REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost polskiego eksportu

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawione przez NBP 12 lutego dane o bilansie płatniczym w grudniu ubiegłego roku wskazują, że eksport był wyższy o 12,3 proc. niż rok wcześniej.

– To pozytywny sygnał, choć jest to też efekt bazy, bo w grudniu 2008 roku wynik był bardzo słaby – mówi Paweł Michalik, zastępca dyrektora departamentu statystyki NBP.

REKLAMA

W grudniu 2009 r., według wstępnych danych NBP, wyeksportowano towary o wartości 7 mld 978 mln euro, czyli o 875 mln euro więcej niż przed rokiem. Spadła za to dynamika importu. W porównaniu z danymi za grudzień 2008 r. import towarów w ostatnim miesiącu ubiegłego roku zmniejszył się o 2,6 proc. i wyniósł 8 mld 689 mln euro. Saldo obrotów towarowych było więc ujemne i wyniosło 711 mln euro (wobec 1 mld 819 mln euro w grudniu 2008 r.).

REKLAMA

Elementem bilansu płatniczego są też obroty usługami. W badanym okresie przychody z tytułu usług zwiększyły się o 0,5 proc. i wyniosły 2 mld 126 mln euro, zaś wartość rozchodów zwiększyła się o 13,4 proc. do 1 mld 747 mln euro. Saldo usług w grudniu 2009 r. było dodatnie i wyniosło 379 mln euro.

Ujemne było natomiast saldo dochodów. Wyniosło ono 900 mln euro. Złożyło się na nie: dodatnie saldo wynagrodzeń Polaków pracujących za granicą (177 mln euro) oraz ujemne saldo dochodów z inwestycji (1 mld 77 mln euro).

Przedstawione powyżej elementy bilansu płatniczego składają się na saldo rachunku bieżącego. W grudniu ub. r. było ono ujemne i wyniosło 1 mld 34 mln euro. Dla ostatnich dwunastu miesięcy (od stycznia 2009 do grudnia 2009 r.) ujemne saldo rachunku bieżącego wyniosło 4 mld 968 mln euro. Ale rok wcześniej deficyt rachunku bieżącego był znacznie większy, bo wynosił aż 18 mld 293 mln euro. Poprawa tego wskaźnika dowodzi, że równowaga zewnętrzna polskiej gospodarki pozostaje niezagrożona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element bilansu płatniczego – transfery z Unią Europejską. W grudniu ub. r. Polska wpłaciła do budżetu UE – z tytułu składek i opłat członkowskich – 304 mln euro. W tym samym czasie otrzymaliśmy z Unii w transferach bieżących 35 mln euro, a w transferach kapitałowych 708 mln euro. Zatem saldo transferów z UE było dodatnie i wyniosło 439 mln euro.

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA