REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy o rzemiośle

REKLAMA

Zakłady rzemieślnicze będą mogły zatrudniać do 50 osób, działalność rzemieślniczą prowadzić mogłyby również spółki cywilne osób cywilnych - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rzemiośle.
 

REKLAMA

Wczoraj w Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy nowelizującej ustawę o rzemiośle, który wnieśli do Sejmu posłowie PiS. Rzemieślnikiem byłaby osoba prowadząca działalność gospodarczą i wykonująca zawód ujęty na liście zawodów rzemieślniczych, która dobrowolnie należy do cechu lub do izby rzemieślniczej – stanowi poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości. Taką listę ustalałby minister pracy po zasięgnięciu opinii Związku Rzemiosła Polskiego.

REKLAMA

REKLAMA


Poseł Michał Wójcik (PiS) twierdzi, że z tą zaproponowaną w projekcie dobrowolną przynależnością nie pozostaje w sprzeczności nałożenie na niektórych rzemieślników obowiązku przystąpienia do cechu lub izby. Taki obowiązek ciąży obecnie na mistrzach szkolących uczniów, a w przyszłości mieliby go również na rzemieślnicy, którzy kierowaliby robotami budowlanymi, z wyjątkiem robót budowlanych przy obiektach zabytkowych – dodaje poseł.


Natomiast rzemiosłem – według zaproponowanej przez posłów nowej definicji – byłoby zawodowe wykonywanie działalności przez osobę fizyczną, która świadczyłaby własną pracę, występowałaby we własnym imieniu, działała na swój rachunek i zatrudniała do 50 pracowników. Projekt dopuszcza, że również wspólnicy spółki cywilnej osób fizycznych mogliby wykonywać działalność rzemieślniczą, pod warunkiem że odbywałoby się to z udziałem kwalifikowanej pracy własnej, w imieniu własnym wspólników i na ich rachunek, a także przy zatrudnieniu do 50 pracowników.


Twórcy projektu postanowili do nowelizowanej ustawy wprowadzić katalog działalności, które nie byłyby zaliczane do rzemiosła. Byłaby to działalność handlowa, transportowa, usługi hotelarskie, lecznicze bądź świadczone w ramach wykonywania wolnych zawodów, a także wytwórcza i usługowa artystów plastyków i fotografików.


Zaproponowano też uregulowanie w ustawie o rzemiośle praw i obowiązków rzemieślników, którzy mają uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, czyli takim, w jaki zostały im powierzone. Nie mogliby oni jedynie prowadzić robót w obiektach zabytkowych. Musieliby się jednak wpisać na listę w izbie rzemieślniczej i ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej.

– Obecnie rzemieślnicy, którzy mają dyplom mistrza w jednym z zawodów budowlanych i uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w powierzonym zakresie - przypomina poseł Wójcik – nie muszą zrzeszać się w izbie budowlanej. Wprowadzenie zaś obowiązku zrzeszania się w izbie umożliwi organizacji rzemiosła sprawowanie nadzoru nad tą grupą.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA