| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Szybsze wydanie pozwoleń na prowadzenie zbiórek publicznych

Szybsze wydanie pozwoleń na prowadzenie zbiórek publicznych

MSWiA chce szybciej wydawać organizacjom pozarządowym pozwolenia na prowadzenie zbiórek publicznych, z których zebrane pieniądze mają być przeznaczone na pomoc poza granicami kraju. Proponowane zmiany mają wyeliminować obowiązek opiniowania wniosków przez ministra finansów i ministra spraw zagranicznych.

Aktualne przepisy ustawy o zbiórkach publicznych uniemożliwiająwydawanie natychmiastowych zezwoleń na prowadzenie akcji zbiórkowych.Prowadzi to do sytuacji, w której czas potrzebny do rozpatrzeniawniosku i wydania pozwolenia wydłuża się nawet do kilku dni.

Ostatnietragiczne trzęsienie ziemi na Haiti pokazało jeszcze raz, jak ważnajest pomoc humanitarna, w tym szybka organizacja zbiórekpublicznych. Obecnie w MSWiA trwają prace nad zmianą ustawy o zbiórkachpublicznych i projektem rozporządzenia w sprawie sposobówprzeprowadzania i zakresu kontroli zbiórek publicznych.

Zmiany wustawie mają doprowadzić do wyeliminowania obowiązku opiniowania przez ministra finansów i ministra spraw zagranicznych wniosków o wydaniepozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej, z której zebraneśrodki finansowe bądź dary rzeczowe mają być przeznaczone na pomoc pozagranicami kraju.

Natomiast w projekcie rozporządzenia w sprawie sposobówprzeprowadzani i zakresu kontroli zbiórek publicznych zaproponowanouregulowanie kwestii dotyczących sposobów przeprowadzania zbiórekpublicznych, zakresu kontroli nad ich przeprowadzaniem orazwprowadzenie formularzy: wzoru wniosku o udzielenie pozwolenia naprzeprowadzenie zbiórki publicznej oraz wzoru sprawozdania ze zbiórkipublicznej.

Rozporządzenie określi w szczególności formy prowadzeniazbiórek publicznych, miejsca ich prowadzenia, dopuszczalne kosztyorganizacji i prowadzenia zbiórek publicznych, sposoby sporządzaniadokumentacji dotyczącej przebiegu akcji zbiórkowej, wymogi jakimpowinna odpowiadać legitymacja osoby przeprowadzającej zbiórkępubliczną oraz niezbędne informacje, które powinno zawierać publiczneogłoszenie o wynikach zbiórki.

Zmiany te doprowadzą do wprowadzeniaprzepisów, które nie tylko usprawnią pracę organizacji pozarządowych,ale także umożliwią natychmiastową pomoc potrzebującym.

MSWiA/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »