REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdzaj komu pożyczasz pieniądze

REKLAMA

REKLAMA

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj. Niestety to stare przysłowie ma się często nijak do rzeczywistości: pożyczamy przyjaciołom, znajomym, współpracownikom, sąsiadom. Na rachunki, na długi, na nowy samochód. Pożyczyć jest łatwo, nieco gorzej bywa jednak często z odzyskaniem naszych pieniędzy.

Zapewne większość z nas zna lub słyszała historie osób, które tygodniami nie oddają pożyczonych pieniędzy czy proszą o odroczenie spłaty „o jeszcze jeden miesiąc”. Czasem jednak mamy do czynienia z gorszymi sytuacjami, gdy firmy znikają z rynku po wpłaceniu na ich konto pieniędzy za usługi, które jeszcze nie zostały wykonane lub pożyczymy pieniądze osobom, które po tym zrywają wszelkie kontakty.

REKLAMA

Takie zdarzenia mogą być naprawdę niebezpieczne dla naszych finansów, warto więc zastanowić się, komu i w jaki sposób pożyczać, aby nic takiego nas nie spotkało.

REKLAMA

Jeśli w grę wchodzą pieniądze, nadzwyczajna ostrożność może być jedynym sposobem, aby uchronić się przed oszustwem czy nierzetelnością. Zanim pożyczymy komuś pieniądze, powinniśmy się najpierw dwa razy zastanowić. Kłopoty finansowe mogą się przecież przydarzyć każdemu – naszym znajomym, współpracownikom, firmom, z którymi zawieramy umowy. I nie ma nic złego w upewnieniu się, czy nasze pieniądze będą bezpieczne.

Od czego zacząć takie sprawdzanie wiarygodności? Najlepiej od informacji ogólnodostępnych. Doświadczenia naszych znajomych z daną instytucją, osobą czy firmą mogą dostarczyć nam wielu cennych informacji na temat tego, jak wywiązuje się ona z finansowych zobowiązań. Równie cennym źródłem informacji są strony internetowe, zwłaszcza fora, opinie internautów czy portale społecznościowe.

Jeśli dana firma czy osoba próbowała kogoś oszukać lub po prostu wpadła w finansowe tarapaty i miała problemy ze spłatą długów, z dużym prawdopodobieństwem odnajdziemy w sieci ślad takich sytuacji. Niezadowoleni klienci na różne sposoby będą próbowali odzyskać swoje pieniądze i przestrzec kolejne osoby przed powieleniem ich błędu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Coraz bardziej powszechnym wśród osób indywidualnych i nieocenionym źródłem informacji na temat osób czy firm, z którymi chcemy związać się finansowo są również Biura Informacji Gospodarczej. Często banki i instytucje finansowe nie podejmą decyzji kredytowej, jeśli wcześniej nie sprawdzą naszej historii w jednym z takich rejestrów. Idąc za ich przykładem możemy łatwo uchronić się przed błędnymi decyzjami finansowymi i stratą pieniędzy.

Biura Informacji Gospodarczej, jak na przykład Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG to ogólnopolskie listy dłużników, na które trafiają firmy
i konsumenci nie regulujący swojego zadłużenia. Telefonie komórkowe wpisują tam abonentów, którzy nie opłacają rachunków telefonicznych.

Zakłady gazownicze wciągają na nie osoby i firmy, zalegające z rachunkami za gaz. Opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego, zaległe raty za telewizor, nieopłacone kontrahentowi faktury – wszystko to zostaje odnotowane na „czarnej liście” i ostrzega kolejne osoby i firmy przed nierzetelnym płatnikiem.
Warto wiedzieć, czy ktoś, komu zamierzamy powierzyć nasze pieniądze, ma aktualnie kłopoty ze spłatą innych zobowiązań. Zwłaszcza, że wszystkie te dane uzyskać można bez trudu przez Internet.

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA