REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FED zaskakuje rynki

Maciej Dyja
Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek (18 lutego br.) inwestorzy stali przed trudnym zadaniem, spływające w trakcie dnia doniesienia makroekonomiczne były gorsze od prognoz. Liczba bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu była wyższa od oczekiwań, podobnie jak odczyt dotyczący inflacji PPI (w cenach producentów).

Jedynie publikacja indeksu Fed z Filadelfii (wynik przebił prognozy) przed końcem sesji w Europie pozwoliła zapisać czwartkowe notowania na korzyść kupujących. Główne indeksy na giełdach we Frankfurcie, Londynie i Paryżu zyskały poniżej 1 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Niestety sytuacja na GPW wyglądała wczoraj dużo gorzej, indeks WIG20 nie przebił w środę istotnego oporu na poziomie 2290 punktów, co zemściło się w dniu wczorajszym. Czwartkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu dużych spółek o 1,37 proc., do czego w dużej mierze przyczyniła się słaba postawa sektora bankowego. W ślad za naszym parkietem podążał także złoty, który stracił wczoraj do dolara (cena wzrosła do 2,93 zł) oraz euro (kurs znalazł się na poziomie 3,99 zł).

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, indeks S&P500 zyskał na zamknięciu 0,66 proc. Można jednak śmiało powiedzieć, że najciekawsze wydarzyło się dopiero wieczorem, kiedy to FED poinformował o podwyższeniu stopy dyskontowej z 0,5 proc. do 0,75 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać, w handlu posesyjnym tracił sektor bankowy, a dziś rano spadały rynki azjatyckie. Japoński indeks NIKKEI stracił ponad 2 proc. Informacje zza Oceanu wpłynęły na umocnienie dolara, co przełożyło się na spadki cen surowców.

Decyzja FED okazała się zaskakująco o tyle, że analitycy oczekiwali podwyżki stopy dyskontowej dopiero na marcowym posiedzeniu. Szybsza decyzja niesie za sobą ryzyko, że zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne całego świata może nastąpić wcześniej niż pierwotnie zakładano. Wiedzą o tym również gracze, co pokazało dzisiejsze zachowanie rynków azjatyckich.

Scenariusz na piątek wydaje się być tylko jeden, można spodziewać się spadków indeksów. W średnim terminie korekta ostatnich zniżek zdaje się również dobiegać końca, tak więc można spodziewać się, że na giełdach w następnych tygodniach będziemy obserwowali powrót trendu spadkowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA