REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Judyta Boroń

REKLAMA

REKLAMA

Zima trwa już trzeci miesiąc i nie zanosi się żeby miała się szybko skończyć. Czy dostaliście już rachunek za ogrzewanie? Koszt ogrzewania to główny wydatek dla tych osób, które są rozliczane na podstawie liczników, co dotyczy znacznej większości z nas.

Ci, którzy mieszkają w blokach mają wspomniane liczniki, posiadacze domków jednorodzinnych płacą za olej opałowy, gaz lub paliwo stałe (węgiel, miał, drewno). Gdy za oknem średnia temperatura waha się w okolicach minus 10 stopni Celsjusza odczuwa to nasza kieszeń. W okresie zimowym ogrzewanie jest głównym kosztem, jeśli udałoby się ten koszt ograniczyć, oszczędności w budżecie domowym byłyby znaczne.

REKLAMA

Jak się do tego zabrać?

1. Nigdy nie susz prania na grzejnikach,

2. Zwróć uwagę na rozstawienie mebli, czy nie hamują przepływu powietrza, zatrzymując tym samym dopływ ciepłego powietrza?

3. Jeśli masz stare drewniane okna, wymień je jak najszybciej na nowe. Jeśli nie stać Cię na to, pamiętaj o tym żeby zanim nadejdą zimne dni uszczelnić je gumowymi uszczelkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Nie zostawiaj rozszczelnionych okien. Jeśli w pomieszczeniu brakuje świeżego powietrza, otwórz okno szeroko, ale na kilka minut a potem zamknij je szczelnie. Ciągłe rozszczelnienie to ogromne straty energii.

REKLAMA

5. Jeśli mieszkasz w bloku, Twoje drzwi wyjściowe prawdopodobnie prowadzą na ciepłą klatkę schodową ale jeśli mieszkasz w domu to drzwi są równie ważne jak okna jeśli chodzi o utraty energii cieplnej. Przez nieszczelne drzwi może uciekać bardzo dużo ciepła. Sprawdź koniecznie czy Twoje drzwi są szczelne.

6. Nigdy nie ustawiaj na minimum grzejników jak wyjeżdżasz na dłużej. Podczas nieobecności domowników ustaw temperaturę na minimum 15 stopni. Utrzymywanie niższej temperatury sprawi, że pomieszczenia się wyziębią i do ich ogrzanie będzie potrzeba dużo energii, na tyle dużo że oszczędności które powstały podczas naszej nieobecności zostaną skonsumowane. Poza tym w wychłodzone pomieszczenia chłoną wilgoć i może się okazać że w łazience, przy balkonie lub oknach może pokazać się grzyb lub pleśń, którą zwalczyć później będzie bardzo trudno.

7. Reguluj ogrzewanie, dostosowując je do potrzeb i częstotliwości użytkowania pomieszczeń. Najwyższa temperatura powinna być utrzymywana w łazience, około 25 stopni. W pokoju dziennym, w którym spędzamy większość czasu oraz w pokoju dziecinnym powinno być między 20 a 21 stopni. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza.

Oszczędności na ogrzewaniu są korzystne dla budżetu domowego i dla środowiska naturalnego. Spalanie, które jest niezbędne do wytworzenia energii cieplnej generuje emisję dwutlenku węgla. Myślmy o swojej kieszeni i środowisku naturalnym- oszczędzajmy jedno i drugie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA