MG: Polsce zależy na dobrych stosunkach z Azerbejdżanem
REKLAMA
REKLAMA
Rozmowy odbyły się 16 lutego br. w MG. Strony zadeklarowały chęć rozwijania wzajemnej współpracy inwestycyjnej oraz zwiększenia wymiany handlowej. Przedstawiciele strony polskiej zauważyli, że zainteresowanie wejściem na rynek azerbejdżański wykazują firmy związane głównie z branżą transportową, budowlaną oraz energetyczną.
REKLAMA
Wiceminister Korolec wskazał na zasadnicze elementy przewagi konkurencyjnej naszego kraju jako potencjalnego partnera w interesach.
– Mamy jedno z najmłodszych i najlepiej wyedukowanych społeczeństw w Europie, a stabilna sytuacja gospodarcza korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości, przemysłu i usług – podkreślił.
Przypomniał też o sukcesach polskiego eksportu na arenie międzynarodowej.
- Nasi przedsiębiorcy podejmują aktywne działania biznesowe, a polskie produkty są znane na całym świecie. Konkurują one nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością i różnorodnością – zaznaczył.
REKLAMA
Minister przemysłu obronnego Azerbejdżanu Yavar Yamalov zwrócił uwagę na ogromny, ale nie do końca wykorzystany potencjał obu krajów. Powołując się na podpisaną w 2005 r. umowę międzyrządową, przypomniał, że jednym z jej najważniejszych postanowień było utworzeniePolsko-Azerbejdżańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.
- Komisja stanowi płaszczyznę rozmów na temat perspektyw rozwoju naszych kontaktów - stwierdził. - Służy również inicjowaniu nowych projektów i obszarów wzajemnych zainteresowań - dodał.
Przypomniał również, że ostatniemu posiedzeniu Komisji przewodniczył wicepremier Waldemar Pawlak.
Ważnym tematem, omawianym podczas spotkania, była współpraca w sektorze przemysłu obronnego. Jako przykład korzystnych relacji w tym zakresie została zaprezentowana polska firma Jakusz, która ma realizować dostawy specjalistycznego sprzętu dla azerbejdżańskiego partnera.
Inne, wskazane przez stronę polską potencjalne obszary współpracy obejmują m.in. zaopatrzenie w nowoczesny sprzęt logistyczny i telekomunikacyjny, środki transportu, a także urządzenia służące do obserwacji oraz ochrony obiektów.
Od 1 maja 2004 roku stosunki gospodarcze Polski z Azerbejdżanem reguluje Umowa o Partnerstwie i Współpracy zawarta pomiędzy UE i Azerbejdżanem, której postanowieniami objęte zostały nowe państwa członkowskie UE.
W okresie styczeń-listopad 2009 roku obroty handlowe miedzy oboma krajami wyniosły 84 mln dol. (w tym eksport prawie 76 mln , oraz import ponad 8 mln). Najważniejszą pozycją w eksporcie do Azerbejdżanu była aparatura odbiorcza do TV.
MG/IN
Zacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.