reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy za nadgodziny nie zapłacą więcej

Firmy za nadgodziny nie zapłacą więcej

Nie będzie wyższych dodatków za godziny nadliczbowe, jak chciało PSL. Sejm odrzucił projekt tej partii dotyczący zmian w kodeksie pracy.Projekt przewidywał wzrost ze 100 do 150 proc. dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy, niedziele i święta. Dodatki za nadgodziny przepracowane w pozostałych dniach miały wzrosnąć z 50 do 100 proc. PO zgłosiło wniosek o odrzucenie projektu. Za jego przyjęciem głosowało 323 posłów, przeciw było 92, a od głosu wstrzymał się jeden.

Z odrzucenia rozwiązania cieszy się rząd. Według wiceministra pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, podwyższenie stawek za nadgodziny spowodowałoby wzrost kosztów pracy, a tym samym spadek konkurencyjności przedsiębiorstw. Ponadto mogłoby to sprzyjać uchylaniu się pracodawców od wypłacania tego dodatku pracownikom.

W opinii rządu, zakładając, że skala pracy w nadgodzinach pozostałaby na niezmienionym poziomie, o około 790 mln zł w skali roku wzrosłyby wydatki sektora finansów publicznych związanych z funduszem płac w państwowych przedsiębiorst-wach. W sektorze prywatnym taki wzrost wyniósłby około 750 mln zł. Mogłoby dojść wtedy nawet do spadku PKB oraz niższego tempa rozwoju gospodarczego w kolejnych latach.

 Izabela Rakowska-Boroń

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama