reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Amerykański rynek pracy w centrum uwagi

Amerykański rynek pracy w centrum uwagi

Czwartkowym notowaniom (4 marca br.) towarzyszyły niewielkie wahania, a główne indeksy europejskie zakończyły sesję niewielkimi spadkami. Inwestorzy oczekiwali na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy i woleli nie podejmować gwałtownych decyzji.

W związku z tym na parkietach w trakcie sesji nie działo się zbyt wiele. Warto wspomnieć o decyzjach Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Anglii, które pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Wynoszą one obecnie odpowiednio 1 proc. oraz 0,5 proc. W zasadzie ciekawiej na parkietach zrobiło się po południu, po publikacjach z USA. Gorsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (indeks podpisanych umów kupna domów spadł aż o 7,4 proc.) oraz słabsze publikacje o ilości zamówień na dobra trwałego użytku sprawiły, że giełdy w Paryżu, Frankfurcie oraz Londynie zakończyły sesję spadkami, które nie przekroczyły jednak 0,5 proc.

Nieco lepiej sytuacja prezentowała się na GPW. Nasza giełda rosła wczoraj piątą sesję z rzędu, ale przy malejących obrotach. Indeks WIG20 zyskał na zamknięciu 0,17 proc. i przebił średnią z 50 sesji, ale w sposób mało przekonywujący.

Indeks dużych spółek zwyżkował dzięki dobrej postawie akcji TPSA, a także banków PKO BP i Pekao. Na rynku walutowym złoty w czwartek nadal umacniał się względem euro oraz franka szwajcarskiego, tracił natomiast do dolara (kurs powrócił powyżej 2,86 zł). Umacniający się dolar nie przeszkodził na kosmetyczne wzrosty głównych surowców.

Inwestorzy na Wall Street wykazali się nieco większym optymizmem przed dzisiejszymi danym z rynku pracy. Gracze potraktowali czwartkowy spadek ilości nowych bezrobotnych, jako dobry prognostyk przez piątkową publikacją. Indeks S&P500 zyskał na zamknięciu 0,37 proc., natomiast DJIA 0,46 proc.

Przed nami kluczowe dane w tym tygodniu, które mogą w dużym stopniu wpłynąć na nastroje w następnych tygodniach na giełdach. Warto zauważyć, że w ostatnim czasie inwestorzy kupowali akcje w oparciu o nadzieje, a nie solidne fundamenty.

W cenach akcji zawarta jest poprawa sytuacji na rynku pracy, jeśli gracze nie znajdą potwierdzenia w danych makro, to spadki mogą powrócić na giełdy. W przeciwnym wypadku powrót do poziomów ze stycznia stanie się bardziej prawdopodobny.

Zobacz także: Inwestycje.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama