REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grecja w centrum uwagi

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Uwagę inwestorów w Europie coraz bardziej przykuwa rynek papierów dłużnych Grecji. Kurs greckich obligacji szybko spada.

REKLAMA

O tym, że rynki wyceniają najgorszy z możliwych scenariuszy dla Grecji, świadczyć może rentowność obligacji dwuletnich: jeszcze tydzień temu wynosiła ona ok. 7 proc., obecnie inwestorzy domagają się premii za ryzyko na poziomie 13 proc. proc. Droga od złożenia wniosku o aktywację pakietu pomocowego do faktycznej wypłaty pieniędzy nie jest usłana różami: Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje przedstawienia planu reform, który, co nie bez znaczenia w przypadku Grecji, ma być wiarygodny i realistyczny. Ponadto poszczególne kraje strefy euro muszą zgodzić się na dwustronne pożyczki, a to utrudnia walkę z czasem, bo chcąc uniknąć restrukturyzacji długu wymagalnego 19 maja (ponad 8 mld euro), Grecja musi zadbać o dopełnienie wszystkich formalności przed 7 maja. Kurs euro wrócił w okolice ostatnich dołków (1,332 USD).

REKLAMA

Dane makroekonomiczne oraz wyniki publikowane przez spółki w zdecydowanej większości dostarczają obecnie argumentów optymistom. We wtorek ekonomiści oczekują, że indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller wzrósł w lutym, a nastroje konsumentów w kwietniu uległy poprawę. W Europie przed sesją bardzo dobre wyniki zaprezentował Deutsche Bank, który zarobił w pierwszym kwartale 1,76 mld euro (oczekiwano 1,3 mld euro), a w całym 2010 r. planuje zarobić ok. 10 mld euro. Podobną tendencję można dostrzec wśród amerykańskich spółek i większości globalnych korporacji - blisko 80 proc. spośród tych, które już opublikowały wyniki mają, pozytywnie zaskoczyły inwestorów i pokonały oczekiwania analityków. We wtorek wiele emocji dostarczą zeznania władz Goldman Sachs w sprawie zarzutów Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Wskaźniki makroekonomiczne

Na krajowym rynku końca dobiegają zapisy na akcje PZU. Rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie RPP nie przyniesie zmian kosztu pieniądza, ale ważne będzie czy członkowie Rady utrzymają dotychczasową sprzeczną z działaniami banku centralnego retoryką. Z jednej strony zapowiadane są bowiem z podwyżki stóp procentowych w drugiej połowie roku (zachęta dla inwestorów zagranicznych do zakupu aktywów w złotych), a z drugiej strony NBP nie wyklucza kolejnych interwencji mających osłabić polską walutę.

Na GPW, podobnie jak na większości zachodnioeuropejskich parkietów, indeksy rozpoczęły dzień od ok. półprocentowych spadków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA