REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska otwiera rynek pracy dla Ukraińców i Rosjan

REKLAMA

Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, a także Niemcy będą mogli pracować w Polsce sezonowo bez konieczności posiadania zezwoleń. Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej, podpisała wczoraj rozporządzenie otwierające dla tych osób rynek pracy sezonowej.

Generalnie cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce, muszą posiadać zezwolenie na pracę. Niektórzy, dzięki nowym regulacjom, zostali z tego obowiązku zwolnieni.

REKLAMA

Są ułatwienia

Ułatwienia, oprócz obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi i Niemiec leganie zatrudnionych przez polskiego pracodawcę do wykonywania prac rolniczych przez maksymalnie trzy miesiące w ciągu pół roku, dotyczą także:

• cudzoziemców spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego czasowo delegowanych przez pracodawcę do wykonania danej usługi,
• absolwentów polskich szkół medycznych, odbywających staże podyplomowe,
• nauczycieli języków obcych – jeśli język, którego uczą, jest ich ojczystym,
• studentów skierowanych w ramach współpracy publicznych służb zatrudnienia,
• członków zarządów firm z obszaru UE lub EOG,
• obywateli Turcji wraz z rodzinami, którzy mieszkają w Polsce od co najmniej pięciu lat i pracowali legalnie od czterech lat,
• studentów studiów dziennych odbywanych w Polsce, w czasie przerwy wakacyjnej,
• stałych korespondentów zagranicznych mediów,
• cudzoziemskich pracowników naukowych w jednostkach badawczo-rozwojowych,
• uczestniczących we wdrażaniu systemów uzbrojenia określonych w odrębnych umowach,
• pracujących na rzecz posłów do parlamentu UE.

Ukraina, Rosja, Białoruś i Niemcy nawiązały już z Polską umowy w zakresie zatrudnienia.

Postulat rolników

– Ze względu na bliskie sąsiedztwo wskazane jest, aby obywatele tych państw uzyskali krótkoterminowe uprawnienia do pracy w rolnictwie bez konieczności uzyskiwania specjalnych zezwoleń – mówi Anna Kalata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister podkreśla, że ułatwienia dla cudzoziemców zostały wprowadzone na wniosek polskich rolników, którzy sygnalizowali niedobory siły roboczej w gospodarstwach wiejskich, zwłaszcza do prac sezonowych.

– Wprowadzenie ułatwień powinno także ograniczyć nielegalne zatrudnienie w szarej strefie – wskazuje Anna Kalata.

Dopracować szczegóły

Związki zawodowe popierają inicjatywę rządu, ponieważ przyczyni się ona do poprawy konkurencyjności naszych rolników na rynku. Według nich jednak należałoby wprowadzić bardziej szczegółowe regulacje, określające m.in. wielkości kontyngentu pracowników ze Wschodu.

Motywacja do pracy

Związkowcy uważają, że nowe regulacje mogą zmotywować bezrobotnych do podejmowania niskopłatnych zajęć, szczególnie że będą mieć w pracownikach ze Wschodu konkurentów. Obecnie bowiem, mimo wciąż jeszcze wysokiej stopy bezrobocia utrzymującej się na poziomie 15,7 proc., polscy bezrobotni wolą pracować na czarno. W opinii Jana Guza, przewodniczącego OPZZ, żeby zmotywować ich do pracy, należałoby podnieść w Polsce wynagrodzenia do poziomu odpowiadającego wydajności pracy zatrudnionych.

 Izabela Rakowska-Boroń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA