REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zarządzaj swoją kuchnią wydajniej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Judyta Boroń

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz, że samo to, że przykryjesz garnek przykrywką zmniejszy zużycie energii o około 7%?
Jest jeszcze kilka innych sposobów na to, żeby codzienna praca w kuchni mniej obciążała budżet domowy.

Oto kilka przykładów, które sama wypróbowałam w praktyce i które sprawdziły się w moim domu.

REKLAMA

Źródło ciepła ogrzewające garnek nie powinno być większe niż spód naczynia, ponieważ zależy nam na tym żeby jak największa ilość ciepła była absorbowana przez gotowaną potrawę zamiast uciekać do góry.

Warto zainwestować w droższe garnki, wykonane z solidnych materiałów, które utrzymują ciepło i oddają je potrawie.

REKLAMA

Garnki z podwójnym dnem to duży wydatek, ale opłacalny w dłuższym czasie, szczególnie jeśli gotowanie to pasja, która towarzyszy Ci każdego dnia. Podwójne dno sprawia, że naczynie dłużej się nagrzewa, ale całą swoją powierzchnią oddaje równomiernie ciepło, niedopuszczając jednocześnie do przypalania się i przywieranie jedzenia do dna i ścianek. Istotna jest też przykrywka a konkretnie to, czy jest dobrze dopasowana i ma otwór wentylacyjny, który zapobiega kipieniu. Przykrywki dobrze dopasowane przyspieszają proces gotowania, bo utrzymują wyższą temperaturę a otwór uwalnia kumulujące się ciśnienie, dzięki czemu, kuchenka jest czysta a jedzenie szybciej ugotowane i w całości w garnku.

Gotuj wydajnie korzystając z garnków piętrowych, są to specjalnie dopasowane do siebie zestawy, które można ustawiać na kuchence jeden na drugim. Dzięki temu prawie całe ciepło jest wykorzystywane do gotowania, przechodzi przez naczynia od dołu do góry. Ważne jest żeby te produkty, które są na górze wymagały krótszego gotowania niż te na samym dole, ponieważ najniższe warstwy są najintensywniej ogrzewane, każde kolejne naczynie otrzymuje coraz mniejszą dawkę ciepła. I tak na przykład w pierwszym naczyniu można dusić mięso, w drugim gotować ziemniaki, w najwyższym warzywa gotowane na parze. Odpowiednie zaplanowanie rozłożenia naczyń i produktów zapewni równomierne gotowanie wieloskładnikowego posiłku na jednym palniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ciekawym rozwiązaniem technicznym są szybkowary. Gotowanie w szybkowarach to rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które cenią sobie czas i pieniądze. Gotuje się nieprawdopodobnie szybko i tanio. Polega to na tym, że w szczelnie zamkniętym naczyniu tworzy się ciśnienie a para wodna, która rotuje we wnętrzu, równomiernie podgrzewa potrawy. Jedzenie ugotowane w ten sposób jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Składniki nie tracą swojego aromatu, są bogate w witaminy i minerały, które przy tradycyjnym gotowaniu są tracone. Danie zachowuje naturalne, żywe barwy. Szybkowary są dostępne na rynku w tradycyjnych sklepach i w sklepach internetowych, ich ceny są bardzo różne, nie warto kupować tych najtańszych, te najdroższe też nie czynią cudów więc polecam średnią półkę.

Należy zwróć uwagę na to, żeby szybkowar był wykonany ze stali nierdzewnej, miał w dostępnym miejscu wyświetlacz pokazujący temperaturę i zawór do wypuszczania nadmiaru pary. Wybierz naczynie optymalne pod względem rozmiaru, dostosowane do potrzeb Twojej rodziny.

Jak jeszcze można zaoszczędzić w kuchni

Wyłączaj wszystkie te urządzenia, które nie muszą działać w trybie czuwania, czyli kuchenka mikrofalowa, kuchenne radio czy telewizor, podświetlenie okapu.
Nie otwieraj lodówki na dłużej niż trzeba, pomyśl o tym w ten sposób- jedna minuta w czasie, kiedy lodówka jest otwarta to ocieplenie jej wnętrza które wymaga ponownego chłodzenia przez trzy minuty żeby wrócić do optymalnie niskiej temperatury. 

Czytaj też: Kuchenne oszczędności

Wykorzystuj jak największą powierzchnię zamrażalnika, bo utrzymanie niskiej temperatury gdy jest pusty jest dużo bardziej energochłonne niż wtedy gdy jest zapełniony.

Kolejna ważna sprawa, jeśli chodzi o lodówkę, która jest przecież obok kuchenki największym pochłaniaczem energii zużywanej każdego dnia w domu to dbanie o to, żeby nie tylko jej wnętrze, ale także tylna strona była utrzymywana w czystości. Kratka, na której zbiera się najwięcej kurzu bierze udział w oddawaniu ciepła na zewnątrz po to, żeby w środku lodówki był chłód. Jeśli kratka jest zakurzona ciepło trudniej oddać i tym samym potrzebna jest większa ilość prądu do schłodzenia wnętrza.

To wszystko bardzo proste wskazówki, które w ciągu dnia przynoszą zdawałoby się niewielkie oszczędności, ale w kuchni spędzamy bardzo dużo czasu. W skali miesiąca czy roku oszczędności mogą być już całkiem duże. Ważne jest to żeby wszystkie te drobne czynności stały się naszymi nawykami, żebyśmy wykonywali je automatycznie i odruchowo.

Czytaj też: Jak ogrzać tanio dom

Naucz się odnajdywać przyjemność w codziennych czynnościach, także w gotowaniu i jego rezultatach. Dobre nawyki sprawią, że będziesz mniej szkodził swojemu otoczeniu i działał na korzyść własnego budżetu domowego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA