REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokie kary za łamanie prawa pracy

REKLAMA

Nawet 30 tys. zł mogą zapłacić pracodawcy, którzy popełnią wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym. Rząd poparł wczoraj prezydencki projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy zaostrzającej kary za łamanie prawa pracy.Prezydent Lech Kaczyński, który jest pomysłodawcą projektu, uznał, że zaostrzenie sankcji za naruszanie praw osób wykonujących pracę zarobkową jest najskuteczniejszym instrumentem w działaniach na rzecz ochrony pracowników. Dlatego nieuczciwi pracodawcy będą płacić więcej za łamanie przepisów kodeksu pracy, szczególnie za niewypłacanie wynagrodzeń, naruszanie przepisów o czasie pracy czy zasad BHP.

REKLAMA


Wyższe sankcje

REKLAMA


Kara grzywny w wysokości 30 tys. zł nie będzie wymierzana wszystkim pracodawcom. Tak wysoka ma być stosowana z umiarem. Wysokość nakładanej kary ma uwzględniać skalę naruszeń i sytuację materialną pracodawcy naruszającego prawo pracy. Nie będzie ona jednak mogła być mniejsza od 1 tys. zł.


Obecnie za nieudzielenie urlopu w terminie, niewypłacenie wynagrodzenia, niewydanie świadectwa pracy pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości określonej w kodeksie wykroczeń. Zgodnie z art. 24 par. 1 tej ustawy grzywnę wymierza się w wysokości od 20 zł do 5 tysięcy złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zatem za wykroczenia opisane w art. 281-283 kodeksu pracy pracodawcy będą w wielu przypadkach karani dużo surowiej niż dotychczas.


Rada Ministrów uznała także, że konieczne jest podwyższenie wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu. Jeśli pracodawca zostanie ukarany za naruszenie prawa pracy co najmniej dwukrotnie w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania, wówczas można będzie go ukarać mandatem w wysokości 5000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Prokuratorzy będą ścigać

REKLAMA


Projekt przewiduje także rozszerzenie znajdującego się w kodeksie karnym katalogu przestępstw przeciwko prawom osób pracujących zarobkowo. Jeżeli prezydenckie propozycje wejdą w życie, wówczas przestępstwem byłoby niewykonanie orzeczenia sądu nakazującego wypłatę wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia pieniężnego wynikającego ze stosunku pracy.


– Rząd ponadto wydał prokuratorom zalecenie, aby śledztwa w przypadku ciężkiego naruszenia praw pracowniczych były bardziej intensywne – stwierdził Przemysław Gosiewski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Według niego, dotychczas prokuratorzy nie prowadzili postępowań w takich sprawach.


Sprzeciw pracodawców


Pracodawcom nie podobają się regulacje projektu. Konfederacja Pracodawców Polskich sprzeciwia się wprowadzeniu w życie propozycji, aby niewykonanie orzeczenia sądowego, nakazującego wypłatę wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia pieniężnego wynikającego ze stosunku pracy, traktowane było jako przestępstwo.


KPP nie zgadza się też, by kontrolowanie przedsiębiorcy mogło odbywać się po okazaniu legitymacji służbowej i upoważnienia. Takie regulacje są bowiem przewidziane w projekcie. Zgodnie z nim, inspektorzy pracy mogliby bez uprzedzenia, jedynie za okazaniem legitymacji służbowej, dokonywać kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu BHP oraz przepisów dotyczących legalności zatrudnienia.


Inspekcja zwróci koszty


Prezydent KPP Andrzej Malinowski jest zdania, że powinna być do projektu wprowadzona zasada, że kontrolowany nie ponosi kosztów związanych z kontrolą.Izabela Rakowska-Boroń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA