REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szkolenie specjalistyczne

Szkolenie polegające na przekazywaniu wiedzy głównie i bezpośrednio związanej z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracy w danym przedsiębiorstwie oraz na przekazywaniu umiejętności, których wykorzystanie w innym przedsiębiorstwie lub obszarze zatrudnienia jest możliwe tylko w ograniczonym stopniu lub w ogóle nie jest możliwe. Podstawowym kryterium decydującym o uznaniu danego szkolenia za ogólne lub specjalistyczne jest nie zakres merytoryczny lub program szkolenia, lecz możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w innych miejscach pracy lub na innych polach aktywności zawodowej.

Szkolenie ogólne

Szkolenie polegające na przekazywaniu wiedzy, która nie jest wyłącznie lub głównie związana z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracy, lecz przekazuje umiejętności, które można wykorzystać w innym przedsiębiorstwie lub obszarze zatrudnienia (np. szkolenia z języków obcych, zarządzania, szkolenia psychologiczne i z obsługi podstawowego pakietu biurowego jak również szkolenia z zakresu komercjalizacji wiedzy, obsługi określonych programów finansowo-księgowych, mechanicznej obróbki drewna itd).

Majówka na własnej działce

Zakup działki rekreacyjnej może być stosunkowo łatwym przedsięwzięciem w porównaniu z wynajęciem domku, czy pokoju podczas długiego weekendu. Wystarczy kilkanaście tysięcy, aby spędzić majówkę na swoim. Warto już dziś pomyśleć o zakupie działki rekreacyjnej aby uniknąć gorączkowych poszukiwań za rok.

Zarządzaj swoją kuchnią wydajniej

Czy wiesz, że samo to, że przykryjesz garnek przykrywką zmniejszy zużycie energii o około 7%?
Jest jeszcze kilka innych sposobów na to, żeby codzienna praca w kuchni mniej obciążała budżet domowy.

REKLAMA

Uprzejmość w pismach

Przygotowując pismo należy pamiętać, że ma ono przynieść pewien efekt stąd w każdym dokumencie powinny być używane zwroty grzecznościowe, np. Szanowni Państwo czy Z poważaniem.

Zasady formułowania treści

Formułowanie treści powinno opierać się na określonych zasadach. Redagując pismo służbowe stosujemy styl urzędowy.

Segregacja pism

Do sekretariatu wpływa korespondencja o różnym charakterze. Segregacja pism jest jednym z obowiązków asystenta zarządu. Dokumenty, które trafiają do biura można podzielić na kilka rodzajów.

Jak poradzić sobie z nadgorliwym szefem?

Nie można zaprzeczyć, że w niektórych przedsiębiorstwach nadgorliwy szef stał się drugim co do ważności (pierwsze to telefon) źródłem zakłóceń toku pracy. Poza tym zakłócenia powodowane przez szefa mają jedną poważną wadę: telefon można przełączyć na automatyczną sekretarkę, tego samego nie da się zrobić z szefem.

REKLAMA

Grecja w centrum uwagi

Uwagę inwestorów w Europie coraz bardziej przykuwa rynek papierów dłużnych Grecji. Kurs greckich obligacji szybko spada.

W spółce menadżerskiej nie rozliczysz się jak przedsiębiorca

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął 26 kwietnia 2010 r. uchwałę (sygn. akt II FPS 10/09), że wspólnicy spółki jawnej świadczącej usługi zarządzania przedsiębiorstwem nie mogą rozliczać się podatkiem liniowym, a zatem nie mogą też ustalać kosztów jak przedsiębiorcy.

Poprawa nastrojów na GPW

Początek tego tygodnia przyniósł zdecydowaną poprawę nastrojów na warszawskim parkiecie i udaną próbę powrotu do tendencji wzrostowej.

Jak ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującą od 1 kwietnia 2010 r.

Płatnicy składek muszą ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka będzie ich obowiązywać przez najbliższy rok składkowy, tj. od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r. Pierwsze składki w nowo ustalonej wysokości należy opłacić za kwiecień w maju br.

e-PIT też składa się do właściwego urzędu

Podatnik, który chce złożyć PIT drogą elektroniczną, musi w zeznaniu wpisać urząd skarbowy według miejsca zamieszkania. Gdy się pomyli, urzędnicy muszą ustalić właściwy urząd i przesłać e-PIT.

Nie należy likwidować odrębnych sądów gospodarczych

Procedura odrębnych postępowań gospodarczych jest dla przedsiębiorców sporym obciążeniem, dlatego trzeba brać pod uwagę ich likwidację. Nie należy jednak likwidować odrębnych sądów gospodarczych.

Amortyzacja samochodu kupionego na kredyt

Jestem tzw. małym podatnikiem. Moje przychody za zeszły rok wyniosły niecałe 500 000 zł. W lutym br. kupiłem samochód „z kratką”. Auto zostało kupione na kredyt. Ze swoich środków dokonałam wpłaty 35% wartości auta. Jednym z zabezpieczeń spłaty kredytu jest przewłaszczenie własności samochodu na bank. Czy w takim przypadku mogę skorzystać z jednorazowej amortyzacji?

Jak ma dochodzić swoich praw wierzyciel firmy, której upadłość ogłosił zagraniczny sąd

Jesteśmy rodzinną firmą zajmującą się produkcją bardzo małych łożysk. 90 procent naszej produkcji odbierała ABC sp. z o.o. należąca do międzynarodowego koncernu ABC z siedzibą w Madrycie. W ostatnim czasie dwie nasze faktury nie zostały zapłacone. Firma ABC sp. z o.o. nie odpowiadała na moje maile ani telefony. Udałem się osobiście do ich siedziby. Tam dowiedziałem się, że hiszpański sąd ogłosił upadłość ABC sp. z o.o. i teraz ja mam zgłosić moją wierzytelność do hiszpańskiego syndyka (Sindicos) z siedzibą w Madrycie. Czy to możliwe? Jak mam bronić swoich interesów? Moje wierzytelności są zabezpieczone zastawem rejestrowym na maszynie ABC sp. z o.o. znajdującej się w Polsce.

ZUS: korekta błędnych dokumentów do 30 kwietnia

30 kwietnia upływa termin weryfikacji i korekt dokumentów złożonych w ZUS przez przedsiębiorców, a dotyczących rozliczania składek za 2009 r. - przypomniał w przesłanym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podatnicy mają czas do piątku na rozliczenie z fiskusem

W sobotę w całym kraju pracowały urzędy skarbowe. Część podatników wykorzystało ten dzień na złożenie rozliczeń podatkowych. Ci, którzy nie zdążyli, mają czas do końca kwietnia.

Nie stawiajmy krzyżyka na euro

Jeszcze nie tak dawno stawiano krzyżyk na dolarze. Teraz przyszedł czas na euro. I w jednym, i w drugim przypadku na pisanie epitafium jest chyba nieco zbyt wcześnie. Trzeba zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, jednak należy mieć też świadomość różnicy między medialną retoryką a realną oceną rzeczywistości.

Wniosek o dofinansowanie projektu

Dokument przedkładany przez potencjalnego beneficjenta do instytucji wdrażającej w celu uzyskania środków finansowych na realizację projektu w ramach programu.

Jak zorganizować pracę w biurze?

Zadania jakie masz do wykonania zajmują ci dwa razy więcej czasu niż powinny. Stos papierów na biurku powiększa się i na dodatek spóźniasz się na spotkania z klientami. Jeżeli czujesz, że ogarnia cię chaos w pracy – najwyższy czas to zmienić.

Dodatkowe darmowe konta oszczędnościowe do rachunku

Banki coraz dołączają do rachunków osobistych darmowe konta oszczędnościowe. Sprawdziliśmy, czy jest to opłacalne dla klienta.

Wkład własny

Określona w umowie o dofinansowanie projektu albo decyzji część nakładów ponoszonych przez beneficjenta na jego realizację, niepodlegająca zwrotowi.

Umowa o dofinansowanie

Umowa cywilno–prawna o charakterze adhezyjnym zawarta pomiędzy beneficjentem pomocy publicznej oraz właściwą instytucją, określająca prawa i obowiązki stron umowy, jak również podstawowe parametry i zasady realizacji projektu, w tym: wielkość dofinansowania, cele i wskaźniki projektu, jego trwałość oraz zasady informowania opinii publicznej o współfinansowaniu projektu ze środków publicznych. W skład umowy wchodzi wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami.

Trwałość projektu

Zasada (obowiązek) powstrzymania się od poddawania projektu tzw. zasadniczym modyfikacjom w ciągu 5 lat (w przypadku MŚP – 3 lat) od jego zakończenia.

Studium wykonalności

Studium przeprowadzone w fazie formułowania projektu, weryfikujące, czy dany projekt ma dobre podstawy do realizacji i czy odpowiada potrzebom przewidywanych beneficjentów. Studium powinno stanowić plan projektu. Muszą w nim zostać określone i krytycznie przeanalizowane wszystkie szczegóły operacyjne jego wdrażania, a więc uwarunkowania handlowe, techniczne, finansowe, ekonomiczne, instytucjonalne, społeczno-kulturowe oraz związane ze środowiskiem naturalnym. Studium wykonalności pozwala na określenie rentowności finansowej i ekonomicznej, a w rezultacie tworzy jasne uzasadnienie celu realizacji projektu.

Refundacja wydatków

Jeden ze sposobów wypłaty otrzymanego wsparcia, polegający na refundacji poniesionych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w formie płatności pośrednich i płatności końcowej.

Rozpoczęcie realizacji inwestycji

W przypadku projektów inwestycyjnych za rozpoczęcie realizacji uznaje się dzień rozpoczęcia robót budowlanych lub dzień zaciągnięcia pierwszego zobowiązania beneficjenta (zamówienie towarów lub usług związanych z realizacją projektu). Nie są rozpoczęciem realizacji czynności podejmowane w ramach działań przygotowawczych (np. opracowanie studium wykonalności, usługi doradcze, analizy przygotowawcze).

Jak koledzy mogą odebrać Twoją nadgorliwość?

Przychodzić jako pierwszy i wychodzić jako ostatni - ten sposób działania przyczynia się do pogorszenia stosunków między wszystkimi kolegami w pracy.

Prace rozwojowe

Prace służące wykorzystaniu wiedzy i umiejętności na potrzeby planowania produkcji, projektowania nowych produktów lub usług. Obejmują także przygotowanie dokumentacji, która jest niezbędna dla skutecznego wdrożenia w życie rezultatów realizacji projektów np. prototypów urządzeń.

Płatność zaliczkowa

Jeden ze sposobów wypłaty otrzymanego wsparcia. Dofinansowanie wypłacane jest w formie zaliczki (jednej lub kilku transzach) i refundacji poniesionych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Warunkiem koniecznym do jej otrzymania jest ustanowienie i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązania.

Mapa pomocy regionalnej

Określa pułap dopuszczalnej maksymalnej pomocy publicznej na inwestycje, jaka może być przyznana na terenie poszczególnych obszarów kraju.

Płatność zaliczkowa

Jeden ze sposobów wypłaty otrzymanego wsparcia. Dofinansowanie wypłacane jest w formie zaliczki (jednej lub kilku transzach) i refundacji poniesionych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Warunkiem koniecznym do jej otrzymania jest ustanowienie i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązania.

Mikroprzedsiębiorstwo

Przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 pracowników oraz którego jego roczny obrót nie przekracza 2 milionów EUR lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów EUR.

Ranking lokat terminowych - kwiecień 2010 r

Wśród reklam produktów bankowych wciąż widać dużo promocji kont oszczędnościowych. W dalszym ciągu interesująca jest oferta lokat terminowych.

Małe przedsiębiorstwo

Przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników oraz którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów EUR (pełną definicję zawiera załącznik nr 1 do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 364/2004 z dnia 25 lutego 2004 roku zmieniającego Rozporządzenie (WE) nr 70/2001 i rozszerzającego jego zakres w celu włączenia pomocy dla B+R).

Kwalifikowalność projektu

Projekt jest kwalifikowalny, czyli może zostać zatwierdzony do współfinansowania ze środków funduszy Europejskich, jeśli jest zgodny z wymogami danego funduszu i z politykami wspólnotowymi oraz jest spójny z zatwierdzonym programem i spełnia szczegółowe kryteria określone dla danego działania w uszczegółowieniu programu. Kwalifikowalność projektu badana jest na etapie oceny wniosku o dofinansowanie. Przykładowe typy projektów, które mogą otrzymać wsparcie ze środków unijnych zawiera uszczegółowienie dla danego programu operacyjnego.

Naucz się odmawiać w pracy

Czy należysz do ludzi, którzy nie potrafią powiedzieć „nie”, gdy miły kolega stoi przed Tobą z bezradnym wzrokiem i nie wie, gdzie może znaleźć akta „Alei Zamkowej”? Jeśli tak, to czas najwyższy by to zmienić. Osoba, która jest asertywna w pracy ma adekwatne podejście do wykonywanych obowiązków.

Konkurs zamknięty

Konkurs organizowany cyklicznie tzn. wnioski przyjmowane są w określonym czasie (podczas tzw. rund, między wyznaczonymi datami otwarcia i zamknięcia naboru). Wybór projektów w tym trybie następuje w wyniku przeprowadzenia naboru i oceny wniosków o dofinansowanie na podstawie listy rankingowej.

Konkurs otwarty

Konkurs mający charakter ciągły tzn. wnioski są przyjmowane i oceniane w kolejności wpływania, aż do wyczerpania środków alokacji na dany rok lub do zamknięcia konkursu przez instytucję.

Instytucja wdrażająca (IW)

Podmiot publiczny lub prywatny odpowiedzialny za realizację części lub całości priorytetów programu operacyjnego na podstawie odpowiedniego porozumienia lub umowy. W zależności od specyfiki danego programu to zazwyczaj instytucja wdrażająca, nazywana również instytucją pośredniczącą II stopnia jest odpowiedzialna za nabór i ocenę wniosków o dofinansowanie.

Instytucja pośrednicząca (IP)

Każdy podmiot lub instytucja publiczna lub prywatna, za której działalność instytucja zarządzająca ponosi odpowiedzialność lub wykonująca obowiązki w imieniu takiej instytucji w odniesieniu do beneficjentów realizujących projekty.

Innowacja produktowa

Wszelkie zmiany polegające na udoskonaleniu wyrobu już wytwarzanego przez przedsiębiorstwo, bądź na rozszerzeniu struktury asortymentowej o nowy produkt, którego cechy technologiczne lub przeznaczenie różnią się znacząco od uprzednio wytwarzanych.

Innowacja procesowa

Wszelkie zmiany polegające na udoskonaleniu nowych lub znacząco udoskonalonych metod wytwarzania, w tym sposób docierania z produktem do odbiorców.

Innowacja organizacyjna

Obejmuje wprowadzenie znaczących zmian w strukturach organizacyjnych, wdrożenie zaawansowanych technik zarządzania, wdrożenie nowych lub znaczących strategii.

Ranking kont oszczędnościowych - kwiecień 2010 r

Kwiecień przyniósł duże zmiany w ofercie kont oszczędnościowych banków. W rankingu pojawia się nowy bank – DnB Nord oferujący oprocentowanie środków na koncie 5%.

Innowacyjność

Zdolność przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania innowacji oraz faktyczna umiejętność wprowadzania nowych i zmodernizowanych wyrobów, nowych lub zmienionych procesów technologicznych lub organizacyjno-technicznych.

Generator wniosków

Program komputerowy służący wypełnianiu i drukowaniu wniosków o dofinansowanie lub innych, dostępny za pomocą Internetu.

E-biznes

Typ prowadzenia działalności gospodarczej przy wykorzystaniu technologii informacyjnych, w szczególności za pośrednictwem sieci Internet.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)

Jeden z funduszy europejskich, ze środków którego są wypłacane dotacje dla przedsiębiorców. Jego zadaniem jest zmniejszanie dysproporcji rozwojowych pomiędzy regionami krajów należących do Unii Europejskiej. Fundusz ten udziela wsparcia na inwestycje produkcyjne, rozwój infrastruktury, lokalne inicjatywy rozwojowe itd.

REKLAMA