Jest szansa na dalsze wzrosty giełdowe
REKLAMA
REKLAMA
Dane o stopie bezrobocia w USA (wyniosła 9,7 proc.) oraz zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym okazały się lepsze od oczekiwań (zatrudnienie spadło tylko o 36 tys.). Reakcja giełd mogła być tylko jedna, publikacje, których obawiano się przez cały tydzień pozytywnie zaskoczyły inwestorów, co przełożyło się na znaczne wzrosty na parkietach europejskich. Zwyżki na większości parkietów przekroczyły 1 proc.
REKLAMA
Podobnie sytuacja wyglądała na GPW. Indeks WIG20 zakończył sesję wzrostem o 1,18 proc. i znalazł się blisko psychologicznej bariery 2400 punktów. Dotarł zarazem do poziomów z początku lutego, właśnie wtedy mieliśmy do czynienia z gwałtowną przeceną na rynku akcji.
REKLAMA
Piątek był szóstym z kolei dniem wzrostów naszego parkietu, a na przestrzeni całego tygodnia indeks WIG20 zyskał 5,4 proc. Koniec tygodnia był udany także dla złotego, który umocnił się względem euro (cena osiągnęła 3,87 zł), dolara oraz franka szwajcarskiego.
Kursy wynoszą odpowiednio 2,85 zł i 2,65 zł. W piątek po ostatnim bardzo dużym umocnieniu słabł dolar, a zyskał na tym rynek surowcowy. Cena baryłki ropy przekroczyła 81 dolarów, natomiast złoto utrzymało się na poziomie powyżej 1130 dolarów za uncję.
Doniesienia z rynku pracy wywołały optymizm także na Wall Street. Główne amerykańskie indeksy zakończył piątek pokaźnymi wzrostami. Indeks S&P500 zyskał na zamknięciu 1,4 proc., a DJIA 1,17 proc. Początek obecnego tygodnia dobrze rozpoczął się na rynkach azjatyckich, którym przewodziły giełdy w Tokio oraz Hong Kongu zyskując dziś rano ponad 2 proc.
Za nami bardzo udany tydzień na giełdach, który przyniósł kilkuprocentowe wzrosty i otworzył przed indeksami możliwość zbliżenia się do szczytów ze stycznia. Taki scenariusz wydaje się być bardzo prawdopodobny zwłaszcza, że kalendarium makroekonomiczne w tym tygodniu jest bardzo ubogie, a istotne dane dotyczące sprzedaży detalicznej opublikowane zostaną dopiero w piątek.
Zobacz także: Inwestycje.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.