REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt rozporządzenia. Usługi z niższym VAT

REKLAMA

Od 1 października 2006 r. ma obowiązywać 7-proc. stawka VAT na usługi pracochłonne. Nowa grupa podatników - fryzjerzy - zostanie objęta obniżoną stawką podatkową. Budżet straci na zmianach, ale więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach podatników.



Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (z datą 6 września). Projekt wprowadza regulacje pozwalające na stosowanie obniżonego 7-proc. VAT na usługi pracochłonne. To efekt propozycji Komisji Europejskiej przedłużenia do 2010 roku obowiązywania w 17 państwach członkowskich obniżonych stawek na usługi wymagające dużego nakładu pracy.

– Obniżenie stawek VAT przewidziane przepisami projektu rozporządzenia MF będzie dotyczyło niektórych usług, które charakteryzują się wysoką pracochłonnością oraz tym, że są świadczone głównie na rzecz osób fizycznych tzw. konsumentów ostatecznych, którzy nie korzystają z możliwości rozliczenia VAT. Usługami pracochłonnymi, których będzie dotyczyło rozporządzenie, są m.in. usługi szewców, krawców i fryzjerów. Pozytywne efekty wprowadzanych zmian powinniśmy doświadczyć wszyscy jako odbiorcy tych usług – oceniła Agnieszka Pytlas-Skwierczyńska, adwokat reprezentująca Kancelarię Prawniczą Magnusson.

Niższa stawka już była

Warto przypomnieć, że w Polsce po raz kolejny wprowadza się obniżoną stawkę na usługi pracochłonne. Do 31 grudnia 2005 r. 7-proc. VAT stosowało się na usługi: napraw obuwia i innych artykułów skórzanych (PKWiU 52.71.10-00); napraw odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego (PKWiU 52.74.11-00); napraw rowerów (PKWiU 52.74.12-00).

Projekt rozszerza zakres usług objętych stawką obniżoną. Będzie ona miała zastosowanie do świadczenia usług w zakresie już obowiązującym do końca ubiegłego roku oraz dodatkowo do usług: fryzjerskich dla kobiet i dziewcząt (PKWiU 93.02.21-00) i fryzjerskich dla mężczyzn i chłopców (PKWiU 93.02.22-00). Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 października 2006 r.

– Do końca 2005 roku obowiązywała obniżona 7-proc. stawka VAT na tzw. usługi pracochłonne (m.in. naprawa obuwia, odzieży, rowerów). W efekcie od 1 stycznia 2006 r. zastosowanie do tych usług ma 22-proc. stawka VAT. Dzięki osiągniętemu w lutym kompromisowi Rada UE utrzymała preferencyjną stawkę na te usługi. Wynikiem tego jest mające wejść w życie w październiku 2006 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ponownie wprowadzające 7-proc. stawkę VAT na omawiane usługi. W rezultacie, przez dziesięć miesięcy tego roku, usługi pracochłonne obciążone były dodatkowymi 15 proc. VAT. Niestety, zazwyczaj drobni przedsiębiorcy świadczący omawiane usługi nie mogą liczyć w tym zakresie na jakiekolwiek odszkodowanie – wyjaśniał nam Andrzej Pośniak, prawnik z CMS Cameron McKenna.

Obniżenie stawek VAT dla usług pracochłonnych to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy będą mogli je stosować. Trzeba jednak przyznać, że to zmiana dość kosztowna.

Skutki finansowe w skali roku MF oszacowało na około 55 mln zł w odniesieniu do drobnych usług naprawczych. W stosunku do pozostałych usług określenie skutków jest o tyle utrudnione, że brak jest danych dotyczących tylko usług fryzjerskich.

Dane te odnoszą się łącznie do usług fryzjerskich i kosmetycznych. Przy uwzględnieniu takich danych ocenia się, że po wprowadzeniu nowych przepisów do budżetu wpłynie około 120 mln zł mniej. Jak podkreślił resort finansów, zważywszy na fakt, że więcej (z uwagi na potrzeby społeczeństwa) jest usług fryzjerskich niż kosmetycznych – wskazana kwota w większości odnosi się do usług fryzjerskich.

Spodziewana obniżka cen

Zmiana ma pomóc drobnym przedsiębiorcom. Według Ministerstwa Finansów, zmniejszenie stawki pozwoli obniżyć ceny na te usługi, a to z kolei powinno zachęcić konsumentów do częstszego korzystania z tych usług.

Stanisław Marczak, zastępca przewodniczącego Ogólnopolskiej Komisji Fryzjersko-Kosmetycznej Związku Rzemiosła Polskiego, zwrócił uwagę, że przyzwolenie Komisji Europejskiej jest korzystne dla wielu branż, jak również dla potencjalnych klientów. Z tego powodu zmiana stosownych przepisów powinna odbyć się w trybie pilnym.

– W przypadku usług fryzjersko-kosmetycznych Ogólnopolska Komisja Fryzjersko-Kosmetyczna ZRP wyraża opinię, że w celu zrównania szans wszystkich firm fryzjerskich działających na rynku oraz zrekompensowania mniejszych wpływów budżetowych można rozważyć możliwość objęcia podatkiem od towarów i usług wszystkich firm z tej branży, bez względu na wielkość osiąganej sprzedaży – stwierdził Stanisław Marczak.

Unia wyraziła zgodę

Przypomnijmy, Komisja Europejska zaproponowała pod koniec lipca przedłużenie do 2010 roku obowiązywania w 17 państwach członkowskich obniżonych stawek na usługi wymagające dużego nakładu pracy. Zgodnie z Dyrektywą 2006/18/EC, państwa członkowskie mają prawo do stosowania niższych stawek VAT w stosunku do usług, których świadczenie wymaga dużego nakładu pracy. Celem przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji jest umożliwienie państwom członkowskim stosowania obniżonych stawek podatkowych na tego typu usługi od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2010 r.

Obniżone stawki będą stosowane w dwóch kategoriach państw UE: w państwach starej Piętnastki, w przypadku których termin stosowania obniżonych stawek jest przedłużany (np. Belgia, Francja, Włochy, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja), a także w nowych państwach członkowskich, gdzie niższe stawki na usługi pracochłonne zostaną dopiero wprowadzone (np. Cypr, Czechy, Finlandia, Węgry, Malta, Litwa, Słowenia).

W przypadku Polski Komisja zezwoliła na stosowanie obniżonych stawek VAT z uwagi na duże nakłady pracy ręcznej w następujących branżach: drobne usługi w zakresie naprawy rowerów, obuwia i wyrobów ze skóry, bielizny, opieka domowa, renowacja i naprawa mieszkań, usługi fryzjersko-kosmetyczne.


Ewa Matyszewska

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA