| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > FED zaskakuje rynki

FED zaskakuje rynki

W czwartek (18 lutego br.) inwestorzy stali przed trudnym zadaniem, spływające w trakcie dnia doniesienia makroekonomiczne były gorsze od prognoz. Liczba bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu była wyższa od oczekiwań, podobnie jak odczyt dotyczący inflacji PPI (w cenach producentów).

Jedynie publikacja indeksu Fed z Filadelfii (wynik przebił prognozy) przed końcem sesji w Europie pozwoliła zapisać czwartkowe notowania na korzyść kupujących. Główne indeksy na giełdach we Frankfurcie, Londynie i Paryżu zyskały poniżej 1 proc.

Niestety sytuacja na GPW wyglądała wczoraj dużo gorzej, indeks WIG20 nie przebił w środę istotnego oporu na poziomie 2290 punktów, co zemściło się w dniu wczorajszym. Czwartkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu dużych spółek o 1,37 proc., do czego w dużej mierze przyczyniła się słaba postawa sektora bankowego. W ślad za naszym parkietem podążał także złoty, który stracił wczoraj do dolara (cena wzrosła do 2,93 zł) oraz euro (kurs znalazł się na poziomie 3,99 zł).

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, indeks S&P500 zyskał na zamknięciu 0,66 proc. Można jednak śmiało powiedzieć, że najciekawsze wydarzyło się dopiero wieczorem, kiedy to FED poinformował o podwyższeniu stopy dyskontowej z 0,5 proc. do 0,75 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać, w handlu posesyjnym tracił sektor bankowy, a dziś rano spadały rynki azjatyckie. Japoński indeks NIKKEI stracił ponad 2 proc. Informacje zza Oceanu wpłynęły na umocnienie dolara, co przełożyło się na spadki cen surowców.

Decyzja FED okazała się zaskakująco o tyle, że analitycy oczekiwali podwyżki stopy dyskontowej dopiero na marcowym posiedzeniu. Szybsza decyzja niesie za sobą ryzyko, że zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne całego świata może nastąpić wcześniej niż pierwotnie zakładano. Wiedzą o tym również gracze, co pokazało dzisiejsze zachowanie rynków azjatyckich.

Scenariusz na piątek wydaje się być tylko jeden, można spodziewać się spadków indeksów. W średnim terminie korekta ostatnich zniżek zdaje się również dobiegać końca, tak więc można spodziewać się, że na giełdach w następnych tygodniach będziemy obserwowali powrót trendu spadkowego. 

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Czytaj także

Ekspert:

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK