REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zacieśnia współpracę gospodarczą z Algierią

REKLAMA

REKLAMA

Perspektywy współpracy w sektorze energii, ropy i gazu oraz rolnictwa to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przedstawicielami algierskiego rządu.

Polska delegacja złożyła wizytę w Algierze 13-14 lutego br.Podczas spotkania z Chakibem Khalilem, ministrem energii i górnictwa, wicepremier Waldemar Pawlak ocenił polsko-algierską współpracę energetyczną.

REKLAMA

– Dzięki zakupom polskich firm paliwowych, nasz import wzrósł z marginalnego poziomu 0,2 mln dol. do blisko 205 mln dol. Po 11 miesiącach 2009 r. obroty handlowe Polski i Algierii przekroczyły 386 mln dol. – powiedział wicepremier Pawlak.

Dodał, że polski rząd jest zainteresowany rozwojem stosunków gospodarczych także w dziedzinie elektroenergetyki oraz odnawialnych źródeł energii.Strony wyraziły także zainteresowanie współpracą w zakresie szkolenia kadr dla energetyki.

REKLAMA

– Ciekawą ofertę edukacyjną z zakresu sektora paliw, gazu, energetyki i górnictwa posiada krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza – zauważył wicepremier Pawlak. Dodał, że AGH i algierski Uniwersytet M’Hamed Bougara Boumerdes nawiązały już współpracę w obszarze badań naukowych i szkoleń specjalistów.

– Cenna okazałaby się również wymiana doświadczeń na temat efektywności energetycznej między algierską Agencją Racjonalizacji i Wykorzystania Energii (APRUE) a polską Krajową Agencją Poszanowania Energii – dodał minister Khalil.Kolejną możliwością współpracy w sektorze energetyki jest, zdaniem wicepremiera Pawlaka, bogata oferta prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Do 2011 r. planujemy sprzedać ponad 600 spółek Skarbu Państwa, reprezentujących przemysł energetyczny, wydobywczy, farmaceutyczny, chemiczny i inne – powiedział wiceszef polskiego rządu.

Algierski minister energii i górnictwa przedstawił informację o przetargach dla zagranicznych firm z branży paliwowej, górniczej, energetycznej. – Kolejną okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych będzie Międzynarodowe Forum Algierskiej Produkcji Części Zamiennych, które odbędzie się 21-22 lutego br. w Algierze.

REKLAMA

Zapraszamy na nie polskie przedsiębiorstwa zainteresowane współpracą w zakresie węglowodorów i elektryczności – zachęcił minister Khalil.14 lutego br. wicepremier Waldemar Pawlak oraz minister energii i górnictwa Chakib Khalil podpisali protokół z Polsko-Algierskich Rozmów w Sektorze Energii i Górnictwa.

Zobowiązali się w nim m.in. do „wzmacniania stosunków i współpracy w sektorze energii i górnictwa” oraz wyrazili gotowośćdo „rozwoju i wzmacniania współpracy w sferze partnerstwa ukierunkowanego na poszukiwanie/eksploatację węglowodorów, petrochemii, efektywności energetycznej, nowych i odnawialnych źródeł energii, górnictwa oraz kształcenia w powyższym zakresie”.

Podczas drugiego dnia wizyty wicepremier Pawlak spotkał się z Rachidem Benaissą, szefem resortu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Algierii.

– Znajdujemy się w przededniu wdrożenia programu 5-letniego, który dotyczy reformy rolnictwa. Chętnie skorzystamy z polskich doświadczeń w tym zakresie – powiedział minister Benaissa. W tym celu do Algierii ma przyjechać interdyscyplinarna grupa polskich ekspertów.

W delegacji pod przewodnictwem wicepremiera Waldemara Pawlaka, udział wzięli także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Marian Zalewski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska, przedstawiciele biznesu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA