reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Wiadomości

Polskie firmy chętniej inwestują za granicą

Aktualizacja: 14.02.2011

Bezpośrednie inwestycje polskich firm za granicą wyniosły w grudniu 2010 roku 1,1 mld euro - podał NBP. Przedsiębiorcy coraz częściej wydają pieniądze poza ojczystym krajem. »

Eksport nadal mocny

Aktualizacja: 14.02.2011

Eksport wzrósł w skali roku o o 19,1 proc., a import o 25,8 proc. - wynika z danych NBP. W grudniu 2010 roku eksport wyniósł 9,8 mld euro, a import 10,9 mld euro. »

Nad kontynentem zawisło widmo euro-demonów

Aktualizacja: 11.02.2011

Wzrost rentowności 10-letnich obligacji rządu Portugalii przyczynił się do krótkotrwałego naruszenia szczytu z listopada ur. na poziomie 7,576 proc. Może być to zinterpretowane jako brak wiary inwestorów w powodzenie szczytu strefy euro, który jest zaplanowany na pierwszą połowę marca. Europejczycy nieufnie odnoszą się do zaproponowanych przez Niemcy i Francję reform. »

Instytucje wdrażające nie lubią firm

Aktualizacja: 11.02.2011

Regionalne Programy Operacyjne są dalekie od doskonałości, a jakość obsługi musi zostać poprawiona - wynika z raportu "Przedsiębiorcy kontra unijne procedury" przygotowanego przez PKPP Lewiatan. »

Emisje przemysłowe problemem dla firm

Aktualizacja: 11.02.2011

Zmniejszenie o połowę pyłów i gazów do 2016 roku zakłada dyrektywa o emisjach przemysłowych. Brak wdrożenia unijnych rozwiązań wiąże się z wysokimi karami. »

Huśtawka nastrojów złotego

Aktualizacja: 10.02.2011

Wczoraj przed południem nastąpiło osłabienie złotego, które po południu przeszło w krótkotrwałe umocnienie. Naszej walucie nie pomogła ani sprzedaż 2-letnich obligacji, która przebiegła pomyślnie, ani zniżka dolara. »

Dyktat zamawiających dla wykonawców?

Aktualizacja: 10.02.2011

Projekt zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych zawiera nową przesłankę wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Eksperci ostrzegają, że jej wprowadzenie spowoduje uzależnienie wykonawców od woli zamawiających. »

Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Aktualizacja: 10.02.2011

Najskuteczniejsze rozwiązania dotyczące poręczeń i gwarancji finansowych dla sektora MSP oraz formy wspierania przedsiębiorczości w Polsce były tematem konferencji pt. „Systemy gwarancyjne w krajach UE – poszukiwanie optymalnego rozwiązania”. Debata odbyła się 9 lutego 2011 r. w Warszawie. »

Złoty coraz słabszy

Aktualizacja: 09.02.2011

Dziś rano Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej nie szczędził słów krytyki polskiemu rządowi. Ekonomista wyraził swoje obawy, związane z brakiem potrzebnych reform w sektorze finansów publicznych i wysoką rentownością 10-letnich obligacji, która wzrosła już do 6,5 proc., zbliżając się niebezpiecznie do kluczowych 7 proc. – tak wysoka rentowność uchodzi za problematyczną dla wielu krajów. Niewykluczone, że ta wypowiedź zaszkodziła złotemu. »

Firmy informatyczne muszą być konkurencyjne

Aktualizacja: 09.02.2011

Perspektywy polskiej branży informatycznej oraz wpływ Internetu na rozwój gospodarczy Europy to główne tematy dyskusji w ramach XVIII Forum Gospodarczego. Spotkania odbyły się 3 – 4 lutego 2011 r. w Toruniu. »

Od czerwca zmiany w NIK

Aktualizacja: 09.02.2011

Od 2 czerwca wchodzą w życie zmiany dotyczące zasad funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli. Obok nowego sposobu dokumentowania, kadencyjności dyrektorów i wicedyrektorów oraz audytu zewnętrznego przeprowadzona zostanie reorganizacja izby. »

Nieoczekiwane ożywienie byków

Aktualizacja: 08.02.2011

Napływ słabych danych z Niemiec, donoszących o niespodziewanym spadku zamówień w przemyśle w grudniu, spowodował, że nastąpiła konsolidacja kursu EUR/USD wokół wartości 1,3506. Wieczorem do ataku przystąpił jednak popyt, który kontynuował napór dzisiaj rano. Trudno jednoznacznie ocenić, kto stoi za takim zachowaniem, ale nieoficjalnie wskazuje się na azjatyckie banki, chociaż istnieją również zwolennicy zwykłego odreagowania. »

Akcjonariat pracowniczy opłacalny dla polskich firm?

Aktualizacja: 08.02.2011

Akcjonariat pracowniczy jako rozwiązanie przynoszące zyski zarówno firmom i pracownikom? Jego zalety w Polsce i na świecie były jednym z tematów konferencji „Prywatyzacja pracownicza a rozwój przedsiębiorstw”. Spotkanie z udziałem ministra gospodarki Waldemara Pawlaka odbyło się 7 lutego 2011 r. w Warszawie. »

Ustawa żłobkowa do podpisu przez prezydenta

Aktualizacja: 08.02.2011

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 trafi do podpisu prezydenta. Sejm przyjął poprawki Senatu. Nowe rozwiązania zawarte w projekcie zakładają, że opieka nad dziećmi będzie realizowana przez żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna oraz nianię. »

Jaka sytuacja na rynku pracy?

Aktualizacja: 07.02.2011

Bezrobocie rejestrowane w styczniu zwiększyło się wobec grudnia 2010 r. o 0,8 pkt proc. i na koniec miesiąca wyniosło 13,1 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku (styczeń 2009 - grudzień 2008) odnotowano identyczny wzrost bezrobocia (z 12,1 proc. do 12,9 proc.). Wzrost stopy bezrobocia nastąpił we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy w lubuskim oraz warmińsko-mazurskim (o 1,3 pkt proc.). Najmniejszy zaś w małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i wielkopolskim. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama