REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrost gospodarczy

Wzrost PKB wyniesie 4,9 proc. w 2006 roku, a w 2007 roku nawet 5,2 proc. - prognozuje Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.

40 mln zł rocznie wraca do towarzystw

Kierowcy, którzy wyrządzili szkody po spożyciu alkoholu albo nie wykupili polisy OC, muszą się liczyć z koniecznością pokrycia ich z własnej kieszeni.

W czerwcu niższa inflacja

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu spadł o 0,3 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim, głównie w wyniku obniżki o 1,2 proc. cen żywności.

Wyeliminować nieuczciwe klauzule

Koniec z naruszaniem postanowień, które godzą w interes ekonomiczny konsumentów. Sąd Najwyższy orzekł, że zakaz stosowania klauzuli wpisanej do rejestru niedozwolonych postanowień obejmuje wszystkich przedsiębiorców zawierających umowy z konsumentami. Nie zaś tylko tych, których dotyczył wyrok będący podstawą wpisu.

REKLAMA

Zagraniczne patenty z dotacją

Wsparcie z budżetu ma zachęcić przedsiębiorców do patentowania wynalazków i znaków towarowych na świecie. Rozdział środków miał ruszyć we wrześniu, ale brakuje rozporządzeń wykonawczych.

Eksport o jedną trzecią większy niż przed rokiem

Szybko zwiększa się zagraniczny popyt na nasze towary - wynika z danych NBP i GUS. Eksport rośnie szybciej od importu.

PKB w strefie euro spadnie

Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę wzrostu PKB w strefie euro w II kwartale 2006 roku do poziomu 0,4-0,8 proc. z 0,5-0,9 proc. podanych w czerwcu.

Rośnie deficyt w handlu zagranicznym

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku deficyt Polski w handlu zagranicznym wyniósł 3,9 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Roaming tańszy nawet o 70 proc.

Do 70 proc. spadną ceny połączeń przez telefon komórkowy za granicą - zapowiedziała Komisja Europejska, przedstawiając w środę projekt rozporządzenia, które ma doprowadzić do ograniczenia kosztów roamingu dla użytkowników telefonów komórkowych.

Nie ma niezależnych rad nadzorczych

Członkowie rady nadzorczej są powoływani przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Jej funkcją jest między innymi sprawdzanie, czy interesy spółki prowadzone są prawidłowo.

Ustawa będzie za tydzień

Już w przyszłym tygodniu Sejm uchwali ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym. Posłowie koalicji forsują ekspresowe tempo pracy nad nowymi przepisami.

Systemy billingowe pomagają w rozliczeniach

Systemy billingowe to podstawa sprawnego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw sieciowych. Rozliczenia milionów odbiorców ciepła, prądu, gazu czy wody wymagają stosowania specjalnego oprogramowania.

Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej muszą mieć przedsiębiorcy z wielu branż. Polisy takie przeważnie chronią majątek ich firm w razie szeroko rozumianego wypadku, za którego skutki musieliby zapłacić poszkodowanym. Przedsiębiorcy odpowiadają bowiem za wyrządzone szkody na zasadzie ryzyka.

Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Pracodawca powinien w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności zawiadomić inspektora pracy i państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Natomiast w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia pracownika ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych, zaś w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika zgłasza siebie jako płatnika składek.

Gazu nie może zabraknąć

Przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem gazem ziemnym będą miały większy i szybszy dostęp do jego zasobów magazynowych w sytuacjach kryzysowych. Będą też musiały utrzymywać stałe rezerwy gazu.

Tachograf bez kalibracji

Jeszcze do 15 lipca można wykonywać krajowy transport drogowy bez skalibrowanych tachografów cyfrowych. Służby kontrolne nie będą nakładać kar na kierowców.

Ubezpieczenia w transporcie kolejowym

Cechą charakterystyczną ubezpieczeń w transporcie kolejowym jest przeniesienie na ubezpieczyciela ryzyka odnoszącego się do szkód, które mogą powstać w ładunku lub w taborze kolejowym.

Fundusze wsparcia będą silniejsze

18,1 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie tzw. funduszy zalążkowych. Inwestują o­ne w początkowe, najbardziej ryzykowne fazy rozwoju małych i średnich firm.

Premier Jarosław Kaczyński uspokaja inwestorów

W czwartek zaprzysiężenie rządu, w piątek exposé premiera. W resortach gospodarczych - poza finansami - na razie bez większych zmian.

Pieniądze trafią do firm

Połowa wpływów pochodzących z opłaty recyklingowej za pojazdy wycofane z eksploatacji będzie przeznaczona na dopłaty dla przedsiębiorstw zajmujących się demontażem aut.

Będzie mniej kontroli u przedsiębiorców

Rządowy projekt ustawy zakładający likwidację pięciu inspekcji zajmujących się nadzorem nad sektorem żywnościowym kroczy w dobrym kierunku.

Transakcje tygodnia: przemysł przetwórczy produkuje długi

Na rynku obrotu wierzytelnościami obserwuje się przyrost liczby długów producentów wyrobów konsumenckich. Lekkie osłabienie koniunktury nie jest wystarczającym wytłumaczeniem rosnącej liczby długów, przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego, oferowanych do sprzedaży na rynku obrotu wierzytelnościami.

Złoty mocniejszy, giełda do góry

WIG20 zyskał wczoraj prawie 1,3 proc. wobec piątkowego zamknięcia. Tylko początek notowań, zarówno na giełdzie, jak i na rynku walutowym, wyglądał niepokojąco.

Polisa na szyby ochroni przed stratami

Ubezpieczenie szyb staje się standardem w polisach dla małych i średnich firm. Najczęściej nie jest to już opcja dodatkowa, ale istotny element polisy.

Bez odpowiedzialności za błędy wspólnika

Ten kto chce wykonywać wolny zawód, a nie może tego robić z powodów finansowych, powinien założyć spółkę partnerską. Jego wspólnikami mogą zostać osoby znajdujące się w podobnej sytuacji.

Jak ograniczyć ryzyko biznesu

Mijają trzy lata od pojawienia się na polskim rynku pierwszego biura informacji gospodarczej. Można już zatem pokusić się o odpowiedź, czy i jakie korzyści wniosły te instytucje do obrotu gospodarczego.

Letnie zyski firm płyną za granicę

Czerwiec i lipiec to czas, kiedy ma miejsce szczególne nasilenie transferu zysków firm za granicę - twierdzą eksperci. W ubiegłym roku z Polski wypłynęły w ten sposób 4 mld dolarów.

Znany instrument w nowym wydaniu

Specjalne strefy ekonomiczne stały się głównym instrumentem pozyskiwania inwestorów. Ostatnie nowelizacje poprawią efektywność 14 enklaw wysokiej przedsiębiorczości w Polsce.

Nie spada popyt na kredyty

Informacje z banków po pierwszym tygodniu obowiązywania rekomendacji S, ograniczającej dostępność kredytów walutowych, nie wskazują na spadek tego rynku.

Najlepiej jest w Wałbrzychu

Najlepsze warunki do inwestowania tworzy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nieznacznie ustępują jej strefy ekonomiczne w Legnicy i Katowicach. Efektywność inwestowania w 14 strefach ekonomicznych i kilkudziesięciu parkach technologicznych oceniła firma audytorska KPMG.

Szybka konsolidacja rynku

Najwięksi polscy producenci żywności przejmują coraz więcej firm. Zapowiada się ostra rywalizacja rodzimych firm z zagranicznymi koncernami.

Ryzyko dla gospodarki

Dymisja Kazimierza Marcinkiewicza i objęcie funkcji premiera przez Jarosława Kaczyńskiego to dla gospodarki ryzykowna decyzja. Długo można wyliczać czego nie zrobił odchodzący premier, na plus jego rządu zapisać trzeba jednak, że w gospodarce nie zrobił też aż tak wiele złego.

Gaz będzie droższy o 20 groszy

Na 1 września Ministerstwo Finansów zaplanowało serię podwyżek akcyzy. Zdrożeć ma olej opałowy, gaz do samochodów oraz alkohol używany do produkcji rozpuszczalników, rozcieńczalników oraz płynów do odmrażania szyb.

Patologiczna inwestycja

Czasy, kiedy ktoś pracował tylko za order, uścisk ręki czy talon na samochód, odeszły bezpowrotnie w przeszłość. By wygrać walkę z konkurencją, trzeba inwestować nie tylko w maszyny i technologie, ale także w ludzi mających wizje, wiedzę, dzięki której można pokonać konkurencję.

Szanse na dotacje UE

Wiceminister rozwoju regionalnego Tomasz Nowakowski zachęca do starania się o dotacje z UE na realizację projektów innowacyjnych.

Będą dwie podwyżki stóp

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 4,8 proc. w 2006 roku, natomiast w 2007 nieco zwolni i wyniesie 4,5 proc. - prognozuje Credit Suisse w swym kwartalnym raporcie.

Nieinnowacyjna Polska

Pod względem poziomu innowacyjności gospodarki Polska znajduje się na 21. miejscu wśród 25 krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Innowacyjność 2006.

Ulgi zachęcą do czasu

Specjalne strefy ekonomiczne nie należą do ulubionych przez Unię Europejską sposobów przyciągania inwestorów, ale, jak się okazuje, są skutecznym narzędziem polityki gospodarczej. Kluczowe znaczenie mają ulgi podatkowe.

CBA obiecuje mniej kontroli firm

Wkrótce przygotuję rozporządzenie do ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, które ograniczy czas kontroli w prywatnych firmach do czterech tygodni - mówi Mariusz Kamiński, którego wczoraj premier powołał na pełnomocnika ds. organizacji CBA.

Więcej polskich inwestorów w strefach ekonomicznych

Łączna wartość inwestycji zapowiedzianych w pierwszym półroczu w specjalnych strefach ekonomicznych przekroczyła 5,5 mld zł - wynika z raportu przygotowanego przez Gazetę Prawną.

Inwestor szuka strefy

Specjalne strefy ekonomiczne są obecnie dobrym instrumentem przyciągania inwestycji, ale poprawy wymaga otoczenie prawne.

Albo ja, albo kiepskie wyniki

Andrzej Libold pokazał, że stale potrzebuje nowych wyzwań. Dlatego przyjął propozycję Romana Karkosika poprowadzenia grupy. Doświadczenia w uzdrawianiu państwowej spółki przydają się także w firmie prywatnej.

Ceny jak w Lizbonie

Na rynku mieszkaniowym podaż nie nadąża za popytem. W rezultacie ceny mieszkań rosną w rekordowym tempie - w dużych miastach wzrosły od początku roku o jedną czwartą i końca podwyżek nie widać.

Jak przedsiębiorca udziela wolnego swoim zatrudnionym

Pracownikom przysługują przywileje i uprawnienia zagwarantowane przez kodeks pracy, zaś jeśli chodzi o pozostałych zatrudnionych, przedsiębiorcy mają szersze pole manewru. Najczęściej zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła i menedżerom na kontraktach mogą zaproponować umowę na własnych warunkach, również gdy chodzi o prawo do czasu wolnego.

Letni transport przyspiesza obroty

W czasie wakacji rośnie liczba przewozów napojów, materiałów budowlanych. Najwięcej zleceń mają firmy dysponujące samochodami-chłodniami oraz naczepami do przewozu mrożonek.

Biznesowi brakuje dialogu z rządem

Niechęć do konsultacji, przewaga ceremoniału nad konkretami i delegowanie niskich rangą przedstawicieli do kontaktów ze środowiskiem biznesu - to zarzuty organizacji przedsiębiorców pod adresem rządu.

Polskie firmy wyrastają na regionalną potęgę

Rodzime spółki informatyczne zdobywają coraz lepszą pozycję na rynkach sąsiednich krajów. Dla Comarchu czy Asseco zagraniczna sprzedaż już teraz jest ważnym źródłem przychodu.

Nagrody dla rzetelnych i wiarygodnych

Najbardziej rzetelne i wiarygodne małe i średnie firmy z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego zostały wyróżnione w szóstej edycji regionalnej konkursu Wielka Mała Firma. Uroczystość odbyła się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Inflacja bez zmian

Ceny towarów i usług spadły w czerwcu o 0,2 proc. w porównaniu z majem - szacuje Ministerstwo Finansów. Najbardziej potaniały warzywa i owoce, mięso wieprzowe i wołowe.

Przedsiębiorcy nie unikną drugiej kontroli

W przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewidziano, że drugą kontrolę w firmie w tym samym czasie organy skarbowe będą mogły prowadzić tylko wówczas, gdy przeciwko przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną toczy się postępowanie o przestępstwo lub o przestępstwo skarbowe.

REKLAMA