PFRON. Pracodawcy muszą zostać poinformowani
REKLAMA
Nowe przepisy zobowiązują samorządy i kierownictwo funduszu do przekazywania do publicznej wiadomości informacji o wysokości i rodzaju pomocy, jaką z ich środków mogą uzyskać niepełnosprawni, podmioty działające na ich rzecz oraz pracodawcy zatrudniający takie osoby.
Zdaniem pomysłodawców projektu rozwiązanie takie pozytywnie wpłynie na konkurencyjność przedsiębiorstw i rynek pracy chronionej.
Oprócz obowiązku informowania o korzyściach wynikających z zatrudnienia niepełnosprawnych, projekt resortu pracy określa też zasady umarzania zobowiązań wobec PFRON. Należności pieniężne mogą być umorzone m.in. w przypadku, gdy dłużnik będący osobą prawną został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych i nie pozostawił żadnego majątku, z którego można egzekwować należność, a odpowiedzialność z jej tytułu nie przechodzi na osoby trzecie. Rozporządzenie reguluje również zasady prowadzenia przez Fundusz ewidencji publicznej pomocy udzielonej niepełnosprawnym i pracodawcom zatrudniającym takie osoby.
Poprzednie rozporządzenie z dnia 2 lipca 2003 r. w sprawie gospodarki finansowej PFRON (Dz.U. nr 138, poz. 1315) od 1 stycznia 2005 roku częściowo utraciło moc w związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych.
Łukasz Guza
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA