REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MG: Polsce zależy na dobrych stosunkach z Azerbejdżanem

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

- Intensywne kontakty między naszymi krajami na szczeblu rządowym świadczy o wadze, jaką Polska przywiązuje do rozwoju stosunków z Azerbejdżanem. Chcemy, aby dobry klimat polityczny przeniósł się na realne działania w sferze gospodarczej – powiedział podsekretarz stanu w MG Marcin Korolcem podczas spotkania z ministrem przemysłu obronnego Azerbejdżanu Yavarem Yamalovem.

Rozmowy odbyły się 16 lutego br. w MG. Strony zadeklarowały chęć rozwijania wzajemnej współpracy inwestycyjnej oraz zwiększenia wymiany handlowej. Przedstawiciele strony polskiej zauważyli, że zainteresowanie wejściem na rynek azerbejdżański wykazują firmy związane głównie z branżą transportową, budowlaną oraz energetyczną.

REKLAMA

Wiceminister Korolec wskazał na zasadnicze elementy przewagi konkurencyjnej naszego kraju jako potencjalnego partnera w interesach.

– Mamy jedno z najmłodszych i najlepiej wyedukowanych społeczeństw w Europie, a stabilna sytuacja gospodarcza korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości, przemysłu i usług – podkreślił.

Przypomniał też o sukcesach polskiego eksportu na arenie międzynarodowej.

- Nasi przedsiębiorcy podejmują aktywne działania biznesowe, a polskie produkty są znane na całym świecie. Konkurują one nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością i różnorodnością – zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Minister przemysłu obronnego Azerbejdżanu Yavar Yamalov zwrócił uwagę na ogromny, ale nie do końca wykorzystany potencjał obu krajów. Powołując się na podpisaną w 2005 r. umowę międzyrządową, przypomniał, że jednym z jej najważniejszych postanowień było utworzeniePolsko-Azerbejdżańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.

- Komisja stanowi płaszczyznę rozmów na temat perspektyw rozwoju naszych kontaktów - stwierdził. - Służy również inicjowaniu nowych projektów i obszarów wzajemnych zainteresowań - dodał.

Przypomniał również, że ostatniemu posiedzeniu Komisji przewodniczył wicepremier Waldemar Pawlak.

Ważnym tematem, omawianym podczas spotkania, była współpraca w sektorze przemysłu obronnego. Jako przykład korzystnych relacji w tym zakresie została zaprezentowana polska firma Jakusz, która ma realizować dostawy specjalistycznego sprzętu dla azerbejdżańskiego partnera.

Inne, wskazane przez stronę polską potencjalne obszary współpracy obejmują m.in. zaopatrzenie w nowoczesny sprzęt logistyczny i telekomunikacyjny, środki transportu, a także urządzenia służące do obserwacji oraz ochrony obiektów.

Od 1 maja 2004 roku stosunki gospodarcze Polski z Azerbejdżanem reguluje Umowa o Partnerstwie i Współpracy zawarta pomiędzy UE i Azerbejdżanem, której postanowieniami objęte zostały nowe państwa członkowskie UE.

W okresie styczeń-listopad 2009 roku obroty handlowe miedzy oboma krajami wyniosły 84 mln dol. (w tym eksport prawie 76 mln , oraz import ponad 8 mln). Najważniejszą pozycją w eksporcie do Azerbejdżanu była aparatura odbiorcza do TV.

MG/IN

Zacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA