| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Grecja w centrum uwagi

Grecja w centrum uwagi

Uwagę inwestorów w Europie coraz bardziej przykuwa rynek papierów dłużnych Grecji. Kurs greckich obligacji szybko spada.

O tym, że rynki wyceniają najgorszy z możliwych scenariuszy dla Grecji, świadczyć może rentowność obligacji dwuletnich: jeszcze tydzień temu wynosiła ona ok. 7 proc., obecnie inwestorzy domagają się premii za ryzyko na poziomie 13 proc. proc. Droga od złożenia wniosku o aktywację pakietu pomocowego do faktycznej wypłaty pieniędzy nie jest usłana różami: Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje przedstawienia planu reform, który, co nie bez znaczenia w przypadku Grecji, ma być wiarygodny i realistyczny. Ponadto poszczególne kraje strefy euro muszą zgodzić się na dwustronne pożyczki, a to utrudnia walkę z czasem, bo chcąc uniknąć restrukturyzacji długu wymagalnego 19 maja (ponad 8 mld euro), Grecja musi zadbać o dopełnienie wszystkich formalności przed 7 maja. Kurs euro wrócił w okolice ostatnich dołków (1,332 USD).

Dane makroekonomiczne oraz wyniki publikowane przez spółki w zdecydowanej większości dostarczają obecnie argumentów optymistom. We wtorek ekonomiści oczekują, że indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller wzrósł w lutym, a nastroje konsumentów w kwietniu uległy poprawę. W Europie przed sesją bardzo dobre wyniki zaprezentował Deutsche Bank, który zarobił w pierwszym kwartale 1,76 mld euro (oczekiwano 1,3 mld euro), a w całym 2010 r. planuje zarobić ok. 10 mld euro. Podobną tendencję można dostrzec wśród amerykańskich spółek i większości globalnych korporacji - blisko 80 proc. spośród tych, które już opublikowały wyniki mają, pozytywnie zaskoczyły inwestorów i pokonały oczekiwania analityków. We wtorek wiele emocji dostarczą zeznania władz Goldman Sachs w sprawie zarzutów Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Wskaźniki makroekonomiczne

Na krajowym rynku końca dobiegają zapisy na akcje PZU. Rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie RPP nie przyniesie zmian kosztu pieniądza, ale ważne będzie czy członkowie Rady utrzymają dotychczasową sprzeczną z działaniami banku centralnego retoryką. Z jednej strony zapowiadane są bowiem z podwyżki stóp procentowych w drugiej połowie roku (zachęta dla inwestorów zagranicznych do zakupu aktywów w złotych), a z drugiej strony NBP nie wyklucza kolejnych interwencji mających osłabić polską walutę.

Na GPW, podobnie jak na większości zachodnioeuropejskich parkietów, indeksy rozpoczęły dzień od ok. półprocentowych spadków.

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »