| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd zacieśnia współpracę gospodarczą z Algierią

Rząd zacieśnia współpracę gospodarczą z Algierią

Perspektywy współpracy w sektorze energii, ropy i gazu oraz rolnictwa to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przedstawicielami algierskiego rządu.

Polska delegacja złożyła wizytę w Algierze 13-14 lutego br.Podczas spotkania z Chakibem Khalilem, ministrem energii i górnictwa, wicepremier Waldemar Pawlak ocenił polsko-algierską współpracę energetyczną.

– Dzięki zakupom polskich firm paliwowych, nasz import wzrósł z marginalnego poziomu 0,2 mln dol. do blisko 205 mln dol. Po 11 miesiącach 2009 r. obroty handlowe Polski i Algierii przekroczyły 386 mln dol. – powiedział wicepremier Pawlak.

Dodał, że polski rząd jest zainteresowany rozwojem stosunków gospodarczych także w dziedzinie elektroenergetyki oraz odnawialnych źródeł energii.Strony wyraziły także zainteresowanie współpracą w zakresie szkolenia kadr dla energetyki.

– Ciekawą ofertę edukacyjną z zakresu sektora paliw, gazu, energetyki i górnictwa posiada krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza – zauważył wicepremier Pawlak. Dodał, że AGH i algierski Uniwersytet M’Hamed Bougara Boumerdes nawiązały już współpracę w obszarze badań naukowych i szkoleń specjalistów.

– Cenna okazałaby się również wymiana doświadczeń na temat efektywności energetycznej między algierską Agencją Racjonalizacji i Wykorzystania Energii (APRUE) a polską Krajową Agencją Poszanowania Energii – dodał minister Khalil.Kolejną możliwością współpracy w sektorze energetyki jest, zdaniem wicepremiera Pawlaka, bogata oferta prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw.

– Do 2011 r. planujemy sprzedać ponad 600 spółek Skarbu Państwa, reprezentujących przemysł energetyczny, wydobywczy, farmaceutyczny, chemiczny i inne – powiedział wiceszef polskiego rządu.

Algierski minister energii i górnictwa przedstawił informację o przetargach dla zagranicznych firm z branży paliwowej, górniczej, energetycznej. – Kolejną okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych będzie Międzynarodowe Forum Algierskiej Produkcji Części Zamiennych, które odbędzie się 21-22 lutego br. w Algierze.

Zapraszamy na nie polskie przedsiębiorstwa zainteresowane współpracą w zakresie węglowodorów i elektryczności – zachęcił minister Khalil.14 lutego br. wicepremier Waldemar Pawlak oraz minister energii i górnictwa Chakib Khalil podpisali protokół z Polsko-Algierskich Rozmów w Sektorze Energii i Górnictwa.

Zobowiązali się w nim m.in. do „wzmacniania stosunków i współpracy w sektorze energii i górnictwa” oraz wyrazili gotowośćdo „rozwoju i wzmacniania współpracy w sferze partnerstwa ukierunkowanego na poszukiwanie/eksploatację węglowodorów, petrochemii, efektywności energetycznej, nowych i odnawialnych źródeł energii, górnictwa oraz kształcenia w powyższym zakresie”.

Podczas drugiego dnia wizyty wicepremier Pawlak spotkał się z Rachidem Benaissą, szefem resortu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Algierii.

– Znajdujemy się w przededniu wdrożenia programu 5-letniego, który dotyczy reformy rolnictwa. Chętnie skorzystamy z polskich doświadczeń w tym zakresie – powiedział minister Benaissa. W tym celu do Algierii ma przyjechać interdyscyplinarna grupa polskich ekspertów.

W delegacji pod przewodnictwem wicepremiera Waldemara Pawlaka, udział wzięli także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Marian Zalewski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska, przedstawiciele biznesu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK