REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Amerykański rynek pracy w centrum uwagi

Czwartkowym notowaniom (4 marca br.) towarzyszyły niewielkie wahania, a główne indeksy europejskie zakończyły sesję niewielkimi spadkami. Inwestorzy oczekiwali na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy i woleli nie podejmować gwałtownych decyzji.

Osoby niepełnosprawne zagłosują korespondencyjnie

Gminy będą musiały dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych jedną trzecią lokali wyborczych na swoim terenie.

Zmiany w ustawie o rachunkowości

W związku ze zmianą definicji pozostałych przychodów operacyjnych konieczne jest ujęcie wpływów z dotacji w rachunku przepływów.

Nieruchomości: co trzecia inwestycja na użytkowaniu wieczystym

Średnio 30 proc. nowych inwestycji deweloperskich prowadzonych jest na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste – wynika z analizy Home Broker.

REKLAMA

Polskie fundusze nieruchomościowe lepsze od zagranicznych

Od 47 proc. do prawie 100 proc. - w takim przedziale mieszczą się roczne wyniki funduszy inwestujących na rynku nieruchomości oraz w spółki budowlane – wynika z analizy Home Broker.

Gospodarka strefy euro przyśpiesza dość opornie

Miłe zaskoczenie lutową wartością wskaźnika ISM dla amerykańskiego sektora usług nie popchnęło wyżej indeksów giełdowych w USA. To potwierdza rozterki inwestorów związane z podawanymi w ostatnim czasie danymi gospodarczymi.

Optymizm finansowy wśród Polaków rośnie

Mimo zalewu informacji o kryzysie Polacy oceniają swoją sytuację finansową i perspektywy lepiej, niż w minionym roku – wynika z badania MoneyTrack, dotyczącego postaw Polaków wobec pieniędzy oraz instytucji i instrumentów finansowych.

Mniej kredytów mieszkaniowych we frankach

Ubywa banków oferujących kredyty mieszkaniowe we franku szwajcarskim. Stop frankowym kredytom powiedział Deutsche Bank PBC.

REKLAMA

Euro broni się przed spadkiem

Kurs wspólnej waluty skutecznie broni się przed zejściem poniżej poziomu 1,343 dolara za euro. Przeprowadzone w ostatnich dniach trzy próby jego przebicia przez dolara, na razie zakończyły się niepowodzeniem i dynamicznymi kontrami euro.

Amerykańskie indeksy tracą wzrostowy impet

Amerykańskie indeksy wyraźnie tracą wzrostowy impet. Widoczne jest to już drugi dzień z rzędu. Ruch w górę jest kontynuowany ale każda próba większego wzrostu spotyka się z reakcją niedźwiedzi.

Umiarkowane wzrosty na Wall Street pomagały "bykom"

W czwartek (4 marca br.) na giełdach można było obserwować jedynie niewielkie wahania w oczekiwaniu na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Przekonanie, że będą one miały decydujący wpływ na losy rynków w najbliższym czasie jest tak powszechne, że trudno sobie wyobrazić, co się stanie, gdy okaże się, że ich wymowa wcale „rozstrzygająca” nie będzie. Wszystko wskazuje na to, że niewielką przewagę mają byki. Jednak siła niedźwiedzi i ich zamiary są sporą niewiadomą.

Giełda: rynek nadal płytki

W czwartek (4 marca br.) notowania zaczęliśmy od niewielkiej korekty, która sprowadziła WIG20 do poziomu wczorajszego minimum, co okazało się wystarczającą zachętą dla kupujących, którzy łatwo zwyciężyli podaż.

Seria wzrostów na giełdzie została przerwana

Publikacja dynamiki PKB strefy euro w IV kw. 2009 roku, decyzja ECB w sprawie stóp procentowych i dane z amerykańskiego rynku pracy to najważniejsze wydarzenia wczorajszego dnia (4 marca br.).

Rynek mieszkaniowy u progu ożywienia

Stabilizacja cen mieszkań przedłużyła się na kolejny miesiąc. Indeks cen mieszkań stworzony przez Open Finance wzrósł w lutym o 0,13 proc., niemal tyle samo co w styczniu.

Lewiatan: osłabienie popytu krajowego

Indeks popytu globalnego, który ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne utrzymał poziom z poprzedniego miesiąca - informuje PKPP Lewiatan.

Indeks Biznesu: niewielka korekta w dół

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował niewielką korektę w dół. Dobre wyniki gospodarki za ostatni kwartał ub. roku napawają optymizmem, jednak na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać - może kilka lat.

MG: należy usprawnić komuniakcję administracji z obywatelami

- W interesie Polski jest zapewnienie jej mieszkańcom szerokiego dostępu do wiedzy. Otwarta komunikacja administracji z obywatelami jest atutem każdego rozwiniętego kraju – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Polska Otwarta”, która odbyła się 1 marca br. w Warszawie.

MSWiA monitoroje sytuację na rzekach

Na Odrze i Warcie nie ma lodu, dolna Wisła też jest drożna. Pokrywa lodowa utrzymuje się na Nogacie oraz na Wiśle w rejonie zbiornika we Włocławku i na Bugu, a także lokalnie na Biebrzy. Hydrolodzy informują, że na górnych odcinkach Wisły i Odry woda stopniowo opada, a w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły poziom wody wzrasta. Taka tendencja ma się utrzymywać w najbliższych dniach.

Współpraca Polski i Mołdawii w sektorze rolniczym

W Warszawie odbyło się I posiedzenie polsko-mołdawskiego zespołu ds. realizacji wspólnych projektów w dziedzinie rolnictwa.

Czy naprawdę producenci windują ceny żywności

Ceny skupu surowców rolnych znacznie częściej rosną wolniej niż ceny detaliczne żywności. A warto przy tym pamiętać, że żywność od momentu urynkowienia realnie staniała o blisko 40 proc. Co gorsza regułą jest, że istotnym źródłem podwyżek cen surowców rolniczych są znacznie szybciej drożejące środki produkcji.

Praca podczas urlopu wychowawczego

Musimy wiedzieć, że pracownik ma prawo podjąć pracę, inną działalność, a także naukę i szkolenie podczas przebywania na urlopie wychowawczym. Zajęcie te nie mogą jednak wyłączać możliwości osobistej opieki nad dzieckiem.

Czy uda się zrealizować strategię gospodarczą dla Europy EU2020

W opinii PKPP Lewiatan w projekcie strategii Europe 2020 nie ma istotnej zmiany filozofii w podstawowych priorytetach w stosunku do realizowanej dotychczas Strategii Lizbońskiej. Zakładane cele są ważne i ambitne, czy uda się jednak realizować je skuteczniej niż cele Strategii Lizbońskiej?

Europejczycy chętnie korzystają z darmowych porad prawnych

Coraz więcej Europejczyków korzysta z bezpłatnych serwisów SOLVIT i Biura Porad dla Obywatela (CSS) – wynika z rocznego sprawozdania Komisji Europejskiej.

Ubezpieczycieli polują na klientów przez komórki

Po tym, jak firmy ubezpieczeniowe odkryły zalety reklam w internecie, teraz sięgają po kolejne nowinki. Aviva, jako pierwszy z dużych ubezpieczycieli, będzie łowiła klientów przez komórki.

Wiecej możliwości lokowania nadwyżek finansowych

Wysokie zarobki nie zawsze zwalniają z opłaty za konto. Banki dla zamożnych klientów oferują szerszą ofertę lokowania nadwyżek finansowych, lepsze karty kredytowe i – coraz częściej – pakiety usług typu assistance.

PIP chce dać więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu

Pracodawcy muszą udzielić pracownikom urlopu przysługującego im za 2009 rok do końca tego miesiąca. Inspekcja pracy chce wydłużyć ten termin do końca sierpnia.

Prace nad 2-proc. odpisem na organizacje pożytku publicznego

Sejm będzie kontynuował prace nad 2-proc. odpisem na organizacje pożytku publicznego oraz ulgą prorodzinną dla rolników.

Rusza likwidacja gospodarstw pomocniczych

Państwowe jednostki budżetowe zaczęły likwidować gospodarstwa pomocnicze. Nawet 70 proc. pracowników wojewódzkich zakładów obsługi może stracić pracę. W instytucje gospodarki budżetowej będą przekształcone nieliczne gospodarstwa.

Giełda: inwestorzy czekają na koniec tygodnia

W środę (3 marca br.) giełdy europejskie rosły czwarty dzień z rzędu. Zwyżki nie były imponujące, ale dzięki lepszym danym makroekonomicznym wczorajsza sesja ponownie została zapisana na korzyść kupujących.

Umocnienie złotego

3 marca br. około południa złoty zaczął się gwałtownie umacniać. Głównym powodem była wypowiedź Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, który stwierdził, że Rada Polityki Pieniężnej powinna zacząć myśleć o podwyżkach stóp procentowych. Naszej walucie pomagała też podana we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny informacja o wzroście polskiej gospodarki o 3,1 proc. w ostatnim kwartale ubiegłego roku oraz dzisiejsze osłabienie się dolara.

Wzrost na GPW dzięki Grecji i danym z USA

WIG20 wzrósł po raz czwarty z rzędu, po tym jak władze Grecji przedstawiły nowy program cięć wydatków, a dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się lepsze od oczekiwań. Wciąż jednak obroty pozostają niskie.

Dotacje na e-biznes już przez Internet

Już w tym roku wnioski o dotacje na e-biznes będzie można składać przez Internet. Czy spowoduje to, że najbliższy, wiosenny nabór zakończy się już… pierwszego dnia? Wszystko wskazuje też na to, że planowane ponad 40-proc. ograniczenie wysokości dotacji – z dotychczasowych 850 tys. zł na 490 tys. zł – stanie się faktem.

Złoto nie wierzy dolarowi

Między amerykańską walutą a rynkiem surowców, szczególnie złota, znów coś się zaczyna „psuć”. Od początku grudnia ubiegłego roku, czyli od trzech miesięcy, dolar zdecydowanie się umacnia. Od szczytu z końca listopada zyskał wobec euro ponad 11 proc.

Kolejne obietnice Grecji

W środę (3 marca br.) Grecja ma zaprezentować dalsze reformy finansów publicznych. Pytanie czy po ostatnich wydarzeniach inwestorzy są w stanie obdarzyć ją zaufaniem?

MSWiA: sytuacja hydrologiczna jest stabilna

Zdaniem hydrologów sytuacja na Odrze jest już stabilna. Wzrost poziomu wody występuje na środkowej i dolnej Wiśle. Nadal istnieje ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień spowodowanych przez mniejsze rzeki w środkowej części dorzecza Wisły. Służby monitorują na bieżąco sytuację.

Unijne konsultacje nt. przyszłości usługi powszechnej

Komisja Europejska w dniu 2 marca br. rozpoczęła zapowiadane od dawna konsultacje społeczne nt. przyszłości usługi powszechnej. Za wstęp i zapowiedź do tej dyskusji uznać należy tezy przedstawione w komunikacie Komisji Europejskiej COM(2008) 572 z dnia 2 września 2008 r. w sprawie drugiego przeglądu okresowego zakresu usługi powszechnej w sieciach i usługach łączności elektronicznej, zgodnie z art. 15 dyrektywy 2002/22/WE (o usłudze powszechnej).

Aviva Investors TFI z najlepszymi wynikami inwestycyjnymi w lutym

Najlepsze wyniki inwestycyjne miało w lutym Aviva Investors TFI. Najgorzej wypadło BZ WBK AIB TFI, zarządzające funduszami Arka - wynika z lutowego rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych Dziennika Gazety Prawnej i Expandera.

Europejski tydzień e-umiejętności

Nowe technologie są zasadniczym warunkiem konkurencyjności. Znajomość technologii cyfrowych to klucz do zdobycia interesującej pracy w środowisku charakteryzującym się dużą dynamiką.

Zmiany kadrowe w mediach publicznych

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała list otwarty w sprawie polityki kadrowej w mediach publicznych.

Projekt zmian ustawy o podaku dochodowym od osób fizycznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony przez ministra finansów.

Firmy dostaną pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych

Rząd ułatwi firmom korzystanie ze środków zgromadzonych na zakładowych funduszach rehabilitacji. Pracodawcy chcą je pożyczać na preferencyjnych warunkach.

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Osoba, która ma na utrzymaniu niepełnosprawnego członka rodziny, może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, jeśli dochody chorego nie przekraczają 9120 zł rocznie.

Ułatwienie dla gmin w przekazywaniu danych do BIG

Firma INFO-R Sp.j. i ZETO Katowice wprowadziły w swojej aplikacji dla gmin dodatkową opcję, która daje możliwość przekazywania danych do Aplikacji PC Dłużnik. Dzięki takiej możliwość Gmina ma pełen nadzór nad przesyłanymi danymi do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Świadczenia dla osób deportowanych do pracy przymusowej

ZUS podał informację dotyczącą kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

PKB rośnie, GPW również

We wtorek kalendarium makroekonomiczne było w zasadzie puste, a brak istotnych informacji wpłynął pozytywnie na graczy, którzy wczoraj kupowali akcje. Doszukując się powodów optymizmu na rynkach, jako argument można wskazać, uspokojenie sytuacji w Grecji, co zachęciło inwestorów do handlu. Efekt był udany indeksy w Europie Zachodniej zyskały powyżej 1 proc., najmocniej rosła giełda londyńska, a indeks FTSE zyskał wczoraj 1,45 proc.

PKB rośnie

W IV kwartale 2009 roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,1 proc. r/r. To wynik zbieżny z oczekiwaniami ekonomistów i prawie dwukrotnie lepszy niż w poprzednim kwartale.

Gospodarka przyspiesza

W końcówce ubiegłego roku Polska gospodarka wyraźnie przyspieszyła. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, w czwartym kwartale wzrosła o 3,1 proc., nieznacznie mocniej, niż spodziewali się ekonomiści.

Franklin Templeton Investments otwiera oddział w Bukareszcie

Spółka Franklin Templeton Investments zawarła kontrakt, na mocy którego została zarządzającym rumuńskim funduszem Fondul Proprietatea, po selekcji spośród kilku wiodących instytucji zarządzających inwestycjami. Fundusz, którego łączna wartość to ok. 2,4 mld euro1 (3,5 mld USD), został uruchomiony w grudniu 2005 roku, w celu zapewnienia odpowiedniej rekompensaty obywatelom Rumunii, których mienie zostało skonfiskowane przez państwo w czasach reżimu komunistycznego.

Gold Finance poszerza działalność na rynku kredytów

Gold Finance, niezależny doradca finansowy rozszerzył ofertę kredytów gotówkowych. Propozycja przygotowana przez Allianz Bank daje możliwość zaciągnięcia zobowiązania do 30 tys. zł bez zaświadczeń o dochodach.

Dobre prognozy dla złota

Od 25 lutego br. cena złota zaczęła wzrastać, dziś ten unikalny kruszec jest o 25 dolarów droższy niż cztery dni temu. Historyczny rekord ceny złota wynosi 1226,20 USD i został pobity na początku grudnia ubiegłego roku.

REKLAMA