REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie podatkowe będzie łatwiejsze

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

- Wprowadzanie dwóch stawek podatku dochodowego, zmiany w rozliczaniu ulgi na dzieci oraz otwarcie podatnikom drogi do rozliczenia straty z udziału w funduszach kapitałowych z innymi dochodami kapitałowymi - to kluczowe innowacje w tegorocznych rozliczeniach podatkowych. Do ważnych zmian należy także zaliczyć rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami z fiskusem i odliczaniem 1 proc. podatku na cele dobroczynne - oceniają eksperci firmy Deloitte.

Najważniejszą zmianą w rozliczeniach rocznych za 2009 rok będzie zastąpienie obecnej trzystopniowej skali podatku dwustopniową. Nowe stawki to 18 i 32 proc. Zmiana stawek podatku znajdzie swoje odzwierciedlenie we wpływach do budżetu z tytułu podatków. Szacuje się, że w tym roku w kieszeniach obywateli pozostanie dzięki temu nawet 8 mld zł. Niższe podatki zapłacą osoby, których dochody w ubiegłym roku nie przekroczyły 85 tysięcy 528 złotych.

REKLAMA

Szacuje się, że w tym roku wzrośnie liczba osób, które zdecydują się na wysłanie swojego zeznania podatkowego w formie elektronicznej. W 2009 roku skorzystało z tej formy jedynie 0,5 proc. podatników.

Jednym z powodów małego zainteresowania był fakt, że w ten sposób, bez specjalnego podpisu elektronicznego, można było wysłać jedynie PIT- 37. Tegoroczny katalog formularzy został poszerzony o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.

- Z uwagi na rozszerzone możliwości takiego składania zeznań prawie na pewno więcej osób zechce z nich skorzystać” – ocenia Adam Mariuk, doradca podatkowy z Deloitte.

REKLAMA

Oprócz wzrastającego zainteresowania elektroniczną formą składania rozliczeń podatkowych rośnie też liczba osób chcących skorzystać z możliwości wpłaty 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ocenia się, że tym roku ich liczba będzie jeszcze większa niż w ubiegłym. Trend wzrostowy utrzymuje się dzięki temu, że uproszczona została procedura przekazywania ułamka dochodów. Za przelew nie jest odpowiedzialny podatnik, ale właściwy urząd skarbowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w poprzednim, tak i w tym roku przebojem podatkowym będzie bez wątpienia tzw. ulga prorodzinna. W porównaniu jednak z zeszłorocznym zeznaniem zmienia się sposób obliczenia kwoty podlegającej odliczeniu.

Za 2008 rok odliczenie przysługiwało w pełnej wysokości, niezależnie od okresu, w którym podatnik wychowywał dziecko. Począwszy od 2009 roku odliczenie przysługuje w podziale na miesiące kalendarzowe, w których podatnik wychowywał dziecko.

REKLAMA

Oznacza to, że wszyscy podatnicy, którym dziecko urodziło się w trakcie 2009 roku, bądź których dziecko przestało spełniać warunki do objęcia ulgą w trakcie 2009 roku będą zobowiązani do proporcjonalnego uwzględnienia ulgi, w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc, w którym ulga przysługiwała.

Kolejną zmianę w zasadach rocznych rozliczeń może okazać się niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczący rozliczania straty z udziału w funduszach kapitałowych. Na mocy decyzji sądu podatnik, który wniósł sprawę może rozliczyć stratę z udziału w funduszach kapitałowych z dochodami ze sprzedaży akcji oraz z innymi dochodami kapitałowymi opodatkowanymi. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i pozostali podatnicy muszą samodzielnie podjąć decyzję o zastosowaniu takiego rozliczenia przygotowując zeznanie roczne za 2009 roku.

- W myśl dotychczas obowiązujących zasad, nawet jeżeli podatnik poniósł stratę z umorzenia jednostek w funduszach inwestycyjnych przekraczającą znacznie wartość jego zysków z innych dochodów kapitałowych, istniało ryzyko, że zapłaci podatek przewyższający osiągnięte dochody – komentuje te postanowienia Adam Mariuk.

- Nowe zasady rozliczeń mają na celu uproszczenie całego procesu. Służyć temu ma wprowadzenie dwóch, zamiast dotychczasowych trzech stawek podatkowych oraz ułatwienia w składaniu elektronicznych zeznań podatkowych. Już teraz widzimy, że uproszczenia wprowadzone w poprzednich latach – na przykład te, dotyczące odliczania 1 proc. podatku na cele dobroczynne, przynoszą dobre rezultaty. Można oczekiwać, że pozytywne skutki przyniosą także ułatwienia w rozliczaniu się drogą internetową - wzrośnie liczba osób korzystających z tej formy, co zmniejszy kolejki w urzędach skarbowych. Nie należy jednak zapominać, że nawet udogodnienia w postaci redukcji ilości stawek podatkowych nie sprawią, że skomplikowane formularze podatkowe ulegną uproszczeniu – konkluduje Adam Mariuk z Deloitte.

Deloitte/IN

Zobacz także: PIT.wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA