reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Indeks Biznesu: niewielka korekta w dół

Indeks Biznesu: niewielka korekta w dół

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował niewielką korektę w dół. Dobre wyniki gospodarki za ostatni kwartał ub. roku napawają optymizmem, jednak na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać - może kilka lat.

Wyraźne zaczyna być osłabienie dynamiki konsumpcji, pogarsza się stan finansów publicznych, dług publiczny przekroczył 50% PKB. Rośnie więc zagrożenie stabilności makroekonomicznej.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował niewielką korektę w dół w stosunku do stycznia: indeks kwartalny obniżył się o jeden punkt do 36 pkt. a indeks roczny o dwa punkty do 44 pkt. Wartości indeksu rocznego wyraźnie stabilizują się wokół poziomu osiągniętego po ostatnim znaczącym skoku w górę.

Dobre wyniki gospodarki za ostatni kwartał ub. roku napawają optymizmem i pozwalają sądzić, że spowolnienie gospodarcze zostało przełamane. Jednak na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie może jeszcze kilka lat poczekać. Wprawdzie od trzech miesięcy obserwujemy istotne ożywienie produkcji sprzedanej przemysłu, a ostatnie dane wskazują, że również eksport wychodzi z dołka, to jednak wyraźnie zaczyna się rysować osłabienie dynamiki konsumpcji.

Wynika to bezpośrednio z zahamowania wzrost płac, a nawet spadku płacy realnej, oraz malejącego zatrudnienia. Wpływ tych czynników na dynamikę konsumpcji ujawnił się już w ostatnim kwartale ub. roku i wydaje się być przyczyną spadku sprzedaży detalicznej na początku tego roku.

Nieoczekiwanie popyt krajowy ratują całkiem nieźle jak na czasy recesji globalnej rosnące inwestycje, głównie infrastrukturalne. Mniejszy niż można było oczekiwać jest również spadek napływu inwestycji zagranicznych.

- Atutem naszej gospodarki jest sprawny sektor przedsiębiorstw, który tym razem wykazał niezwykłą elastyczność w dostosowaniu do warunków globalnej recesji, o czym może świadczyć powrót wyjątkowo szybkiego tempa wzrostu wydajności pracy i właściwie nie nadszarpnięta przez recesję kondycja finansowa sektora przedsiębiorstw. Niepokoi jednak przyspieszenie wzrostu bezrobocia i stan finansów publicznych. Dane za ub. rok wskazują zarówno wzrost deficytu sektora publicznego jak i zadłużenia wyższe niż oczekiwano - podkreślił dr Stanisław Kubielas, ekspert Lewiatana.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama