Kategorie

Projekt rozporządzenia. Usługi z niższym VAT

Od 1 października 2006 r. ma obowiązywać 7-proc. stawka VAT na usługi pracochłonne. Nowa grupa podatników - fryzjerzy - zostanie objęta obniżoną stawką podatkową. Budżet straci na zmianach, ale więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach podatników.Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (z datą 6 września). Projekt wprowadza regulacje pozwalające na stosowanie obniżonego 7-proc. VAT na usługi pracochłonne. To efekt propozycji Komisji Europejskiej przedłużenia do 2010 roku obowiązywania w 17 państwach członkowskich obniżonych stawek na usługi wymagające dużego nakładu pracy.

– Obniżenie stawek VAT przewidziane przepisami projektu rozporządzenia MF będzie dotyczyło niektórych usług, które charakteryzują się wysoką pracochłonnością oraz tym, że są świadczone głównie na rzecz osób fizycznych tzw. konsumentów ostatecznych, którzy nie korzystają z możliwości rozliczenia VAT. Usługami pracochłonnymi, których będzie dotyczyło rozporządzenie, są m.in. usługi szewców, krawców i fryzjerów. Pozytywne efekty wprowadzanych zmian powinniśmy doświadczyć wszyscy jako odbiorcy tych usług – oceniła Agnieszka Pytlas-Skwierczyńska, adwokat reprezentująca Kancelarię Prawniczą Magnusson.

Niższa stawka już była

Warto przypomnieć, że w Polsce po raz kolejny wprowadza się obniżoną stawkę na usługi pracochłonne. Do 31 grudnia 2005 r. 7-proc. VAT stosowało się na usługi: napraw obuwia i innych artykułów skórzanych (PKWiU 52.71.10-00); napraw odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego (PKWiU 52.74.11-00); napraw rowerów (PKWiU 52.74.12-00).

Projekt rozszerza zakres usług objętych stawką obniżoną. Będzie ona miała zastosowanie do świadczenia usług w zakresie już obowiązującym do końca ubiegłego roku oraz dodatkowo do usług: fryzjerskich dla kobiet i dziewcząt (PKWiU 93.02.21-00) i fryzjerskich dla mężczyzn i chłopców (PKWiU 93.02.22-00). Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 października 2006 r.

– Do końca 2005 roku obowiązywała obniżona 7-proc. stawka VAT na tzw. usługi pracochłonne (m.in. naprawa obuwia, odzieży, rowerów). W efekcie od 1 stycznia 2006 r. zastosowanie do tych usług ma 22-proc. stawka VAT. Dzięki osiągniętemu w lutym kompromisowi Rada UE utrzymała preferencyjną stawkę na te usługi. Wynikiem tego jest mające wejść w życie w październiku 2006 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ponownie wprowadzające 7-proc. stawkę VAT na omawiane usługi. W rezultacie, przez dziesięć miesięcy tego roku, usługi pracochłonne obciążone były dodatkowymi 15 proc. VAT. Niestety, zazwyczaj drobni przedsiębiorcy świadczący omawiane usługi nie mogą liczyć w tym zakresie na jakiekolwiek odszkodowanie – wyjaśniał nam Andrzej Pośniak, prawnik z CMS Cameron McKenna.

Obniżenie stawek VAT dla usług pracochłonnych to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy będą mogli je stosować. Trzeba jednak przyznać, że to zmiana dość kosztowna.

Skutki finansowe w skali roku MF oszacowało na około 55 mln zł w odniesieniu do drobnych usług naprawczych. W stosunku do pozostałych usług określenie skutków jest o tyle utrudnione, że brak jest danych dotyczących tylko usług fryzjerskich.

Dane te odnoszą się łącznie do usług fryzjerskich i kosmetycznych. Przy uwzględnieniu takich danych ocenia się, że po wprowadzeniu nowych przepisów do budżetu wpłynie około 120 mln zł mniej. Jak podkreślił resort finansów, zważywszy na fakt, że więcej (z uwagi na potrzeby społeczeństwa) jest usług fryzjerskich niż kosmetycznych – wskazana kwota w większości odnosi się do usług fryzjerskich.

Spodziewana obniżka cen

Zmiana ma pomóc drobnym przedsiębiorcom. Według Ministerstwa Finansów, zmniejszenie stawki pozwoli obniżyć ceny na te usługi, a to z kolei powinno zachęcić konsumentów do częstszego korzystania z tych usług.

Stanisław Marczak, zastępca przewodniczącego Ogólnopolskiej Komisji Fryzjersko-Kosmetycznej Związku Rzemiosła Polskiego, zwrócił uwagę, że przyzwolenie Komisji Europejskiej jest korzystne dla wielu branż, jak również dla potencjalnych klientów. Z tego powodu zmiana stosownych przepisów powinna odbyć się w trybie pilnym.

– W przypadku usług fryzjersko-kosmetycznych Ogólnopolska Komisja Fryzjersko-Kosmetyczna ZRP wyraża opinię, że w celu zrównania szans wszystkich firm fryzjerskich działających na rynku oraz zrekompensowania mniejszych wpływów budżetowych można rozważyć możliwość objęcia podatkiem od towarów i usług wszystkich firm z tej branży, bez względu na wielkość osiąganej sprzedaży – stwierdził Stanisław Marczak.

Unia wyraziła zgodę

Przypomnijmy, Komisja Europejska zaproponowała pod koniec lipca przedłużenie do 2010 roku obowiązywania w 17 państwach członkowskich obniżonych stawek na usługi wymagające dużego nakładu pracy. Zgodnie z Dyrektywą 2006/18/EC, państwa członkowskie mają prawo do stosowania niższych stawek VAT w stosunku do usług, których świadczenie wymaga dużego nakładu pracy. Celem przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji jest umożliwienie państwom członkowskim stosowania obniżonych stawek podatkowych na tego typu usługi od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2010 r.

Obniżone stawki będą stosowane w dwóch kategoriach państw UE: w państwach starej Piętnastki, w przypadku których termin stosowania obniżonych stawek jest przedłużany (np. Belgia, Francja, Włochy, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja), a także w nowych państwach członkowskich, gdzie niższe stawki na usługi pracochłonne zostaną dopiero wprowadzone (np. Cypr, Czechy, Finlandia, Węgry, Malta, Litwa, Słowenia).

W przypadku Polski Komisja zezwoliła na stosowanie obniżonych stawek VAT z uwagi na duże nakłady pracy ręcznej w następujących branżach: drobne usługi w zakresie naprawy rowerów, obuwia i wyrobów ze skóry, bielizny, opieka domowa, renowacja i naprawa mieszkań, usługi fryzjersko-kosmetyczne.


Ewa Matyszewska

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?

  Polacy i Hiszpanie wybierają firmy odpowiedzialne

  Patrząc całościowo na najświeższe wyniki badania, można zobaczyć, że normalność wraca nie tylko w postaci luzowania kolejnych obostrzeń, ale też w naszych głowach. Niemniej, pandemia z pewnością wyrobiła w nas nowe nawyki, które zostaną z nami na długo. Jeśli nie na zawsze - mówi Michał Tokarski, partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.

  Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

  Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?

  Rafał Pikuła: Na fake newsach można dobrze zarobić [PODCAST]

  Fake newsy to nie jest nowość w świecie informacji. Istnieją od zawsze, tylko teraz zwiększyła się skala tego zjawiska – wyjaśnia Rafał Pikuła. Zapraszamy do słuchania podcastu.

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?