REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europa 2020 − KE przedstawiła nową strategię gospodarczą

REKLAMA

REKLAMA

Nowa strategia gospodarcza na kolejne dziesięciolecie przedstawia czynniki o największym znaczeniu dla ożywienia gospodarki. Są to wzrost inteligentny, wzrost zrównoważony oraz wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu. Aby wzrost gospodarczy spełniał te wszystkie warunki, potrzebna jest koordynacja polityki na szczeblu krajowym i unijnym.

Strategia Europa 2020 DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , zredagowana w chwili, gdy europejska gospodarka dźwiga się z najpoważniejszego kryzysu gospodarczego w historii UE, mówi wprost o rozmiarach stojących przed nami wyzwań. Kryzys ujawnił fundamentalne słabości w gospodarce zmagającej się z wyzwaniami wynikającymi z globalizacji, szczupłości zasobów oraz starzenia się społeczeństwa.

REKLAMA

Komisja uważa, że Europa może stawić im czoła, jeżeli zmobilizuje się do budowania bardziej przyjaznego dla środowiska oraz innowacji rynku sprzyjającego integracji społecznej.

REKLAMA

Strategia zakłada propagowanie przemysłu niskoemisyjnego, inwestycje w tworzenie nowych produktów, rozwijanie potencjału gospodarki cyfrowej oraz modernizację kształcenia i szkolenia. Zaproponowano pięć celów ilościowych, w tym zwiększenie zatrudnienia przynajmniej do 75 proc. (aktualnie 69 proc.) oraz podwyższenie nakładów na badania i rozwój do 3 proc. PKB (aktualnie zaledwie 2 proc. PKB, czyli dużo mniej niż w USA i Japonii).

Strategia zakłada również osiągnięcie celów „20/20/20” w zakresie klimatu i energii, które już teraz należą do najbardziej ambitnych na świecie, a w zakresie walki z ubóstwem proponuje cel polegający na ograniczeniu go o 25 proc. (co oznacza wydźwignięcie ponad próg ubóstwa 20 mln osób).

W dziedzinie edukacji Komisja zaleca działania na rzecz zmniejszenia odsetka uczniów przerywających naukę (z aktualnych 15 proc. do poniżej 10 proc.) oraz zwiększenie liczby osób z wyższym wykształceniem w grupie osób około 30-letnich (z aktualnych 31 proc. do 40 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W strategii zaleca się rządom krajowym ustalenie celów krajowych uwzględniających warunki lokalne oraz ułatwiających osiągnięcie celów w całej Europie. Komisja będzie monitorować postępy w tym zakresie, a gdyby podejmowane działania były niewystarczające, będzie wystosowywać ostrzeżenia.

REKLAMA

UE juz teraz śledzi stan finansów publicznych, aby zapobiec brakowi równowagi, który mógłby mieć zgubny wpływ na gospodarkę strefy euro. Nowa strategia może pójść nieco dalej i objąć inne kwestie mające negatywny wpływ na konkurencyjność gospodarki całej UE.

Strategia zawiera siedem inicjatyw przewodnich, których celem jest zwiększenie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Obejmują one programy dotyczące poprawy warunków i dostępu do finansowania BiR, powszechny dostęp do szybkiego Internetu oraz większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Szefowie państw UE przedyskutują te kwestie na spotkaniu, które odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Szczegóły, w tym cele krajowe, zostaną omówione na szczycie, prawdopodobnie w czerwcu tego roku.

KE/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA