MF przekazało wyjaśnienie dotyczące przekazywania 1 proc. podatku

Ministerstwo Finansów przekazało wyjaśnienia odnośnie przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Jak przekazać złą wiadomość pracownikowi

Na szczęście minęły już czasy, gdy zabijano posłańca przynoszącego złe wiadomości. Nadal jednak informowanie o przykrych sprawach pozostaje niewdzięcznym zadaniem. Nikt z nas nie lubi tego robić. Wymaga to od nas nie lada taktu, wyczucia i... odwagi.

Prawo budowlane – podatek od urządzeń w budynkach

Nowela prawa budowlanego zmienia definicję obiektu budowlanego. Po zmianie budowle w budynkach, np. maszyny, mogą być opodatkowane. Przedsiębiorcy już w 2010 roku mogą nie mieć pieniędzy na zapłatę podatku.

Odroczenie płatności PIT 2009

Podatnik, który do 30 kwietnia 2010 r. nie będzie miał pieniędzy na zapłatę PIT za 2009 rok, może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności podatku. Urząd skarbowy może – ale nie musi – przy istnieniu ważnych przesłanek przesunąć termin zapłaty na inny dzień.

Rząd liczy na wzrost PKB

W ubiegłym tygodniu nasz rząd przyjął program konwergencji, który zakłada wzrost PKB w tym roku na poziomie 3 proc., w przyszłym 4,5 proc. oraz w 2012 roku 4,2 proc. Pozwoliłoby to na obniżenie deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. w 2012 roku.

Pogorszenie aktywności gospodarczej w Wielkiej Brytanii

Markit Economics opublikował wskaźniki PMI, które pokazują poziom aktywności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Dane dotyczą dziewięciu regionów Anglii a także Walii, Szkocji, Północnej Irlandii. Wskaźnik PMI dla Wielkiej Brytanii spadł z 57,2 pkt. w grudniu do 55,5pkt. w styczniu.

Ofiary przestępstw otrzymają bezpłatne porady

W okresie od dnia 22 do 28 lutego 2010 roku w ramach organizowanego w tych dniach ogólnopolskiego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw dyżurni prokuratorzy będą udzielali ofiarom przestępstw bezpłatnych porad.

Toyota i Citroën poinformowały o wadach samochodów

Producenci samochodów poinformowali prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumenta o wadach, które został wykryte w niektórych modelach Toyota i Citroën.

Sprzedaż obligacji jest coraz trudniejsza

Od szczytów z połowy stycznia ze światowych rynków akcji wycofano ok. 440 mld USD. Duża część tych środków trafi na rynek obligacji, gdzie trwa zacięta rywalizacja o kapitał.

E-sąd cieszy się popularnością

Do działającego od początku stycznia 2010 roku e-sądu, czyli XVI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lublinie wpłynęło prawie 60 tysięcy pozwów. Do dnia 1 lutego sad wydał 15 tys. nakazów zapłaty.

Łatwiejsza rejestracja sprowadzonych samochodów

Nie będzie już wymagane tłumaczenie na język polski dowodu rejestracyjnego pojazdu pochodzącego z innego państwa Unii Europejskiej.

Doradcy finansowi osiągnęli dobre wyniki

III kwartał 2009 roku zakończył się najlepszymi w tym roku wynikami sprzedaży przedsiębiorstw zrzeszonych w Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

BGK: przelew środków unijnych bez zakłóceń

Od stycznia 2010 roku Bank Gospodarstwa Krajowego odpowiada za wypłaty większości przyznanych Polsce środków europejskich. Od początku roku bank wypłacił 272 482 622,64 zł.

Będzie więcej raportów o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców

W styczniu 2010 roku Biuro Informacji Kredytowej InfoMonitor przekazało bankom 1,464 tys. raportów kredytowych jest to o blisko 5 proc. więcej niż w styczniu 2009 roku.

Dłużnikom będzie trudniej o ekspresową pożyczkę

W obecnej sytuacji rynkowej nie tylko banki zaostrzają wymogi wobec klientów. Robią to również firmy oferujące błyskawiczne pożyczki.

Z nadmiarem maili w skrzynce można poradzić

Każda skrzynka poczty internetowej prędzej czy później zacznie się zapełniać. Możemy poradzić sobie z dużą ilością maili za pomocą profilaktyki lub stosując kilka złotych zasad.

Zarządzanie wynagrodzeniami w czasie kryzysu

Rok 2009 był trudnym okresem dla polskich przedsiębiorstw. Duża presja związana z pogarszaniem się wyników finansowych spowodowała, że przedsiębiorcy zaczęli bardzo dokładnie i ostrożnie planować kolejne kroki i decyzje.

Jak autosugestia może pomóc w życiu zawodowym

O ile wcześniejsze etapy Twojego życia – kolejne etapy edukacji miały swój początek i raczej rychły koniec, o tyle życie zawodowe wydaje się nie mieć końca. Założenia dotyczące świadczeń emerytalnych są takie, że każda zdrowa osoba będzie aktywna zawodowo przez blisko 40 lat.

UOKiK przestrzega przed oszustami w Internecie

Dla jednych niezbędny wynalazek, dla innych – niestety źródło sieciowych oszustw. Dzięki Internetowi wiele spraw możemy rozwiązać szybciej i łatwiej pod warunkiem, że korzystamy z niego rozsądnie. W Dniu Bezpiecznego Internetu UOKiK przestrzega przed wirtualnymi pułapkami.

Likwidując stanowisko firma nie musi wypłacać odprawę

Pracownik zwolniony z powodu długotrwałej choroby nie ma prawa do odprawy z tytułu likwidacji swojego stanowiska pracy.

Polska jest przygotowana na wypadek powodzi

110 tysięcy ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i 10 tys. żołnierzy jest gotowych do działania na wypadek zagrożenia powodzią w Polsce.

Posłowie rozpatrzą projekty dotyczące zwolnienia z PIT bonów towarowych

W Sejmie znajdują się dwa projekty ustaw, które mają zwolnić z PIT bony dla pracowników. Mali przedsiębiorcy nie popierają tych zmian, więksi są za ich wprowadzeniem. Niezależni eksperci: wszystkie świadczenia dla pracowników były rozliczane jednakowo.

Wahania na rynku walutowym

W piątek kurs euro w dolarach zdołał wybronić kluczowy poziom 1,3650, chociaż nie obyło się bez emocji. W pewnym momencie kurs zanurkował w okolice 1,3585 i w zasadzie, gdyby nie pozytywne zakończenie handlu na Wall Street, to mogłoby być krucho. W każdym razie weekend dobrze zrobił tym inwestorom, którzy poddali się swoistej „euro-histerii”.

Ulga dla producentów rolnych pod znakiem zapytania

Senatorowie PO chcą zwolnić z podatku sprzedaż niewielkich ilości wytworzonych przez rolników produktów, np. serów, kompotów czy wędlin. Wiceminister finansów Maciej Grabowski sceptycznie ocenia pomysł wprowadzenia kolejnej ulgi.

Nie zdążymy z budową dróg przed Euro 2012

Nie będzie sieci nowoczesnych tras szybkiego ruchu do piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Z zapowiadanych ponad 2 tys. kilometrów dróg powstanie ledwo 1 tys.

NBP: wzrost rezerw dewizowych

W styczniu rezerwy dewizowe Polski wyniosły niemal 61 mld euro i były większe o ok. 5,7 mld euro niż przed miesiącem i o ok. 15 mld euro niż rok temu.

Open Finance: pora na korektę korekty

Piątkowe dane z rynku pracy w USA dostarczyły argumentów zarówno dla inwestorów przekonanych, że recesja dobiegła końca, jak również dla tych spodziewających się drugiego dna.

Sukces byków na Wall Street

Wall Street wróciła w piątek z dalekiej podróży. Indeksy zakończyły dzień niewielką zwyżką, co można uznać za wielki sukces byków, jeśli spojrzeć na to, co działo się w „międzyczasie”.

Darmowy magazyn Europejskiej Sieci Konkurencji

Ponad 60 artykułów pochodzących z 24 urzędów antymonopolowych krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej – czyli bieżące informacje dotyczące prawa konkurencji mogą znaleźć czytelnicy ECN Brief, pierwszego bezpłatnego numeru magazynu informacyjnego Europejskiej Sieci Konkurencji.

Polska chce pogłębić relacje handlowe z Chinami

– Chcemy nawiązać z Chinami silne i długotrwałe relacje handlowe. Jesteśmy wiarygodnym partnerem gospodarczym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który zanotował w 2009 r. wzrost PKB – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z chińskim wiceministrem spraw zagranicznych Zhangiem Zhijunem. Rozmowy odbyły się 2 lutego br. w Ministerstwie Gospodarki.

Nękanie ma być karalne

Jak wynika z przeprowadzonych w 2009 roku badań co 10 osoba w Polsce była ofiarą nękania. Jak do tej pory w polskim systemie prawnym zjawisko stalkingu nie jest jeszcze uregulowane ani w prawie karnym, ani cywilnym.

MG przekazało KE rozporządzenie ws. funkcjonowania systemu gazowego

Ministerstwo Gospodarki notyfikowało Komisji Europejskiej projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego. Jego celem jest uregulowanie zasad funkcjonowania sektora gazowego w Polsce.

MG: rozwój górnictwa gwarancją postępu gospodarczego

- Kopalnia węgla brunatnego jest ogromną szansą na rozwój gospodarczy regionu. Jednocześnie zmienia warunki życia jego mieszkańców. Dlatego intencją rządu jest prowadzenie otwartego dialogu w tej sprawie – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas Seminarium nt. przyszłości złoża węgla brunatnego „Legnica”. Spotkanie odbyło się 4 lutego br. w Ministerstwie Gospodarki.

Aplikanci mają możliwość szkolenia się w sądzie

Porozumienia między Dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury a Prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie odbywania przez aplikantów radcowskich szkolenia z zakresu działania sądownictwa powszechnego i prokuratury zostało podpisane.

Nagrody dla firm przyjaznych środowisku

Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska otworzył spotkanie, podczas którego wręczono nagrody i certyfikaty laureatom XI Edycji Narodowego Konkursu "Przyjaźni Środowisku”.

Jest projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Dokument ma na celu zmianę dotychczasowego sposobu funkcjonowania i organizowania przewozów w transporcie publicznym.

Prawnicy w akcji udzielania bezpłatnych porad prawnych

Krajowa Rada Radców Prawnych apeluje do prawników do włączenia się w akcję „Niebieski Parasol” podczas której przez cały tydzień będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.

Dzięki karcie kredytowej unikniemy płacenia odsetek

Korzystając z karty kredytowej, można uniknąć płacenia odsetek. Wystarczy spłacić wykorzystaną sumę w terminie kilkudziesięciodniowego okresu bezodsetkowego. Na rynku jest kilka kart, których użytkowanie może się okazać zupełnie bezpłatne.

Ustalenie wysokości starej emerytury

Osoby, które zachowały prawo do obliczenia emerytury na dotychczas obowiązujących zasadach, powinny przedstawić w ZUS dokumenty poświadczające najwyższe zarobki z dziesięciu kolejnych albo 20 dowolnie wybranych lat. Wysokość emerytury zależy także od stażu pracy i kwoty bazowej.

Biznesmeni mogą otrzymać najniższą emeryturę

Osoby prowadzące własną firmę bardzo często odprowadzają do ZUS jedynie podstawową stawkę. Prywatni przedsiębiorcy, którzy nie pomyślą zawczasu o oszczędzaniu w III filarze emerytalnym, mogę w przyszłości otrzymać najniższą emeryturę w kraju.

Rozlicz w terminie PIT za 2009 rok

Podatnik, który w 2009 roku uzyskiwał jakiekolwiek dochody, musi najpóźniej 30 kwietnia 2010 r. wykazać je w składanym do urzędu skarbowego zeznaniu PIT. Za spóźnienie podatnik może zostać ukarany sankcjami karnymi skarbowymi.

REKLAMA