REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrosty na giełdzie przy niskiej aktywności

Emil Szweda

REKLAMA

REKLAMA

Po mocnym otwarciu, które 1 marca br.wprowadziło WIG20 na poziom najwyższy od 10 sesji, notowania udało zakończyć się zwyżką, a zamknięcie wypadło na najwyższym poziomie od miesiąca. Wzrostom towarzyszyły niskie obroty.

Indeksy PMI dla przemysłu opublikowane w Europie wskazują na postępujące ożywienie gospodarcze, i choć wciąż nie wszyscy są przekonani, że nawrotu recesji uda się uniknąć, to nastroje na giełdach europejskich były dziś pozytywne. Na niektórych parkietach (Niemcy, Holandia) indeksy zyskały nawet 1,5 proc.

REKLAMA

REKLAMA

W takim otoczeniu zyskiwał także WIG20, mimo że po 3-proc. wzroście w piątek można było obawiać się realizacji zysków. Podaż w czasie sesji pojawiła się faktycznie, ale tylko wówczas, gdy WIG20 próbował sforsować poziom 2280 pkt, czyli znaleźć się najwyżej od miesiąca. Poziom ten - a właściwie strefa rozciągająca się do 2290 pkt - stanowi silny opór dla indeksu i przy nikłej aktywności inwestorów szansa na jego sforsowanie nie była dziś duża.

Mimo to, na końcowym fixingu ponownie przewagę osiągnęli sprzedający i licząc w cenach zamknięcia WIG20 znalazł się najwyżej od 3 lutego. Obroty w trakcie notowań ciągłych ledwie przekroczyły 750 mln PLN na całym rynku akcji, nawet gdyby doszło do przełamania oporu, nie byłby to więc wiarygodny sygnał.

Rynkom pomagał dziś Warren Buffet zapewniający, że najgorsze dla gospodarki już minęło, a proces powolnego ożywienia już się rozpoczął. Również sprzedaż przez AIG azjatyckiego oddziału spółki na rzecz Prudential wspierała inwestorów kupujących akcje. Lokalnym czynnikiem przemawiającym na korzyść byków była prognoza Ministerstwa Finansów dotycząca inflacji w lutym na poziomie 3 proc. (oczekiwano 3,2 proc.).

REKLAMA

Z USA nadeszły mieszane informacje - dochody Amerykanów rosły wolniej niż oczekiwano (ale przez czwarty kolejny miesiąc), za to wydatki wzrosły mocniej. Indeks ISM dla sektora przemysłu spadł, wolniej niż oczekiwano kurczyły się za to inwestycje budowlane. Rynki uznały te dane za neutralne, a Dow Jones pół godziny po rozpoczęciu handlu zyskiwał 0,5 proc. pomagając GPW kończyć handel z przewagą kupujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile GPW tkwi jednak w pewnego rodzaju letargu, od czasu do czasu przerywanego spazmami indeksów na pojedynczych sesjach, o tyle złoty radzi sobie ostatnio bardzo dobrze, a dziś przypieczętował swoją przewagę nad innymi walutami. Kurs franka spadł poniżej 2,69 PLN po raz pierwszy od miesiąca, a euro do 3,934 PLN i jest to najniższe zamknięcie dnia (o ile kurs się utrzyma) od piętnastu miesięcy. Kurs dolara wzrósł dziś o 0,3 proc. głównie dzięki temu, że "zielony" na rynku międzynarodowym odparł kolejny atak euro na 1,36 USD.

Ropa powróciła dziś powyżej 80 USD za baryłkę w NY, ale wspinaczka na wyższy poziom została zatrzymana. Złoto podrożało zaledwie o 0,1 proc., za to miedź skoczyła aż o 2,2 proc., ponieważ inwestorzy spodziewają się kłopotów z wydobyciem w chilijskich kopalniach, po tym jak w miniony weekend silne trzęsienie ziemi nawiedziło ten kraj.

Zobacz także: Inwestycje.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA