REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zacieśnia współpracę gospodarczą z Algierią

REKLAMA

REKLAMA

Perspektywy współpracy w sektorze energii, ropy i gazu oraz rolnictwa to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przedstawicielami algierskiego rządu.

Polska delegacja złożyła wizytę w Algierze 13-14 lutego br.Podczas spotkania z Chakibem Khalilem, ministrem energii i górnictwa, wicepremier Waldemar Pawlak ocenił polsko-algierską współpracę energetyczną.

REKLAMA

– Dzięki zakupom polskich firm paliwowych, nasz import wzrósł z marginalnego poziomu 0,2 mln dol. do blisko 205 mln dol. Po 11 miesiącach 2009 r. obroty handlowe Polski i Algierii przekroczyły 386 mln dol. – powiedział wicepremier Pawlak.

Dodał, że polski rząd jest zainteresowany rozwojem stosunków gospodarczych także w dziedzinie elektroenergetyki oraz odnawialnych źródeł energii.Strony wyraziły także zainteresowanie współpracą w zakresie szkolenia kadr dla energetyki.

REKLAMA

– Ciekawą ofertę edukacyjną z zakresu sektora paliw, gazu, energetyki i górnictwa posiada krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza – zauważył wicepremier Pawlak. Dodał, że AGH i algierski Uniwersytet M’Hamed Bougara Boumerdes nawiązały już współpracę w obszarze badań naukowych i szkoleń specjalistów.

– Cenna okazałaby się również wymiana doświadczeń na temat efektywności energetycznej między algierską Agencją Racjonalizacji i Wykorzystania Energii (APRUE) a polską Krajową Agencją Poszanowania Energii – dodał minister Khalil.Kolejną możliwością współpracy w sektorze energetyki jest, zdaniem wicepremiera Pawlaka, bogata oferta prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Do 2011 r. planujemy sprzedać ponad 600 spółek Skarbu Państwa, reprezentujących przemysł energetyczny, wydobywczy, farmaceutyczny, chemiczny i inne – powiedział wiceszef polskiego rządu.

Algierski minister energii i górnictwa przedstawił informację o przetargach dla zagranicznych firm z branży paliwowej, górniczej, energetycznej. – Kolejną okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych będzie Międzynarodowe Forum Algierskiej Produkcji Części Zamiennych, które odbędzie się 21-22 lutego br. w Algierze.

REKLAMA

Zapraszamy na nie polskie przedsiębiorstwa zainteresowane współpracą w zakresie węglowodorów i elektryczności – zachęcił minister Khalil.14 lutego br. wicepremier Waldemar Pawlak oraz minister energii i górnictwa Chakib Khalil podpisali protokół z Polsko-Algierskich Rozmów w Sektorze Energii i Górnictwa.

Zobowiązali się w nim m.in. do „wzmacniania stosunków i współpracy w sektorze energii i górnictwa” oraz wyrazili gotowośćdo „rozwoju i wzmacniania współpracy w sferze partnerstwa ukierunkowanego na poszukiwanie/eksploatację węglowodorów, petrochemii, efektywności energetycznej, nowych i odnawialnych źródeł energii, górnictwa oraz kształcenia w powyższym zakresie”.

Podczas drugiego dnia wizyty wicepremier Pawlak spotkał się z Rachidem Benaissą, szefem resortu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Algierii.

– Znajdujemy się w przededniu wdrożenia programu 5-letniego, który dotyczy reformy rolnictwa. Chętnie skorzystamy z polskich doświadczeń w tym zakresie – powiedział minister Benaissa. W tym celu do Algierii ma przyjechać interdyscyplinarna grupa polskich ekspertów.

W delegacji pod przewodnictwem wicepremiera Waldemara Pawlaka, udział wzięli także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Marian Zalewski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska, przedstawiciele biznesu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    REKLAMA

    Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

    Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

    Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

    W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

    Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

    Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

    Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

    Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

    REKLAMA

    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    REKLAMA