Już wkrótce będzie można zgłaszać wnioski o uzyskanie patentu drogą elektroniczną lub faksem. Urząd Patentowy będzie prowadził także postępowania w sprawie międzynarodowej rejestracji.
Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa własności przemysłowej. Ponieważ zmiana przepisów związana jest z przystąpieniem Polski do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich, w ustawie znajdą się regulacje związane z tymi patentami. Dodany będzie także nowy rozdział regulujący kwestie postępowania w sprawie międzynarodowej rejestracji znaków towarowych. Decyzja o uznaniu lub stwierdzeniu przeszkód do uznania w Polsce skutków międzynarodowej rejestracji znaku przesłana będzie w formie noty do Międzynarodowego Biura Własności Intelektualnej.
Nowością ma być wprowadzenie możliwości przyjmowania zgłoszeń o udzielenie pierwszeństwa do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji w postaci elektronicznej i za pomocą faksu. Projekt zakłada, że w przypadku przesłania zgłoszenia telefaksem oryginał zgłoszenia powinien wpłynąć do Urzędu Patentowego w 30 dni od daty nadania zgłoszenia telefaksem. Termin ten nie będzie podlegał przywróceniu. Rząd chce liberalizować wymogi dotyczące terminu składania tłumaczeń dowodów pierwszeństwa oraz oświadczenia o podstawie korzystania z uprzedniego pierwszeństwa. Obecnie, jeżeli zgłaszający chce skorzystać z uprzedniego pierwszeństwa, musi w podaniu złożyć stosowne oświadczenie oraz dołączyć dowód potwierdzający zgłoszenie wynalazku we wskazanym państwie bądź wystawienie go na określonej wystawie. Dowód może być złożony w ciągu trzech miesięcy od daty zgłoszenia. Późniejsze złożenie takiego oświadczenia albo dowodu nie skutkuje przyznaniem pierwszeństwa.
Agnieszka Wyszomirska