REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MSWiA: 19 mln euro dla najlepszych projektów

Do 29 kwietnia 2010 roku organizacje pozarządowe, administracja rządowa i samorządowa oraz szkoły wyższe mogą starać się o środki finansowe na realizację projektów z zakresu zwalczania rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu oraz ochrony praw dziecka. KE przeznaczyła 19 mln euro na realizację programu „Prawa Podstawowe i Obywatelstwo” na lata 2009-2010.

Dowód zamiast legitymacji

Ubezpieczeni i płatnicy składek będą mogli załatwić większość spraw w ZUS, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych i nowej infolinii.

Marszałkowie pomogą przedsiębiorcom

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pracuje nad programem bezzwrotnej pomocy finansowej dla firm, które ucierpiały w wyniku kryzysu. Wsparcie będzie pochodziło ze środków regionalnych programów operacyjnych i ma być udzielane tylko do końca 2010 r.

Jakie są nowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników z Funduszu Pracy

Od 2 stycznia 2010 r. pracodawcy uzyskali możliwość refundacji części kosztów szkolenia swojego pracownika ze środków Funduszu Pracy. Pracodawcy mogą również otrzymać refundację wynagrodzenia osoby bezrobotnej zatrudnionej na czas zastępstwa pracownika, który został skierowany na szkolenie.

REKLAMA

W jakich najniższych temperaturach mogą pracować pracownicy

W naszym zakładzie nastąpiła awaria ogrzewania. Z tego powodu temperatura w biurze spadła do 16°C. W jakiej minimalnej temperaturze mogą pracować pracownicy biurowi?

Mniej obowiązków w ewidencji dla celów VAT

Przedsiębiorców czeka uproszczenie zasad aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników i ewidencji dla celu VAT.

Nie ma odwrotu od e-faktur

Średnia europejska firma oszczędza dzięki e-fakturom 150 tys. euro rocznie, a przedsiębiorstwo, wystawiające miesięcznie 20 tys. faktur, zyskuje 3 mln euro.

Płatnik w PIT-11 wykaże zagraniczne dochody

W poz. 39 informacji PIT-11 za 2009 rok należy wykazać kwoty dochodu podatnika, który został wypłacony przez płatnika i jest zwolniony z podatku w Polsce na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

REKLAMA

Wniesienie firmy bez podatku

Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych obejmie zmiany umowy spółki związane z wniesieniem przedsiębiorstwa.

Firmę założymy, korzystając z punktów kontaktowych

Polskie przedsiębiorstwa usługowe, architekci czy radcy prawni będą mogli prowadzić działalność gospodarczą w innym państwie członkowskim. Formalności z założeniem firmy za granicą załatwią w internecie.

Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Jak wydawać mniej niż się zarabia? Jak prowadzić swój budżet tak, żeby zostały nam pieniądze „na czarną godzinę” lub- dla osób bardziej przedsiębiorczych na inwestycje? Odpowiedź brzmi następująco: podejdź do swojego budżetu jak do firmy, która żeby dobrze funkcjonować musi podejmować racjonalne decyzje.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Zima trwa już trzeci miesiąc i nie zanosi się żeby miała się szybko skończyć. Czy dostaliście już rachunek za ogrzewanie? Koszt ogrzewania to główny wydatek dla tych osób, które są rozliczane na podstawie liczników, co dotyczy znacznej większości z nas.

Kryteria ważne przy wyborze okien

Budowa domu lub remont mieszkania to na inwestycja na lata. Wymaga od inwestora przemyślanych decyzji odnośnie wyboru odpowiednich technologii i materiałów.

Powraca moda na fundusze inwestycyjne

Jak pokazuje ostatni raport, opublikowany przez izbę zarządzających funduszami i analizami, Polacy coraz odważniej zaczynają powracać do funduszy inwestycyjnych i traktować je jako źródło skutecznego inwestowania.

PARP zaprasza do udziału w konferencji „Każdy pracownik jest ważny”

Osoby o niskich kwalifikacjach charakteryzują się niską stopą zatrudnienia i są w największym stopniu zagrożeni wysokim bezrobociem. Ich sytuacja, w porównaniu z pracownikami średnio i wysoko wykwalifikowanymi, systematycznie pogarsza się.

Zostały rozdane Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości

- Polskie projekty nominowane do finału Europejskich Nagród Przedsiębiorczości to inicjatywy pobudzające przede wszystkim aktywność społeczną. Mam nadzieję, że zostaną docenione również w Europie – powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas wręczenia nagród laureatom krajowego etapu konkursu Europejskich Nagród Przedsiębiorczości (ENP). Uroczystość odbyła się 18 lutego w Ministerstwie Gospodarki.

MG o produkcji przemysłowej w styczniu 2010

Produkcja sprzedana przemysłu w styczniu 2010 r. była wyższa o 8,5 proc. w stosunku do danych sprzed roku. Natomiast w porównaniu z grudniem 2009 r. zmalała o 5,4 proc. Wyniki te są lepsze od oczekiwań analityków Ministerstwa Gospodarki.

Ministrowie Polski i Mołdowy rozmawiają o rozwoju infrastruktury

W ramach wizyty w Polsce Premiera Republiki Mołdowy Vlada Filata, odbyło się spotkanie Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka z Ministrem Transportu i Infrastruktury Drogowej Mołdowy, Anatolem Salaru.

Rozwój kolejowych przewozów pasażerskich

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt był gościem specjalnym konferencji „Perspektywy rozwoju kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce. Regulacja rynku a inwestycje przewoźników”. Wiceminister podkreślił, że ze względu na oczekiwania podróżnych, organizatorzy i przewoźnicy kolejowy powinni - zgodnie z zapisami Ustawy o transporcie kolejowym - ściśle ze sobą współpracować w zakresie wzajemnego uzgadniania skoordynowania pociągów.

Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane

Terminy zwrotu części VAT na materiały budowlane zostały skrócone z sześciu do czterech miesięcy, ale będą miały zastosowanie do nowych wniosków.

Rząd chce nawiązać współpracę z brazylijskim sektorem rolniczym

Podsekretarz stanu Marian Zalewski spotkał się z gubernatorem stanu Goiás Alcides Rodrigues Filho. Celem spotkania było omówienie możliwości współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Open Finance: Fed odpina bankom kroplówkę

Fed podniósł w czwartek (18 lutego br.) dyskontową stopę procentową o 25 pkt bazowych do poziomu 0,75 proc. Główna stopa procentowa pozostaje na poziome 0,25 proc.

Polska rozwija współpracę gospodarczą z Mołdawią

Gościem ministra Marka Sawickiego w tym tygodniu był minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdowy Valeriu Cosarciuc. W spotkaniu, ze strony polskiej uczestniczył również prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik.

Polska i Mołdawia rozmawiają na temat sytuacji na rynku pracy

Podsekretarz stanu Czesława Ostrowska i podsekretarz stanu Marek Bucior spotkali się 18 lutego 2010 r. z Valentiną Buligą, minister pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny Republiki Mołdowy.

KE apeluje o pomoc finansową dla Haiti

Komisja Europejska wzywa do przeznaczenia dodatkowych 90 mln euro z funduszy nadzwyczajnych na pomoc dla dotkniętego klęską żywiołową Haiti.

Za nielegalną kratkę w aucie zwrot odliczonego VAT

Żeby uzyskać prawo do odliczenia VAT dla aut osobowych, manipulowano ich wagą. Od ubiegłego roku zjawisko mogło mieć charakter masowy. Kłopoty może mieć zarówno producent, jak i użytkownik samochodu.

Fikcyjne homologacje samochodów z kratką

Żeby uzyskać prawo do odliczenia VAT dla aut osobowych, manipulowano ich wagą. Od ubiegłego roku zjawisko mogło mieć charakter masowy. Kłopoty może mieć zarówno producent, jak i użytkownik samochodu.

Raty kredytów pójdą w górę

W lecie oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych może pójść w górę. Wszystko przez rosnące stawki Wibor, które podskoczą jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych w NBP

Optymistyczne prognozy dla rynków wschodzących

Dr Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management Ltd, uważa, że akcje spółek rynków wschodzących nadal nie są jeszcze przeszacowane. Według analiz ekspertów Franklin Templeton wyceny są obecnie mniej więcej w połowie 10-letniego przedziału historycznego.

Spadek produkcji budowlano-montażowej

Aż o ponad 15 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku spadła produkcja budowlano-montażowa w Polsce w styczniu. Po wyeliminowaniu zjawisk sezonowych, jak różnice w liczbie dni roboczych, regres nie był już tak duży i sięgnął 3,9 proc.

XX lat Krajowej Rady Sądownictwa

W dniu 18 lutego 2010 roku w Warszawie odbyły się obchody XX rocznicy istnienia Krajowej Rady Sądownictwa.

Opadły emocje po decyzji Fed

Strach po czwartkowej wieczornej decyzji Fed o podwyższeniu stopy dyskontowej był dość powszechny, ale niezbyt duży i nietrwały.

Zalety pożyczki hipotecznej

Nawet 320 tys. zł może pożyczyć na dowolny cel osoba, która dysponuje mieszkaniem wartym 400 tys. zł, pod warunkiem, że nie jest obciążone hipotecznie. W jednym banku zaciągając pożyczkę pod zastaw mieszkania, przez 10 lat można spłacać tylko odsetki. Środki na dowolny cel możemy też pozyskać ze znacznie tańszego kredytu hipotecznego pod warunkiem, że stosunkowo niedawno kupiliśmy mieszkanie za gotówkę.

Składki na emerytury pomostowe

Od 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Poniżej publikujemy wskazówki ekspertów ZUS odnośnie tej kwestii.

ZUS wypełni druki i formularze za przedsiębiorców

Począwszy od 1 marca 2010 r. płatnicy opłacający składki na własne ubezpieczenia, którzy przekazują do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej, nie będą musieli samodzielnie wypełniać formularzy ubezpieczeniowych. Dokumenty utworzą za nich pracownicy sal obsługi klientów oddziałów ZUS na podstawie informacji uzyskanych prze płatników oraz przy wspomaganiu oprogramowania KSI ZUS.

Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał indywidualną interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku porozumienia między stronami.

FED przedobrzył

O ile jeszcze można zrozumieć podwyżkę stopy dyskontowej o 25 p.b. (jest to jedno z pierwszych posunięć na drodze do zacieśniania polityki monetarnej i obecnie mało istotne – przedstawiciele FED mają w tym rację), to jednak sam fakt dokonania takiego posunięcia poza kalendarzowym terminem, czyli standardowym posiedzeniem FOMC, budzi pewne wątpliwości. I na nic nie zdadzą się tutaj tłumaczenia, iż jest to odpowiedź na poprawę warunków na rynkach finansowych, czy też tak zwany powrót do normalizacji.

Organy podatkowe poinformują odwołującego się podatnika o swoim stanowisku

Organy podatkowe, które rozpatrują odwołania podatników, miałyby ich informować o swoim stanowisku w ich sprawach - przewiduje uchwalona jednogłośnie w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa.

Szybsza wypłata zaległych pensji

Pracownicy firm porzuconych przez właścicieli mogą starać się o zaliczkę na poczet zaległych wynagrodzeń.

Zawyżone prowizje od kredytów gotówkowych

Przy kredytach gotówkowych banki liczą prowizję na różne sposoby, niekiedy na niekorzyść kredytobiorcy.

Firmy zaliczą do kosztów VAT związany ze sprzedażą premiową

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT i CIT, która ma umożliwić firmom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową. Za przyjęciem noweli głosowało 275 posłów, trzech było przeciw, 145 wstrzymało się od głosu.

Sejm znowelizował ustawy dotyczące ułatwień podatkowych

W piątek Sejm przyjął jednogłośnie nowelizacje ustaw dotyczących m.in. ułatwień dla podatników, którzy chcą świadczyć usługi na rzecz dawnych pracodawców, czy podwyższające limit wartości zwolnionych z podatku prezentów.

ZUS: wydatki na świadczenia są większe niż wpływy

Wydatki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na emerytury i renty przewyższają wpływy, ale sytuacja jest stabilna - zapewnił prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Tegoroczna dotacja z budżetu państwa dla ZUS to blisko 38 mld zł.

Dorabianie do emerytury i renty

Podleganie ubezpieczeniom społecznym osób dorabiających do emerytury lub renty zależy od rodzaju zawartej umowy lub prowadzonej działalności. Istotne jest też to, czy umowa ta lub działalność stanowi dla emeryta lub rencisty jedyny tytuł do ubezpieczeń.

Szybsza wypłata zaległych pensji

Pracownicy firm porzuconych przez właścicieli mogą starać się o zaliczkę na poczet zaległych wynagrodzeń.

Już rok trwa hossa na giełdach

Mija rok od dnia, w którym odwróciła się tendencja panująca na rynkach finansowych. Nadarza się więc okazja, aby podsumować wydarzenia na rynku walutowym i giełdowym.

PE o skanerach w portach lotniczych

Parlament Europejski podczas sesji plenarnej 10 lutego 2010 r. przeprowadził debatę w sprawie zastosowania skanerów ciała wykorzystujących technologię promieni rentgenowskich do wykrywania przedmiotów ukrywanych przez pasażerów podczas kontroli w portach lotniczych.

Uwaga na niezapowiadane kontrole w firmach

Inspekcja Pracy nie będzie musiała zapowiadać kontroli w przedsiębiorstwach, nawet jeśli prowadzą one wyłącznie działalność usługową.

FED zaskakuje rynki

W czwartek (18 lutego br.) inwestorzy stali przed trudnym zadaniem, spływające w trakcie dnia doniesienia makroekonomiczne były gorsze od prognoz. Liczba bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu była wyższa od oczekiwań, podobnie jak odczyt dotyczący inflacji PPI (w cenach producentów).

Racjonalizacja gospodarowania zapasami - przyczyny tworzenia i wielkość zapasów

Skumulowanie nieprawidłowych zapasów towarowych może zagrażać dalszemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Tyle teoria, czasami materializująca się w praktyce. A jaka jest praktyka?

REKLAMA