REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska otwiera rynek pracy dla Ukraińców i Rosjan

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, a także Niemcy będą mogli pracować w Polsce sezonowo bez konieczności posiadania zezwoleń. Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej, podpisała wczoraj rozporządzenie otwierające dla tych osób rynek pracy sezonowej.

Generalnie cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce, muszą posiadać zezwolenie na pracę. Niektórzy, dzięki nowym regulacjom, zostali z tego obowiązku zwolnieni.

REKLAMA

Są ułatwienia

Ułatwienia, oprócz obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi i Niemiec leganie zatrudnionych przez polskiego pracodawcę do wykonywania prac rolniczych przez maksymalnie trzy miesiące w ciągu pół roku, dotyczą także:

• cudzoziemców spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego czasowo delegowanych przez pracodawcę do wykonania danej usługi,
• absolwentów polskich szkół medycznych, odbywających staże podyplomowe,
• nauczycieli języków obcych – jeśli język, którego uczą, jest ich ojczystym,
• studentów skierowanych w ramach współpracy publicznych służb zatrudnienia,
• członków zarządów firm z obszaru UE lub EOG,
• obywateli Turcji wraz z rodzinami, którzy mieszkają w Polsce od co najmniej pięciu lat i pracowali legalnie od czterech lat,
• studentów studiów dziennych odbywanych w Polsce, w czasie przerwy wakacyjnej,
• stałych korespondentów zagranicznych mediów,
• cudzoziemskich pracowników naukowych w jednostkach badawczo-rozwojowych,
• uczestniczących we wdrażaniu systemów uzbrojenia określonych w odrębnych umowach,
• pracujących na rzecz posłów do parlamentu UE.

Ukraina, Rosja, Białoruś i Niemcy nawiązały już z Polską umowy w zakresie zatrudnienia.

Postulat rolników

– Ze względu na bliskie sąsiedztwo wskazane jest, aby obywatele tych państw uzyskali krótkoterminowe uprawnienia do pracy w rolnictwie bez konieczności uzyskiwania specjalnych zezwoleń – mówi Anna Kalata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister podkreśla, że ułatwienia dla cudzoziemców zostały wprowadzone na wniosek polskich rolników, którzy sygnalizowali niedobory siły roboczej w gospodarstwach wiejskich, zwłaszcza do prac sezonowych.

– Wprowadzenie ułatwień powinno także ograniczyć nielegalne zatrudnienie w szarej strefie – wskazuje Anna Kalata.

Dopracować szczegóły

Związki zawodowe popierają inicjatywę rządu, ponieważ przyczyni się ona do poprawy konkurencyjności naszych rolników na rynku. Według nich jednak należałoby wprowadzić bardziej szczegółowe regulacje, określające m.in. wielkości kontyngentu pracowników ze Wschodu.

Motywacja do pracy

Związkowcy uważają, że nowe regulacje mogą zmotywować bezrobotnych do podejmowania niskopłatnych zajęć, szczególnie że będą mieć w pracownikach ze Wschodu konkurentów. Obecnie bowiem, mimo wciąż jeszcze wysokiej stopy bezrobocia utrzymującej się na poziomie 15,7 proc., polscy bezrobotni wolą pracować na czarno. W opinii Jana Guza, przewodniczącego OPZZ, żeby zmotywować ich do pracy, należałoby podnieść w Polsce wynagrodzenia do poziomu odpowiadającego wydajności pracy zatrudnionych.

 Izabela Rakowska-Boroń
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA