Amerykanie spóźniaja się ze spłaceniem rat kredytów hipotecznych
REKLAMA
Poznaliśmy konkretne dane dotyczące problemu niespłacalności kredytów hipotecznych w Ameryce. W IV kwartale 4,58 proc. zobowiązań z tego tytułu podlegało procedurze egzekucji, co przekłada się na zagrożenie utratą domu. Odsetek przeterminowanych kredytów o więcej niż 90 dni (czyli o czas po jakim banki zaczynają przejmować domy od niesolidnych dłużników) podniósł się do 5,09 proc.
REKLAMA
Natomiast spadek nastąpił w zakresie opóźnień w spłacie zobowiązań. Ten problem ma 9,47 proc. kredytobiorców hipotecznych. Terminowe regulowanie zobowiązań utrudnia zła sytuacja na rynku pracy.
REKLAMA
Zresztą odciska ona swoje piętno nie tylko na rynku nieruchomości. Potwierdzenia trudnej sytuacji konsumentów można upatrywać w lutowych indeksach aktywności PMI dla strefy euro. O ile w przypadku sektora przemysłowego nastąpiła poprawa (niska baza porównawcza, odbudowywanie zapasów), to w sektorze usług doszło do spadku.
Wskaźnik jednak utrzymał się powyżej 50 pkt, oddzielających rozwój od spowolnienia. Słabo wypadły też dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (wzrost w skali roku wyniósł zaledwie 0,9 proc., co w ujęciu realnym oznacza duży spadek). Takie uwarunkowania rzutują na oczekiwania dotyczące skali i tempa ożywienia gospodarczego w państwach rozwiniętych.
Obecny tydzień na krajowym rynku będzie stał pod znakiem posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (decyzja zapadnie w środę) oraz publikacji we wtorek danych o sprzedaży detalicznej w styczniu oraz lutowych wskaźników koniunktury, opracowywanych przez GUS.
Zobacz także: Nieruchomości.wieszjak.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA