reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron

Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał indywidualną interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku porozumienia między stronami.

Interpretacja dotyczyła sytuacji, w której wnioskodawczyni, mająca miejsce zamieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie budowy autostrady, poniosła szkodę w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi w postaci częściowego zniszczenia należącego do niej i jej współmałżonka budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego.
Wnioskodawczyni podpisała porozumienie ze spółką budującą autostradę, na mocy którego spółka zobowiązała się do odbudowania konstrukcji budynku na swój koszt oraz do wypłaty odszkodowania, obejmującego kwoty na dalszy remont budynku i na pokrycie kosztów wyjazdu wnioskodawczyni na czas remontu.

Ustawowe regulacje

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano formy odszkodowań podlegające zwolnieniu z opodatkowania. Jednak, w ocenie organu podatkowego do odszkodowania, przysługującego wnioskodawczyni z tytułu uszkodzenia budynków, nie można zastosować przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniających do skorzystania ze zwolnienia.

Zobacz: Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez podwładnego?

Argumentacja organu podatkowego

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił uwagę, że kwota ww. odszkodowania wynika z ustaleń zawartych pomiędzy stronami i ma charakter czysto umowny, a jedynie odszkodowanie otrzymane na podstawie ugody sądowej podlega zwolnieniu z opodatkowania.

W interpretacji podkreślono, że tylko niektóre, wyraźnie wymienione w przepisach ustawy, formy odszkodowania podlegają zwolnieniu od podatku. Do tych form nie można zaliczyć odszkodowania uzyskanego w wyniku porozumienia lub ugody stron. Korzystanie z każdej z preferencji podatkowych, w tym zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji.

Podsumowanie

Interpretacja podatkowa rozwiała wątpliwości, czy odszkodowanie uzyskane na podstawie porozumienia lub ugody pomiędzy stronami podlega zwolnieniu od podatku dochodowego. Należy się jednak zastanowić, czy aż takie różnicowanie opodatkowania odszkodowania osób znajdujących się w podobnej sytuacji jest słuszne. Przecież porozumienia i ugody zawierane pomiędzy stronami, a bez pośrednictwa sądów, powinny być właśnie promowane. Natomiast obowiązujące przepisy prawne, co potwierdza ww. interpretacja, nie zachęcają do rezygnacji z drogi sądowej i polubownego załatwiania sporów.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W interpretacji podkreślono, że tylko niektóre, wyraźnie wymienione w przepisach ustawy, formy odszkodowania podlegają zwolnieniu od podatku.
W interpretacji podkreślono, że tylko niektóre, wyraźnie wymienione w przepisach ustawy, formy odszkodowania podlegają zwolnieniu od podatku.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama