REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Współpraca z agencją SEO - przewodnik
Współpraca z agencją SEO - przewodnik
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

Na czym polega współpraca z agencją SEO?

Współpraca z agencją SEO może przybierać różne formy, w zależności od potrzeb firmy. Można zdecydować się na:

REKLAMA

  • usługi jednorazowe – takie jak audyty, analizy, consulting, czy tworzenie planów contentowych. W tym przypadku model współpracy jest prosty – agencja świadczy usługę na podstawie umowy, a po jej wykonaniu drogi obu stron najczęściej się rozchodzą.
  • stałą obsługę abonamentową – czyli pozycjonowanie, które obejmuje różnorodne działania, takie jak pozyskiwanie linków, tworzenie treści, analizę wyników, przygotowywanie wytycznych do zmian na stronie, a czasem także ich bezpośrednie wprowadzanie. Nie musi być to obsługa w pełnym zakresie, a cykliczne konsultacje, content plany, treści czy same linki. Agencja wykonuje te działania w ramach określonego budżetu w rozliczeniu miesięcznym.

Kiedy sprawdzają się poszczególne modele? Jeśli dysponujesz własnym zespołem SEO lub zajmujesz się pozycjonowanie na własną rękę, ale potrzebujesz wsparcia, usługi jednorazowe pomogą Ci w rozwiązywaniu problemów czy określaniu najkorzystniejszego kierunku działania. Natomiast jeśli nie chcesz zatrudniać wewnętrznych specjalistów, ani samodzielnie zgłębiać tajników pozycjonowania, obsługa abonamentowa będzie najlepszą opcją.

Sposoby rozliczania się z agencją SEO

Jakie są sposoby rozliczania się za usługi stosowane przez agencje?

  • Opłata abonamentową – najczęściej spotykany model, gdzie agencja zobowiązuje się do określonego, powtarzalnego zakresu działań. Taka współpraca powinna być oparta na transparentnych warunkach, przejrzystej umowie, wspólnie ustalanych celach oraz regularnym raportowaniu. Jest to model, który najlepiej odpowiada realiom SEO, gdzie zmienność rynkowa jest duża.
  • Time & material – czyli model częściej stosowany przez freelancerów, który polega na rozliczaniu godzin pracy specjalisty i ewentualnych wydatków na projekt zamiast zryczałtowanej kwoty. Choć rzadko spotykane, może być korzystne przy bardziej niestandardowych zleceniach.
  • Rozliczenie za pozycje – model popularny lata temu, dziś rzadziej spotykany z powodu skomplikowanego rynku SEO. Agencje mogą go stosować w prostych niszach, gdzie osiągnięcie wysokich pozycji jest przewidywalne i mniej kosztowne.
  • Prowizja od sprzedaży – spotykany raczej w afiliacyjnym SEO, gdzie agencja otrzymuje wynagrodzenie w postaci procentu od sprzedaży wygenerowanej dzięki jej działaniom. Jest to model ryzykowny dla agencji, gdyż nie mają pełnej kontroli nad czynnikami sprzedażowymi po stronie klienta.

Jak wygląda współpraca?

Współpraca z agencją SEO to proces wieloetapowy, który zaczyna się od wnikliwej analizy Twojej strony oraz działań konkurencji. Na podstawie tych analiz agencja opracowuje strategię działania, która jest uzgadniana z klientem. Następnie plan ten jest realizowany i regularnie monitorowany, aby wykryć i skorygować wszelkie nieprawidłowości.

Główne etapy współpracy z agencją SEO obejmują:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • analizę początkową – polegającą na zrozumieniu stanu wyjściowego strony, jej mocnych i słabych stron, oraz analizie działań podejmowanych przez konkurencję,
  • opracowanie strategii – czyli wspólne ustalenie celów, dobór odpowiednich narzędzi i metod działania,
  • realizację działań – wdrożenie wytycznych optymalizacyjnych na stronie, budowa profilu linków, tworzenie treści, itp.,
  • monitorowanie i raportowanie – stałe śledzenie wyników, analiza efektywności i regularne raportowanie postępów klientowi.

REKLAMA

Agencja SEO powinna być nie tylko wykonawcą, ale także doradcą, który dostarcza merytorycznego wsparcia i tłumaczy wszelkie zawiłości procesu SEO. Oczekuj więc, że agencja będzie wyjaśniać swoje działania, odpowiadać na pytania i dostarczać jasne i klarowne wytyczne, uwzględniające specyfikę Twojego biznesu.

To, jak dokładnie wyglądać będzie współpraca, zależy od wzajemnych oczekiwań i ustalonego podziału prac. Każdy projekt jest inny, a osiągnięcie założonych celów może wymagać zróżnicowanego podejścia.

DGP subskrypcja na miesiąc 

Co warto wiedzieć o współpracy z agencją 

Decydując się na współpracę z agencją SEO, warto poznać jej wewnętrzne procesy i dostosować model współpracy do specyfiki działania Twojej firmy. Każda agencja może pracować w oparciu o inne cykle, np. miesięczne lub tygodniowe, co może wpływać na harmonogramy realizacji zadań i sposób raportowania.

Na początku współpracy z agencją SEO warto ustalić:

  • zakres działań – ustal, jakie konkretne działania agencja podejmie w ramach umowy – czy będą to jedynie wytyczne, czy agencja będzie również wprowadzać zmiany na stronie.
  • kto będzie odpowiedzialny za przygotowanie treści – Ty bądź Twój copywriter czy agencja,
  • cykl raportowania – dowiedz się, jak często agencja będzie raportować postępy i jakie dane będą uwzględniane w raportach.
  • komunikacja – sprecyzuj, jak będzie przebiegać komunikacja – regularne spotkania, maile, raporty,
  • plan działania – jakie zadania przewiduje agencja, kto będzie odpowiedzialny za ich wykonanie i w jakim czasie.

Dokładne omówienie tych aspektów pozwoli uniknąć nieporozumień, co zapewni sprawną i efektywną współpracę, a także pozwoli uniknąć frustracji wynikającej z różnic w procesach działania.

Współpraca z agencją SEO to inwestycja, która może przynieść znaczne korzyści w postaci zwiększonej widoczności strony i lepszych wyników sprzedaży. Kluczowe jest jednak zrozumienie, na czym taka współpraca polega, czego można się spodziewać oraz jak dostosować model współpracy do specyfiki własnej firmy. Dzięki temu zapewnisz, że działania SEO będą efektywne, a współpraca z agencją – satysfakcjonująca.

Źródło informacji: Takaoto.pro

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA