reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gorsze dane makroekonomiczne

Gorsze dane makroekonomiczne

Wyjątkowo ciężka zima pogłębiła niekorzystny wpływ czynników sezonowych na stopę bezrobocia w Polsce, która w styczniu wzrosła do 12,7 proc. To najwyższe zanotowane bezrobocie od maja 2007 roku.

Główny Urząd Statystyczny opublikował opracowanie zbiorcze na temat sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. W periodyku opublikowano nowe dane o sytuacji na rynku pracy oraz w handlu wewnętrznym.  Niekorzystnie wypadły też dane o sprzedaży detalicznej w styczniu. Sprzedaż wzrosła w styczniu o 2,5 proc. rok do roku, ale był to wzrost mniejszy niż dynamika zanotowana w grudniu i mniejszy niż przewidywania analityków.

Dodatkowo, roczna dynamika sprzedaży detaliczna liczonej w cenach stałych była ujemna (-1,1 proc.), po raz pierwszy od 11 miesięcy. Powyższe dane sugerują, że gospodarcze ożywienie w Polsce w 2010 roku może okazać się słabsze niż oczekiwania. Po opublikowaniu tych informacji ceny akcji na warszawskiej giełdzie spadły i pozostały na minusach aż do końca sesji. Spadki notowań pogłębiły się jeszcze po ujawnieniu indeksu ufności amerykańskich konsumentów.

Sroga zima spowodowała także zanotowanie przez lutowy indeks IFO poziomów niższych niż oczekiwania. Poziom tego indeksu nie wzrósł po raz pierwszy od 10 miesięcy. Indeks klimatu dla przemysłu i handlu w Niemczech powstaje na podstawie ankiety przeprowadzanej na próbce 7000 respondentów obejmujących niemieckie firmy branży przemysłowej, budowlanej, sprzedaży hurtowej i detalicznej.

Na indeks wpływ mają dwie składowe: ocena bieżącej sytuacji i oczekiwania w perspektywie 6 miesięcy. To właśnie zła ocena bieżącej sytuacji przyczyniła się do spadku indeksu. Oczekiwania co do przyszłości uległy natomiast lekkiej poprawie.

Na podstawie jednorazowego, nieznacznego spadku, trudno oczywiście jeszcze prognozować zmianę trendu, a lepsze oczekiwania sugerują, że ożywienie gospodarcze u naszego zachodniego sąsiada może być mimo wszystko kontynuowane po zakończeniu ciężkiej zimy.

Wskaźnik ufności amerykańskich konsumentów w lutym nieoczekiwanie zanurkował. Konsumenci w obliczu ciągle trudnej sytuacji na rynku pracy obawiają się o poziom swoich dochodów i o miejsca pracy. Większość nie widzi też możliwości poprawy sytuacji w krótkim okresie. Nastroje konsumentów są bardzo ważne dla oceny koniunktury gospodarczej USA, ponieważ wydatki konsumpcyjne stanowią ok. dwie trzecie amerykańskiego zagregowanego popytu.

Koniunktura gospodarcza z kolei przekłada się bezpośrednio na zyski firm i wyceny ich akcji na giełdzie. Odczyt indeksu w lutym był najgorszy od kwietnia 2009 rok. Poziom 46 punktów był natomiast niższy od najbardziej pesymistycznej z prognoz analityków zebranych przez serwis Bloomberg.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama