REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłużej na urlopie macierzyńskim

REKLAMA

Urlop macierzyński będzie dłuższy o 2 tygodnie. Posłowie nie chcą wprowadzenia ochrony matek wracających do pracy.


Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach przyjęła sprawozdanie podkomisji zajmującej się nowelizacją kodeksu pracy, która przewiduje wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (22-24 września) może ono trafić do drugiego czytania w Sejmie.

Ostatecznie Komisja przyjęła w sprawozdaniu rozwiązania zaproponowane przez rząd. Wcześniej podkomisja, oprócz projektu rządowego, rozpatrywała też 3 projekty poselskie: Prawa i Sprawiedliwości, Ligi Polskich Rodzin i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wersja nowelizacji, która trafi do drugiego czytania, przewiduje wydłużenie w tym roku urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie. Przy pierwszym porodzie pracownica będzie mieć prawo do 18 tygodni urlopu (obecnie 16 tygodni), a przy każdym następnym do 20 tygodni (obecnie 18 tygodni). Jeśli urodzi się więcej niż jedno dziecko podczas jednego porodu, urlop macierzyński wyniesie 28 tygodni (obecnie 26 tygodni). Także urlop dla osób, które przyjmują dziecko na wychowanie, ma być o dwa tygodnie dłuższy i wynosić 18 tygodni.

W sprawozdaniu komisji nie ma mowy o wprowadzeniu okresu ochronnego przed zwolnieniem z pracy rodziców wracających po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. To zaskoczenie, bo taką propozycję zawierały projekty LPR i SLD, a popierali je posłowie PiS.

Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceminister pracy i polityki społecznej, pozytywnie oceniła przyjęte przez komisję propozycje.
– Wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie to rozwiązanie, na które są pieniądze w budżecie i może szybko wejść w życie – podkreśliła.

Wiceminister pozytywnie odniosła się też do tego, że w projekcie podkomisji nie znalazły się przepisy o ochronie przed zwalnianiem kobiet wracających do pracy. Jej zdaniem, jego wprowadzenie utrudniłoby sytuację kobiet na rynku pracy, ponieważ pracodawcy mogliby obawiać się zatrudniania młodych kobiet i preferować zatrudnianie mężczyzn.

Jeśli Sejm zaakceptuje propozycję komisji, to dłuższe urlopy macierzyńskie obejmą nie tylko kobiety, które urodzą dzieci w niedalekiej przyszłości, ale także te, które będą na nich przebywać w dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Bartosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA