reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dłużej na urlopie macierzyńskim

Dłużej na urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński będzie dłuższy o 2 tygodnie. Posłowie nie chcą wprowadzenia ochrony matek wracających do pracy.Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach przyjęła sprawozdanie podkomisji zajmującej się nowelizacją kodeksu pracy, która przewiduje wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (22-24 września) może ono trafić do drugiego czytania w Sejmie.

Ostatecznie Komisja przyjęła w sprawozdaniu rozwiązania zaproponowane przez rząd. Wcześniej podkomisja, oprócz projektu rządowego, rozpatrywała też 3 projekty poselskie: Prawa i Sprawiedliwości, Ligi Polskich Rodzin i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wersja nowelizacji, która trafi do drugiego czytania, przewiduje wydłużenie w tym roku urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie. Przy pierwszym porodzie pracownica będzie mieć prawo do 18 tygodni urlopu (obecnie 16 tygodni), a przy każdym następnym do 20 tygodni (obecnie 18 tygodni). Jeśli urodzi się więcej niż jedno dziecko podczas jednego porodu, urlop macierzyński wyniesie 28 tygodni (obecnie 26 tygodni). Także urlop dla osób, które przyjmują dziecko na wychowanie, ma być o dwa tygodnie dłuższy i wynosić 18 tygodni.

W sprawozdaniu komisji nie ma mowy o wprowadzeniu okresu ochronnego przed zwolnieniem z pracy rodziców wracających po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. To zaskoczenie, bo taką propozycję zawierały projekty LPR i SLD, a popierali je posłowie PiS.

Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceminister pracy i polityki społecznej, pozytywnie oceniła przyjęte przez komisję propozycje.
– Wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie to rozwiązanie, na które są pieniądze w budżecie i może szybko wejść w życie – podkreśliła.

Wiceminister pozytywnie odniosła się też do tego, że w projekcie podkomisji nie znalazły się przepisy o ochronie przed zwalnianiem kobiet wracających do pracy. Jej zdaniem, jego wprowadzenie utrudniłoby sytuację kobiet na rynku pracy, ponieważ pracodawcy mogliby obawiać się zatrudniania młodych kobiet i preferować zatrudnianie mężczyzn.

Jeśli Sejm zaakceptuje propozycję komisji, to dłuższe urlopy macierzyńskie obejmą nie tylko kobiety, które urodzą dzieci w niedalekiej przyszłości, ale także te, które będą na nich przebywać w dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Bartosz Marczuk
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama