REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska otwiera rynek pracy dla Ukraińców i Rosjan

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, a także Niemcy będą mogli pracować w Polsce sezonowo bez konieczności posiadania zezwoleń. Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej, podpisała wczoraj rozporządzenie otwierające dla tych osób rynek pracy sezonowej.

Generalnie cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce, muszą posiadać zezwolenie na pracę. Niektórzy, dzięki nowym regulacjom, zostali z tego obowiązku zwolnieni.

REKLAMA

Są ułatwienia

Ułatwienia, oprócz obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi i Niemiec leganie zatrudnionych przez polskiego pracodawcę do wykonywania prac rolniczych przez maksymalnie trzy miesiące w ciągu pół roku, dotyczą także:

• cudzoziemców spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego czasowo delegowanych przez pracodawcę do wykonania danej usługi,
• absolwentów polskich szkół medycznych, odbywających staże podyplomowe,
• nauczycieli języków obcych – jeśli język, którego uczą, jest ich ojczystym,
• studentów skierowanych w ramach współpracy publicznych służb zatrudnienia,
• członków zarządów firm z obszaru UE lub EOG,
• obywateli Turcji wraz z rodzinami, którzy mieszkają w Polsce od co najmniej pięciu lat i pracowali legalnie od czterech lat,
• studentów studiów dziennych odbywanych w Polsce, w czasie przerwy wakacyjnej,
• stałych korespondentów zagranicznych mediów,
• cudzoziemskich pracowników naukowych w jednostkach badawczo-rozwojowych,
• uczestniczących we wdrażaniu systemów uzbrojenia określonych w odrębnych umowach,
• pracujących na rzecz posłów do parlamentu UE.

Ukraina, Rosja, Białoruś i Niemcy nawiązały już z Polską umowy w zakresie zatrudnienia.

Postulat rolników

– Ze względu na bliskie sąsiedztwo wskazane jest, aby obywatele tych państw uzyskali krótkoterminowe uprawnienia do pracy w rolnictwie bez konieczności uzyskiwania specjalnych zezwoleń – mówi Anna Kalata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister podkreśla, że ułatwienia dla cudzoziemców zostały wprowadzone na wniosek polskich rolników, którzy sygnalizowali niedobory siły roboczej w gospodarstwach wiejskich, zwłaszcza do prac sezonowych.

– Wprowadzenie ułatwień powinno także ograniczyć nielegalne zatrudnienie w szarej strefie – wskazuje Anna Kalata.

Dopracować szczegóły

Związki zawodowe popierają inicjatywę rządu, ponieważ przyczyni się ona do poprawy konkurencyjności naszych rolników na rynku. Według nich jednak należałoby wprowadzić bardziej szczegółowe regulacje, określające m.in. wielkości kontyngentu pracowników ze Wschodu.

Motywacja do pracy

Związkowcy uważają, że nowe regulacje mogą zmotywować bezrobotnych do podejmowania niskopłatnych zajęć, szczególnie że będą mieć w pracownikach ze Wschodu konkurentów. Obecnie bowiem, mimo wciąż jeszcze wysokiej stopy bezrobocia utrzymującej się na poziomie 15,7 proc., polscy bezrobotni wolą pracować na czarno. W opinii Jana Guza, przewodniczącego OPZZ, żeby zmotywować ich do pracy, należałoby podnieść w Polsce wynagrodzenia do poziomu odpowiadającego wydajności pracy zatrudnionych.

 Izabela Rakowska-Boroń
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA