reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MSWiA o aktywizacji zawodowej bezrobotnych Romów

MSWiA o aktywizacji zawodowej bezrobotnych Romów

Przełamywanie stereotypów, aktywizacja zawodowa bezrobotnych Romów oraz zachęcanie ich do większego udziału w życiu publicznym to tylko niektóre tematy projektów, które zostaną omówione podczas zbliżającego się IX posiedzenia Zespołu do Spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Podczas posiedzenia planowana jest prezentacja wybranych projektów, realizowanych w Polsce na rzecz społeczności romskiej.

W Polsce mieszka około 25 tys. Romów, wśród których odsetek osób bezrobotnych jest większy niż w innych grupach mniejszościowych.
Jedną z inicjatyw, które mają wesprzeć Romów w poszukiwaniu pracy i utrzymaniu zatrudnienia jest projekt Związku Romów Polskich pt. Innowacyjni Romowie na rynku pracy”.

Założeniem jest aktywowanie bezrobotnych Romów na rynku pracy poprzez pomoc ze strony asystenta zawodowo-społecznego. Takich asystentów ma być 17 i będą to osoby pochodzenia romskiego, które po odpowiednim przeszkoleniu będą udzielać porad bezrobotnym Romom.

Podobny cel ma spełniać także m.in. projekt przygotowywany przez Uniwersytet Łódzki, który będzie z kolei zachęcał Romów do podejmowania pracy poprzez szkolenia motywacyjne, zawodowe i inne.

Projektem, który ma być także przedstawiony podczas posiedzenia Komisji, jest inicjatywa Centrum Euroedukacji Sp. z o.o. pt. „Romska Fiesta - warsztaty dla instytucji”.

Głównym celem przedsięwzięcia jest podnoszenie poziomu wiedzy o zwyczajach, mentalności, kulturze Romów wśród pracowników np. urzędów pracy, instytucji pomocy społecznej czy urzędów samorządowych. Szkolenia, w których mają brać udział urzędnicy, mają pomagać w przełamywaniu wzajemnych stereotypów, jak i niechęci do społeczności romskiej.

Projekty te prowadzone są w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a pieniądze na ich wdrażanie w latach 2007-2013 przeznaczyła Unia Europejska w kwocie 22 mln euro (ok. 88 mln złotych).

Dotychczas do realizacji skierowano ponad 20 projektów poświęconych integracji społeczności romskiej w Polsce.

Wśród tematów spotkania jest również wyłonienie przedstawiciela Romów w Polsce do prac w Grupie roboczej Państw Wyszehradzkich ds. integracji Romów.

Obecnie, Polskę reprezentuje w grupie pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, Elżbieta Radziszewska. W przypadku wyłonienia przedstawiciela przez zespół do spraw romskich, dołączy do niej przedstawiciel środowisk romskich.

Zespół zapozna się także z informacją, na jaki etapie jest wdrażanie projektów na rzecz polskich Romów. Planowane jest też spotkanie z członkami Komisji Oceny Projektów, weryfikującej zgłaszane projekty na rzecz społeczności romskiej. Zostanie również omówiona kwestia włączenia - w roli obserwatora - przedstawiciela Romów do wspomnianej Komisji.

Posiedzenie IX posiedzenia Zespołu do Spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych odbędzie się 9 marca br. o godz. 11.00 w MSWiA przy ul. Batorego 5, w budynku „F”, na III piętrze.

MSWiA/IN

Zobacz także: Zatrudnienie.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama